Kruh se uzavírá. Sacharovova cena opět míří za mříže

Pavel Vondra
17. 12. 2008 16:11
Čínský disident Chu Ťia cenu Evropského parlamentu nepřevzal. Je ve vězení

Štrasburk (od našeho zpravodaje) - Cena Andreje Sacharova má tu zvláštnost, že se její udělení v laureátově vlasti zpravidla příliš neoslavuje. Spíše naopak.

Evropský parlament ji totiž už dvacet let uděluje osobnostem, které se zasazují za svobodu myšlení a respekt k lidským právům v zemích, které takovým aktivitám ani trochu nepřejí.

Letošní rok v tomto směru žádnou změnu nepřinesl: slavnostní předání Sacharovovy ceny za rok 2008 se dnes muselo ve štrasburském sídle europarlamentu jako již několikrát předtím obejít bez hlavního hosta.

Laureát (znovu) za mřížemi

"Už když se cena v roce 1988 udělovala poprvé, tu bylo prázdné křeslo - Nelson Mandela byl ještě pořád ve vězení," zavzpomínal na první ročník Sacharovovy ceny předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering, který v europarlamentu zasedá od prvních voleb v roce 1979.

Křeslo pro hosta jménem Chu Ťia. Aneb tady všude neseděl.
Křeslo pro hosta jménem Chu Ťia. Aneb tady všude neseděl. | Foto: Reuters

"Dnes se tedy tato situace opakuje," dodal s poukazem na prázdné místo se jmenovkou Chu Ťia (respektive Hu Jia podle anglické transkripce). Pětatřicetiletý čínský aktivista, jemuž byla cena pojmenovaná po známém sovětském disidentovi v říjnu udělena, si totiž odpykává čtyřicetiměsíční trest odnětí svobody za to, že "podněcoval k rozvracení státní moci".

Právě tak označily čínské úřady jeho projev k poslancům Evropského parlamentu (prostřednictvím webkamery) během veřejné schůze podvýboru pro lidská práva loni v listopadu, na níž se probírala situace v Číně před blížícími se olympijskými hrami.

Chu Ťia mimo jiné ve své tehdejší řeči vyjádřil naději, že se letošek stane pro Čínu rokem lidských práv. Jeho tužby ale podle všeho zůstaly nevyslyšeny a chvilkové olympijské oteplení, jak se zdá, opět vystřídal totalitní mráz se všemi jeho průvodními znaky, jako jsou věznění a popravy disidentů či omezování svobody slova (zatím poslední obětí se tento týden staly webové stránky čínského vysílání BBC).

I z toho důvodu rozhodlo předsednictvo parlamentních klubů EP tak, jak rozhodlo, a udělilo letošní Sacharovovu cenu vězněnému disidentovi coby výraz uznání všem čínským ochráncům lidských práv za jejich každodenní boj za svobodu.

Čínský disident Chu Ťia, letošní laureát Sacharovovy ceny
Čínský disident Chu Ťia, letošní laureát Sacharovovy ceny | Foto: Evropský parlament

Odměna i závazek

Část ceny proto patří i Chu Ťiově manželce, "kyberdisidentce" Ceng Ťin-jen, která také k plénu promluvila prostřednictvím speciálního předtočeného vzkazu pořízeného opět prostřednictvím webkamery. Pöttering na následné tiskové konferenci připustil, že spolu se svými kolegy zvažovali, zda Ceng Ťin-jen vystavovat stejnému riziku jako jejího manžela, rozhodnutí ale nakonec nechali na ní.

A tak europoslanci mohli vyslechnout její řeč, která byla jednak výrazem díků a jednak vyjádřením naděje na demokratičtější budoucnost Číny. V očích mnoha přítomných byly po odvysílání projevu vidět slzy.

Jak ale na setkání celkem šestnácti laureátů Sacharovovy ceny (či jejich zástupců) konaném ve Štrasburku v předvečer jejího letošního udělování zdůraznila kurdská aktivistka a historicky první zástupkyně svého národa v tureckém parlamentu Leyla Zanaová, Sacharovova cena nepředstavuje pro jejího nositele jen odměnu za vykonanou práci, ale i velký závazek:

Turecko-kurdské napětí
Turecko-kurdské napětí | Foto: Reuters

"Když jsem cenu dostala, lidé ode mě začali mít obrovská očekávání a já jim musela pracně vysvětlovat, že to není žádná kouzelná hůlka a že jsem pořád jen obyčejná žena. Na druhou stranu - dnes je v tureckém parlamentu 22 kurdských zástupců a osm z nich tvoří ženy, takže věci se přeci jen hýbou"

"Neustoupíme ani o krok"

Ani to ale nezabránilo tureckému soudu, aby počátkem měsíce neposlal Zanaovou na dalších deset let do vězení za údajné porušení protiteroristických zákonů v projevech na podporu kurdských povstalců.

Je více než jisté, že by se turecké šance na členství v EU propadly kamsi do záporných hodnot, pokud by její odvolání, které proti verdiktu okamžitě podala, bylo zamítnuto.

Podobnou nesmlouvavost slíbil Pöttering uplatňovat vůči všem zemím, s nimiž je EU v kontaktu.

Hans-Gert Pöttering
Hans-Gert Pöttering | Foto: Reuters

"Čína je veliká země a spolupráce s ní je pro Evropu nutností. Chci ale jasně říct, že pokud jde o porušování lidských práv, neustoupíme ve své kritice ani o krok. A to by si měl uvědomit každý diktátor a každý režim světa," řekl.

"Evropský parlament podporuje lidská práva dlouhodobě a důsledně i v zemích, jako je Kuba nebo Barma," uvedl dále. "Jak jsem řekl před dvěma týdny v Bruselu dalajlámovi, kdybychom nebojovali za svobodu každého lidského jedince na této planetě, znamenalo by to, že se vzdáváme hodnot, na nichž Evropa stojí."

Nově by Evropskému parlamentu měla s prosazováním lidských práv ve světě pomoci mezinárodní Sacharovova síť tvořená laureáty této ceny, která byla u příležitosti jejího dvacátého výročí ustavena a nad níž převzal Pöttering osobní záštitu.

 

Právě se děje

Další zprávy