Známá bojovnice za práva černochů nebo norská běžkyně. Newyorčané vybírají, jaká žena dostane sochu

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
11. 8. 2018 14:50
V New Yorku stojí celkem 150 soch. Jen pět z nich vyobrazuje významné ženy z americké historie, zbytek jsou muži. Brzy se to ale změní. Minulý týden skončila kampaň, kterou založila manželka newyorského starosty Chirlane McCrayová. Občané města mohli nominovat významné ženy, které by měly dostat vlastní památník. Pravidla byla jednoduchá. Události, s nimiž jsou ženy spojené, se musely stát minimálně před 20 lety a musely mít souvislost s New Yorkem. Nominované už nesmí být naživu. Občané navrhli téměř 1900 žen, z nichž odborná porota vybere do konce roku jednu "vítězku". Podívejte se, které ženy Newyorčané navrhli.
Američanka Juliette Gordon Lowová, zakladatelka dívčího skautu v USA.
Američanka Juliette Gordon Lowová, zakladatelka dívčího skautu v USA. | Foto: Underwood and Underwood, New York/Wikimedia Commons

Juliette Gordon Lowová (1860-1927)

Juliette Gordon Lowová založila před více než sto lety ve Spojených státech dívčí skaut. Až do své smrti byla v jeho čele. Ke vzniku organizace ji inspiroval Robert Baden-Powell, zakladatel skautského hnutí, s nímž se Lowová setkala při své návštěvě Velké Británie.

Dnes má organizace přes tři miliony členek. Skautky z USA slaví každoročně 31. října, v den narození Lowové, "Den zakladatelů".

 

Právě se děje

před 29 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 55 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy