Krym hostí velkolepé oslavy konce války. Možná i s Putinem

Jiří Just Jiří Just
9. 5. 2014 7:42
Rusko na Krymu ukáže obrněné vozy Tygr, pobřežní raketový systém Bastion nebo samohybné protivzdušné systémy Osa.
Tradiční přehlídka ke Dni vítězství na moskevském Rudém náměstí
Tradiční přehlídka ke Dni vítězství na moskevském Rudém náměstí | Foto: Reuters

Moskva - Na první pohled to bude vypadat jako obvyklý scénář Dne vítězství. Na Rudém náměstí v Moskvě budou jako každý 9. květen dunět bagančata vojáků a pásy tanků, ruská metropole je doslova zaplavená rudými vlajkami a dalšími symboly Velké vlastenecké války.

Jenže hlavní oslavy se tentokrát uskuteční o tisíc kilometrů jižněji - na Krymu.

V březnu Ruskem anektovaný ukrajinský poloostrov se má stát místem, kde Kreml chce dokázat svou nově nabytou sílu. A možná se ukáže i ruský prezident Vladimir Putin.

Přehlídka "osvoboditelů"

Vojenská přehlídka na oslavu konce druhé světové války má v krymském Sevastopolu dlouhou tradici. Po ulicích města, které se proslavilo svou půlroční hrdinnou obranou před ofenzívou německé armády, jezdí vojenská technika od roku 1965.

Posledních čtrnáct let se přehlídky společně účastnily jednotky ukrajinského a ruského námořnictva. Letos však Sevastopolci nebudou vítat pochodující ukrajinské vojáky a hosty z ruské základny.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Na přehlídce se objeví pouze "zdvořilí zelení mužíčci", kteří před dvěma měsíci poloostrov obsadili a k nimž se až do vynuceného přiznání během rozhovoru Vladimira Putina s občany Kreml dlouho nehlásil.

Kromě nich se ruská armáda blýskne obrněnými vozy Tygr, pobřežním raketovým systémem Bastion nebo samohybnými protivzdušnými systémy Osa.

Na nebi nad Sevastopolem se ve sváteční den objeví 70 letadel a vrtulníků – mezi nimi nejmodernější ruské bitevní helikoptéry Ka-52, stíhačky MiG-29 a MiG-31, a také cvičné letouny československé výroby L-39 Albatros.

Zvláštní rozměr má oslavám přidat show leteckých akrobatických skupin Striži a Russkije vitjazi, které vytvoří na nebi ruské trikolory. V minulých letech ji malovaly nad Moskvou, nyní se objeví nad anektovaným Krymem.

Přijede Putin?

Připojení ukrajinského poloostrova k Rusku je vnímáno jako Putinovo historické vítězství. V dubnu politiku ruského prezidenta podporovalo 82 procent Rusů a tři čtvrtiny respondentů si myslí, že se anexí Krymu Rusko "vrací ke své tradiční roli velké mocnosti".

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Logickým stvrzením nové ruské mocenské politiky by byl příjezd Vladimira Putina na Krym právě v Den vítězství.

Jak uvedl ruský deník Kommersant s odkazem na nejmenovaného vysoce postaveného úředníka ministerstva obrany, triumfální příjezd Putina do Sevastopolu se skutečně plánuje.

Ruský prezident se 9. května jako obvykle objeví na moskevském Rudém náměstí. Jak uvedl zdroj  Kommersantu, "není vyloučeno, že poté může odletět na poloostrov, aby se zde zúčastnil oslav."

Kreml cestu Vladimira Putina na Krym nepotvrdil, ani nevyvrátil. "Návštěva Sevastopolu 9. května zatím v programu pana Putina není," uvedl tiskový mluvčí ruské hlavy státu Dmitrij Peskov.

Německo s přehlídkou nesouhlasí

Ne všude ale plánované oslavy 9. května vyvolávají takové nadšení.

"Putinova přítomnost na Krymu během oslav Dne vítězství bude novou provokací a novým příznakem toho, že nemá zájem na regulaci ukrajinského konfliktu," varuje magazín Der Spiegel.

Podle německých novinářů by takový krok sice jednoznačně posílil popularitu ruského prezidenta, ale měl by zároveň mimořádně nepříznivý dopad na vnímání Ruska v Evropské unii a Spojených státech.

Kriticky se k možné účasti Vladimira Putina na vojenské přehlídce v Krymu i k samotnému jejímu provedení staví německá kancléřka Angela Merkelová.

"Je škoda, že se tento den využívá k provedení přehlídky v takovém ohnisku napětí," řekla Merkelová po setkání s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem.

 

Právě se děje

Další zprávy