Krvavý květen v Dárfúru: 600 mrtvých a mír v nedohlednu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 6. 2010 19:46
Během osmi let bojů už zahynulo nejméně 200 tisíc lidí
Foto: Reuters

Chartúm - Boje v západosúdánském Dárfúru nekončí. Jen během minulého měsíce zemřelo během násilností téměř 600 lidí.

Květen se tak stal nejkrvavějším měsícem za poslední více než dva roky, co jsou v tomto regionu rozmístěny mezinárodní mírové jednotky, oznámily tiskové agentury s odvoláním na zdroje z OSN.

Střety mezi povstalci a vládními silami připravily o život 440 osob. Dalších 126 lidských životů mají na svědomí boje mezi soupeřícími arabskými kmeny.

Přes tři desítky lidí byly zavražděny nebo zahynuly při nehodách, uvádí se ve zprávě společné mise OSN a Africké unie v Súdánu (UNAMID).

Modré přilby zaznamenaly v regionu nárůst násilností už od začátku letošního roku - především kvůli bojům mezi arabskými kmeny. V uplynulém měsíci však prudký nárůst násilí šel na vrub bojů mezi povstalci a vládními jednotkami.

Foto: Reuters

Cílem mise UNAMID je dohlížet na dodržování mírové dohody z roku 2005, která oficiálně ukončila dvě desetiletí trvající občanskou válku mezi vládními jednotkami na severu a súdánskými separatisty na jihu země. Kmenové střety se ale úplně zastavit nepodařilo.

Boje trvají už osm let

Boje se v Dárfúru rozpoutaly v roce 2003, kdy povstalci zaútočili na hlavní město Súdánu Chartúm, údajně kvůli tomu, že byl jejich region vládou opomíjen.

Ženy v uprchlickém táboře Gaga ve východním Čadu čekají, až budou moci nakrmit své podvýživené děti. Dárfúrští lidé často prchali před boji v sousedním Súdánu i přes hranice
Ženy v uprchlickém táboře Gaga ve východním Čadu čekají, až budou moci nakrmit své podvýživené děti. Dárfúrští lidé často prchali před boji v sousedním Súdánu i přes hranice | Foto: Reuters

Válečný konflikt v Dárfúru si za šest let svého trvání podle odborníků vyžádal na 200 tisíc obětí a 2,7 milionu lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy. Mnoho lidí zemřelo hladem nebo žízní.

Súdánský prezident je tlačen k uzavření mírových dohod mimo jiné proto, že čelí obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti u Mezinárodního trestního soudu v Haagu.

Mírová smlouva v nedohlednu

Letos v únoru uzavřeli v hlavním městě Kataru Druhá zástupci vlády a povstaleckého Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM) dohodu, která měla následně vést ke konečnému míru.

Smlouva měla ukončit válku a umožnit všem uprchlíkům, aby se vrátili do svých domovů.

Ani jedna strana však nedokázala dotáhnout příměří do konce a dohodnout se na rozdělení moci. Následně se boje v regionu znovu rozpoutaly.

 

Právě se děje

Další zprávy