Krym vysychá, lesy se mění ve vyprahlou půdu. Premiér žádá Moskvu o pomoc

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
20. 7. 2018 7:35
Satelitní fotografie, které zveřejnil ukrajinský úřad pro dohled nad Krymem, ukazují na většině anektovaného poloostrova vyschlou půdu. Jen jih území zatím není příliš zasažen.
Vysychající kanál na Krymu.
Vysychající kanál na Krymu. | Foto: Shutterstock

Sevastopol (Krym) - Kdysi zelený Krymský poloostrov vysychá alarmující rychlostí. Jeho vegetace se mění na vyprahlou zem. Ukazují to satelitní snímky, které zveřejnilo Rádio Svobodná Evropa.

Rozhlasová stanice získala dvě fotografie od ukrajinského úřadu pro dohled nad územím, které v březnu 2014 zabralo Rusko. Na první z nich je vidět mapa z roku 2016, téměř celá zelená. Druhá pochází z letošního roku.

Na novější mapě, kterou můžete vidět níže v tweetu, je mnohem méně lesů. Vegetace ubylo především na severu, východě a západě poloostrova. Jižní část, kde jsou známé plážové resorty, je zasažena méně.

Podle úřadu mohou za sucho nízké srážky spolu s "nedbalým přístupem politických orgánů Ruské federace". Moskva ani ukrajinská vláda se však ke snímkům oficiálně nevyjádřily.

Na začátku července Sergej Aksjonov, předseda Ruskem dosazené krymské vlády, nicméně požádal Moskvu o urgentní finanční podporu. Podle něj je v některých regionech kvůli suchu výjimečný stav a nedávné krupobití napáchalo obrovské škody.

Na sociálních sítích uvedl, že "to je důvod, proč požádal ruského premiéra Dmitrije Medveděva až o 400 milionů rublů (v přepočtu 140 milionů korun - pozn. red.) jako kompenzaci za přímé ztráty krymských farmářů".

Oblast Černého moře je známá horkými a suchými léty. Právě to z ní dělá už mnoho let populární destinaci pro letní dovolené. Na Krymském poloostrově žijí nastálo dva miliony obyvatel a až několik milionů návštěvníků sem přijíždí v letních měsících.

Tma na poloostrově

Sucho není jediným problémem, který anektovaný poloostrov trápí. V polovině června letošního roku byl na několik hodin celý Krym bez proudu, a to včetně největšího města Sevastopol. Výpadek narušil provoz obchodů i bank. Čerpací stanice zůstaly funkční jen díky naftovým generátorům.

Ve stejnou dobu došlo k výpadkům telefonního signálu. Podle ruského ministerstva energetiky byla na vině porucha v rozvodné stanici Taman v Krasnodarské oblasti.

S mnohem delšími výpadky elektřiny se musel Krym vypořádat před třemi lety, kdy Kyjev kvůli anexi začal přerušovat dodávky elektřiny. Nejprve v listopadu 2015 poškodili krymští Tataři dva sloupy dálkového vedení na jihu Ukrajiny. Poloostrov byl odkázán pouze na nouzové zdroje energie. Moskva posílala na ostrov generátory a tuny paliva, které ale stačily k zásobování pouze čtvrtiny obyvatel.

S dalším výpadkem ukrajinské elektřiny se Krym setkal brzy poté, na Nový rok. Podle ukrajinské energetické firmy Ukrenergo zapříčinilo tuto odstávku zřícení stožáru vedení vysokého napětí.

Nicméně ani po opravení stožárů se problém nevyřešil, protože 1. ledna 2016 vypršela platnost smlouvy, která řešila ukrajinské dodávky elektřiny na poloostrov. Moskva se snažila zajistit energii pouze z Ruska, nicméně i tak byla polovina Krymu dlouho bez elektřiny.

Slavnostní otevření mostu

Po anexi Krymu a následném zrušení dodávek elektřiny a vody z Ukrajiny byl poloostrov od pevniny téměř odstřižený. Všechno musely přepravovat trajekty.

Letos v květnu ale Rusko otevřelo 19 kilometrů dlouhý most spojující ruskou pevninu s anektovaným Krymem. Stavbu mostu odsoudila Evropská unie i Spojené státy s tím, že se jedná o další porušení ukrajinské suverenity.

Kyjev považuje stavbu za nelegální a chystá na Moskvu žalobu, protože jeho nákladní lodě nemohou kvůli své velikosti plout do ukrajinských přístavů severně od mostu. Ukrajinská vláda také rozhodla, že všechny firmy podílející se na stavbě mostu zahrne do sankčního seznamu.

Video: Putin slavnostně otevřel most na Krym

Putinova projížďka po obřím mostě na anektovaný Krym | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy