Krize ve španělské vládě. Poslanci odmítli návrh rozpočtu, hrozí předčasné volby

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 2. 2019 13:40
Španělští poslanci nepodpořili vládní návrh rozpočtu na letošní rok. Podle tamních médií to znamená, že s nejvyšší pravděpodobností budou v zemi předčasné parlamentní volby. Ty by se mohly konat už v dubnu.
Španělský premiér Pedro Sánchez v parlamentu.
Španělský premiér Pedro Sánchez v parlamentu. | Foto: Reuters

Poslanci ve středu hlasovali pro několik dodatků, které navrhla opozice a několik nacionalistických stran. Tím vládní návrh smetli ze stolu, informoval španělský deník El País.

Datum nových voleb ale zřejmě tento den známo nebude, premiér Pedro Sánchez se chce před oznámením ještě setkat se členy své vlády, uvedl deník La Vanguardia.

List také s odkazem na vládní zdroje uvedl, že volby by mohly být 28. dubna, tedy zhruba měsíc před regionálními volbami a volbami do Evropského parlamentu, které budou ve Španělsku 26. května.

Sánchezovi socialisté se ve středu do poslední chvíle snažili přesvědčit poslance katalánských separatistických stran, aby vládní návrh podpořili. Ti to ale odmítli poté, co minulý týden kabinet přerušil jednání s katalánskou separatistickou vládou o širší autonomii. Katalánská vláda trvá na právu na sebeurčení a snaží se o nezávislost regionu.

Podle španělské ústavy navrhuje rozpuštění parlamentu premiér po předchozím projednání věci s vládou. Král poté podepíše příslušný dekret, v němž bude i datum nových voleb.

Středeční hlasování neznamená stoprocentně, že předčasné volby budou. Poslanci de facto návrh rozpočtu vrátili kabinetu k přepracování. Vláda může zůstat u moci až do roku 2020, kdy jí končí mandát, neboť může pokračovat rozpočtové provizorium, které trvá už od ledna.

Podle lednového průzkumu veřejného mínění, který provedl státní institut CIS, by parlamentní volby nyní vyhráli socialisté s asi 30 procenty hlasů, druhá by skončila strana Ciudadanos (17,7 procenta), třetí koalice Unidos Podemos (15,4 procenta) a čtvrtí by se umístili lidovci (necelých 15 procent).

 

Právě se děje

před 14 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy