Kromě Zemana zřejmě do Moskvy přijede slavit i Kim Čong-un

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 1. 2015 18:21
Lotyšsko chce, aby země Evropské unie zaujaly k účasti na oslavách konce války v Moskvě jednotné stanovisko.
Na Rudém náměstí bude velká vojenská přehlídka (archivní foto).
Na Rudém náměstí bude velká vojenská přehlídka (archivní foto). | Foto: Reuters

Riga - Státy Evropské unie by měly sjednotit stanovisko k účasti na moskevských květnových oslavách 70. výročí konce druhé světové války.

Po setkání s prezidentem Andrisem Bérziňšem to v Rize prohlásil lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs, jehož země nyní Evropské unii předsedá.

Podle šéfa diplomacie by měli do ruské metropole jet buď zástupci všech osmadvaceti členských států Unie, nebo žádný.

Otázku chce nastolit na ministerské schůzce v Bruselu, která se má konat 19. ledna.

Svoji účast už potvrdil český prezident Miloš Zeman. Naopak litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová a estonský prezident Toomas Hendrik Ilves oznámili, že do Moskvy nepojedou.

Představitelé pobaltských států Rusko a prezidenta Vladimira Putina ostře kritizují, na rozdíl od českého prezidenta. Navíc konec války mají Litevci, Lotyši i Estonci spojený s násilným začleněním svých zemí do Sovětského svazu.

Velká část nejvyšších představitelů EU se zatím k případné účasti na oslavách nevyslovila. Ve Velké Británii se dva dny před výročím konají 7. května parlamentní volby.

Americký prezident Barack Obama do Moskvy nedorazí.

Rusko slaví každý rok vítězství ve druhé světové válce 9. května, protože německá kapitulace byla podepsána pozdě v noci 8. května v Berlíně, kdy už v Moskvě bylo vzhledem k časovému posunu 9. května.

Letos se má přehlídky na Rudém náměstí zúčastnit 14 tisíc vojáků.

V Moskvě by se mohl objevit i severokorejský vůdce Kim Čong-un. Podle agentury ITAR-TASS vážně zvažuje, že do Moskvy přijede. Byla by to jeho první zahraniční cesta v roli hlavy KLDR.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy