Kryjete pedofily, kritizují Spojené národy církev

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2014 16:42
Vatikán by měl OSN vydat své archivy týkající se sexuálního zneužití desítek tisíc dětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Výbor OSN pro práva dítěte v ostře formulované zprávě kritizoval Vatikán za zakrývání pohlavního zneužívání dětí duchovními.

Vedení katolické církve vyzval, aby ty, kteří se zločinů dopustili nebo jsou z nich podezřelí, předalo civilním úřadům.

Výbor, který sleduje respektování práv dětí ve světě, rovněž Vatikán vyzval, aby vydal své archivy týkající se sexuálního zneužití desítek tisíc dětí. Tím by umožnil, aby pachatelé a "ti, kteří jejich zločiny kryli", mohli být pohnáni k zodpovědnosti.

Nezvykle otevřená zpráva výboru OSN, která je dosud nejsilnější kritikou vznesenou tímto orgánem OSN vůči katolickému duchovenstvu, kritizuje i postoj Vatikánu k homosexualitě, k antikoncepcím a k potratům.

Vatikán s kritikou nesouhlasí

Vatikán nejprve v reakci vydal prohlášení, v němž slíbil, že dokument důkladně prostuduje. Poznamenal také, že římskokatolická církev se "obraně a ochraně práv dětí" věnuje.

Krátce poté se ale vůči zprávě CRC ostře vymezil. Arcibiskup Tomasi pro rozhlasovou stanici Radio Vaticana označil závěry výboru za překroucené, nespravedlivé a ideologicky zaujaté.

Podle něj prý vyznění zprávy mohly ovlivnit nevládní organizace, které bojují za uzákonění homosexuálních svazků. Vedení církve rovněž OSN odsoudilo za to, že se vměšuje do jejího "nezměnitelného" morálního učení, když kritizuje její přístup k homosexuálům, potratům a antikoncepci.

"Výbor je vážně znepokojen tím, že Svatý stolec nesdělil rozsah těchto spáchaných zločinů, nepřijal potřebná opatření k řešení případů sexuálního zneužívání dětí a na ochranu dětí a uchýlil se k politice a praxi, které měly za následek další zneužívání a beztrestnost pachatelů," zdůrazňuje zpráva výboru.

Ta kritizuje i církevní "praxi přemisťovat pachatele" mezi farnostmi v zemi, nebo dokonce i za hranice, která ohrozila mnohé děti. "Desítky sexuálních delikventů jsou podle zpráv stále v kontaktu s dětmi," cituje text server BBC.

Zpráva přišla poté, co výbor v polovině ledna vyslýchal zástupce Vatikánu, jejichž delegaci vedl arcibiskup Silvano Tomasi.

Antikoncepce a potraty

Katolická církev by podle CRC měla změnit své kanonické právo tak, aby zajistila dětem jejich práva a přístup k lékařské péči.

Podle výboru se to konkrétně týká například zákazu sexuální výchovy v církevních školách, což prý může vést například k nechtěným těhotenstvím, nevhodnému sexuálnímu chování nebo nákaze pohlavními chorobami kvůli nechráněnému styku. Tím podle OSN církev porušuje Úmluvu o právech dítěte, která nezletilým zaručuje právo na nezbytnou zdravotní péči a prevenci.

Papežský úřad loni uvedl, že v důsledku případů sexuálního zneužívání změnil požadavky kladené na kandidáty kněžství, aktualizoval církevní právo a vyzval biskupskou konferenci, aby stanovila směrnice pro boj se sexuálními zločiny. Současně ale dal najevo, že nemůže být činěn odpovědným za jednání katolických institucí nebo jednotlivců ve světě a že odpovědnost za ochranu práv dětí nesou místní biskupové. Odpovědný je prý pouze za události ve vatikánském městském státu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy