Kromě Zemana zřejmě do Moskvy přijede slavit i Kim Čong-un

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 1. 2015 18:21
Lotyšsko chce, aby země Evropské unie zaujaly k účasti na oslavách konce války v Moskvě jednotné stanovisko.
Na Rudém náměstí bude velká vojenská přehlídka (archivní foto).
Na Rudém náměstí bude velká vojenská přehlídka (archivní foto). | Foto: Reuters

Riga - Státy Evropské unie by měly sjednotit stanovisko k účasti na moskevských květnových oslavách 70. výročí konce druhé světové války.

Po setkání s prezidentem Andrisem Bérziňšem to v Rize prohlásil lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs, jehož země nyní Evropské unii předsedá.

Podle šéfa diplomacie by měli do ruské metropole jet buď zástupci všech osmadvaceti členských států Unie, nebo žádný.

Otázku chce nastolit na ministerské schůzce v Bruselu, která se má konat 19. ledna.

Svoji účast už potvrdil český prezident Miloš Zeman. Naopak litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová a estonský prezident Toomas Hendrik Ilves oznámili, že do Moskvy nepojedou.

Představitelé pobaltských států Rusko a prezidenta Vladimira Putina ostře kritizují, na rozdíl od českého prezidenta. Navíc konec války mají Litevci, Lotyši i Estonci spojený s násilným začleněním svých zemí do Sovětského svazu.

Velká část nejvyšších představitelů EU se zatím k případné účasti na oslavách nevyslovila. Ve Velké Británii se dva dny před výročím konají 7. května parlamentní volby.

Americký prezident Barack Obama do Moskvy nedorazí.

Rusko slaví každý rok vítězství ve druhé světové válce 9. května, protože německá kapitulace byla podepsána pozdě v noci 8. května v Berlíně, kdy už v Moskvě bylo vzhledem k časovému posunu 9. května.

Letos se má přehlídky na Rudém náměstí zúčastnit 14 tisíc vojáků.

V Moskvě by se mohl objevit i severokorejský vůdce Kim Čong-un. Podle agentury ITAR-TASS vážně zvažuje, že do Moskvy přijede. Byla by to jeho první zahraniční cesta v roli hlavy KLDR.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy