Krvavý pátek v Sýrii. Bylo zabito na 40 demonstrantů

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 10. 2011 8:30
Liga arabských států poslala Bašáru Asadovi naléhavou zprávu požadující konec zabíjení
Podle některých zdrojů zahynulo v Hamá 71 lidí, podle jiných na 115.
Podle některých zdrojů zahynulo v Hamá 71 lidí, podle jiných na 115. | Foto: Reuters

Hamá - Nejméně 40 civilistů zastřelily syrské armádní síly, když v pátek střílely na demonstranty požadující mezinárodní ochranu před prezidentem Bašárem Asadem a jeho potlačováním prodemokratických protestů.

S odvoláním na syrské protivládní aktivisty to uvedla agentura Reuters. BBC mluví o 37 mrtvých. K zabíjení došlo nejvíce ve městech Homs a Hamá.

Zraněny byly desítky protestujících, stovky dalších byly zatčeny. Jeden z nejkrvavějších dnů za sedm měsíců protestů proti Asadově rodině vládnoucí zemi 41 let vyvolal i dosud nejsilnější oficiální reakci arabského světa.

Výbor Ligy arabských států k syrské krizi v pátek prohlásil, že "syrské vládě poslal naléhavou zprávu vajydřující vážné znepokojení nad pokračujícím zabíjením syrských civilistů."

Ve svém stanovisku arabští ministři "vyjádřili naději, že syrská vláda podnikne kroky k ochraně civilistů." Od začátku protestů bylo v Sýrii zabito na tři tisíce civilistů.

Arabští ministři se mají se syrskými představiteli setkat v neděli v katarské metropoli Dauhá.

Libyjský scénář NATO v Sýrii nezopakuje

Asad poslal tanky a vojska do měst Hamá a Homs před třemi měsíci, aby tam rozdrtily demonstrace a stále více ozbrojené protesty proti jeho autokratické vládě.Podle něj protesty organizují ozbrojené gangy a zahraniční extrémisté.

"Bezletová zóna pro Homs je legitimní požadavek" cituje Reuters jeden z transparentů v tamní čtvrti Chalídia. Bezletová zóna byla vyhlášena i nad Libyí, kde letadla NATO pomohla svrhnout diktátora  Muammara Kaddáfího. Do situace v Sýrii ale aliance už nemá chuť zasahovat.

Opoziční syrská Národní rada požádala o mezinárodní ochranu. Nepožádala konkrétně o vojenskou intervenci, přestože protestující v ulicích se jí dožadují stále víc.

Asad dosud proti demonstrantům vojenská letadla nepoužil, takže bezletová zóna by na jeho tvrdém postupu vůči nim mnoho nezměnila. Pokud by ovšem jako v případě Libye piloti nenapadli jeho pozemní vojska a vojenské základny.

Antiasadovské protesty povzbudila Kaddáfího smrt z minulého týdne. Poté, co před třemi měsícy tanky vpadly do několika měst, rozšířily se demonstrace i na venkov, jak byli demonstranti nuceni změnit taktiku spočívající ve shromažďování se na velkých náměstích.

Povinné demonstrace na podporu Asada

Úřady tento týden zorganizovaly velké proasadovské protesty, kterých se v hlavním městě Damašku, východosyrském Hasaka a přímořském Latakia zúčastnily desítky tisíc lidí. Státní zaměstnanci a školní děti měli účast povinnou.

Většinu z 20 milionů obyvatel Sýrie tvoří sunitští muslimové, klan Asadů ale patří k menšinové sektě alávitů, což je odnož šiítského islámu tvořící jen asi desetinu populace.

Arabské země na Středním východě jsou většinou sunnitské. Tamní lídři jsou proto opatrní v kritice Asada, protože se obávají, že jeho svržení by mohlo posílit vlnu podobných protestů i v jejich zemích, která se v nich vzedmula spolu takzvaným arabským jarem.

Nadvláda sunnitů v Sýrii by také ovlivnila Izrael nadělala by zmatek v regionálních vazbách.

Liga arabských států chtěla ukončit krveprolití tím, že nabídla Asadovi zprostředkování rozhovorů a opozicí. Setkání s arabskými ministry se uskutečnilo ve středu, žádný výsledek ale nepřineslo.

 

Právě se děje

Další zprávy