Známá bojovnice za práva černochů nebo norská běžkyně. Newyorčané vybírají, jaká žena dostane sochu

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
11. 8. 2018 14:50
V New Yorku stojí celkem 150 soch. Jen pět z nich vyobrazuje významné ženy z americké historie, zbytek jsou muži. Brzy se to ale změní. Minulý týden skončila kampaň, kterou založila manželka newyorského starosty Chirlane McCrayová. Občané města mohli nominovat významné ženy, které by měly dostat vlastní památník. Pravidla byla jednoduchá. Události, s nimiž jsou ženy spojené, se musely stát minimálně před 20 lety a musely mít souvislost s New Yorkem. Nominované už nesmí být naživu. Občané navrhli téměř 1900 žen, z nichž odborná porota vybere do konce roku jednu "vítězku". Podívejte se, které ženy Newyorčané navrhli.
Socha Eleanor Rooseveltové, bývalé první dámy Spojených států, ve čtvrti Manhattan v New Yorku.
Socha Eleanor Rooseveltové, bývalé první dámy Spojených států, ve čtvrti Manhattan v New Yorku. | Foto: Jim Henderson/Wikimedia Commons
Američanka Juliette Gordon Lowová, zakladatelka dívčího skautu v USA.
Američanka Juliette Gordon Lowová, zakladatelka dívčího skautu v USA. | Foto: Underwood and Underwood, New York/Wikimedia Commons

Juliette Gordon Lowová (1860-1927)

Juliette Gordon Lowová založila před více než sto lety ve Spojených státech dívčí skaut. Až do své smrti byla v jeho čele. Ke vzniku organizace ji inspiroval Robert Baden-Powell, zakladatel skautského hnutí, s nímž se Lowová setkala při své návštěvě Velké Británie.

Dnes má organizace přes tři miliony členek. Skautky z USA slaví každoročně 31. října, v den narození Lowové, "Den zakladatelů".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy