Krysy obrovské budou v Tanzanii likvidovat nelegální obchod se zvířaty. Výcvik zaplatí USA

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
1. 11. 2016 21:16
V minulosti bádaly po pozemních minách, teď budou potírat i nelegální obchod s volně žijícími zvířaty v Tanzanii. Krysy obrovské čeká kvůli nové misi výcvik, který zaplatí Američané. Cílem je potlačit nezákonný obchod se vzácnými šupinami a kůží savců luskounů.
Krysa obrovská - ilustrační foto.
Krysa obrovská - ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Washington – Americká vláda zafinancuje výcvik krys obrovských, které budou pomáhat v boji proti nelegálnímu obchodu s volně žijící zvěří v Africe.

Úřad pro ochranu ryb a volně žijících živočichů investuje do pilotního projektu 100 000 dolarů (2,5 milionu korun).

Elitní jednotka krys obrovských bude hlídkovat v přístavech, aby tu rozpoznávala nelegální zásilky s luskouny – savci, kteří patří mezi celosvětově nejohroženější živočichy. Lidstvo je skrze nezákonný obchod s jejich šupinami a kůží dohnalo téměř na pokraj vyhynutí.

Nový úkol si gigantičtí hlodavci vyzkouší nejprve v Tanzanii ve střední Africe. Když v přístavu zpozorují podezřelý náklad, bude jejich úkolem předat informaci svému cvičiteli.

Krysa obrovská – statný hlodavec, který může dorůstat až 95 centimetrů – má sice slabý zrak, zato ale nadmíru dobrý čich. Díky tomu byla už v minulosti využívána například k hledání nášlapných min v Africe a jihovýchodní Asii nebo k rozpoznávání tuberkulózy u lidí v afrických zemích.

Peníze určené na výcvik krys jsou součástí většího balíčku v hodnotě 1,2 milionu dolarů, který poskytne finanční prostředky i na potlačení ilegálního obchodování se zvířaty v Kambodži.

Finance poputují také na nasazení lesních hlídek pro boj s pytláky lovícími tygry v Indonésii a na cvičné policejní psy, kteří budou "čmuchat" po nezákonných dovážkách s rohy antilopy sajgy tatarské.

"Příjemci grantu používají novátorské přístupy v boji proti nelegálnímu obchodování s volně žijícími zvířaty v těch místech, kde tento druh kriminality začal kvést a kde poptávka po produktech krmí nezákonný dodavatelský řetězec s ilegálním zbožím," osvětlil pro The Guardian ředitel úřadu Dan Ashe.

Americký úřad pro ochranu ryb a volně žijících živočichů doufá, že výcvik krys obrovských bude prvním krokem rozsáhlého projektu, který chce využívat myši jako inovatní nástroj v boji proti nelegálnímu obchodu se zvířaty ve volné přírodě.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy