Krveprolití a brutální čistka, hodnotí britské deníky změny Borise Johnsona ve vládě

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2019 9:46
Za krvavou lázeň, vládní masakr či historickou čistku označují čtvrteční vydání britských novin rekonstrukci kabinetu, ke které ve středu po svém jmenování do funkce premiéra přistoupil Boris Johnson. Moc v Británii podle listů nyní převzali zastánci tvrdého brexitu, jejichž úkolem bude připravit Spojené království během nadcházejících méně než sto dní na odchod z Evropské unie - třeba i bez dohody.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

"Poté, co slíbil, že Británii sjednotí, nový premiér Boris Johnson vyhodil či donutil odejít většinu kabinetu," popsal situaci deník i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent. Všechny klíčové posty ve vládě podle něj získali zastánci brexitu, zatímco Johnsonovi "mocní kritici" jsou nyní jen řadovými poslanci bez vládních funkcí.

Podle listu The Guardian se Johnson "pomstil" a ve vládě, kterou před více než rokem kvůli nesouhlasu s její brexitovou politikou opustil, udělal "brutální čistku". Do ministerských funkcí podle levicového deníku jmenoval nový premiér "veterány" tábora podporujícího odchod Británie z Evropské unie a "pravicové zastánce volného trhu", a dal tak najevo "své bezohledné odhodlání zajistit brexit".

Také list Financial Times se na titulní stránce věnuje rekonstrukci vlády. Johnson podle něj tým bývalé premiérky Theresy Mayové "rozbil na kusy", aby vytvořil "tvrdý tým zastánců brexitu".

Stoupenci rázné odluky Británie od Evropské unie obsadili většinu čelných vládních postů, server BuzzFeed UK nicméně podotýká, že v celém kabinetu paradoxně převažují lidé, kteří před třemi lety v referendu hlasovali za setrvání v unii. I hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová píše, že novou vládu netvoří jen "nejzapálenější euroskeptici". "Většina lidí u stolu podpořila nešťastnou dohodu (expremiérky) Theresy Mayové… Jsou to především pragmatici, nikoli puristé, a jsou tam i bývalí přední zastánci setrvání," dodává.

Za "vládní krveprolití" a "nejbrutálnější vládní čistku v moderních politických dějinách" označil události středečního večera také list The Times. "Rekordních sedmnáct členů vlády odešlo během pěti horečných hodin," napsal. Podle The Times Johnson britský parlament i Evropskou unii šokoval především tím, že svěřil přípravy na brexit bez dohody do rukou Michaela Govea a že svým klíčovým poradcem jmenoval Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

Kvůli příchodu Cummingse a dalších tváří kampaně Vote Leave řada komentátorů hovoří i o tom, že Johnson zároveň s novou vládou vybudoval tým pro předčasné volby, které by mohly přijít už na podzim. "V politice nemáme nikoho, kdo by dokázal lépe dělat kampaň," citoval The Guardian nejmenovaného poslance a stoupence Johnsona.

"Vypadá to spíše jako tým postavený pro boj v parlamentních volbách, s jasným cílem získat zpět miliony voličů, kteří přeběhli k Nigelu Farageovi (a jeho Straně pro brexit)," poznamenal britský zpravodaj webu Politico.

Bulvární list Daily Mail středeční rekonstrukci britského kabinetu popsal jako "vládní masakr" a "Borisova jatka", Daily Express píše o "historické čistce" a začátku "nové éry". Podle deníku Metro v prvních hodinách ve funkci "brutální" Johnson vyrazil na kabinet expremiérky Mayové se sekyrou v ruce.

Bulvární list The Sun označil v titulku středeční večer za "noc blonďatých nožů". Odkázal tím na takzvanou noc dlouhých nožů, čistku, kterou nechal v roce 1934 v Německu provést Adolf Hitler a jíž za oběť padli především členové jednotek SA a někteří významní konzervativci. Kromě blonďatého premiéra má The Sun na titulní straně také fotografii jeho partnerky Carrie Symondsové. List rekonstrukci vlády označuje za "nejkrvavější" v historii a popisuje ji jako "mega jatka".

Video: První projev Borise Johnsona jako premiéra

Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 58 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy