Vůdci protestů v Thajsku hrozí za povstání trest smrti

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 12. 2013 16:40
Násilnosti si už vyžádaly čtyři mrtvé a 120 zraněných, premiérka rezignovat odmítá.
Foto: Reuters

Bangkok - Thajská policie má v ruce zatykač na šéfa opozice Suthepa Thaugsubana. Bývalého vicepremiéra - a současnou tvář protestů v thajské metropoli - viní justice ze zosnování povstání.

Hrozí mu za to doživotí, nebo dokonce trest smrti.

Čtyřiašedesátiletý Thaugsuban údajně může za krvavé nepokoje, jejichž cílem je svržení demokraticky zvolené premiérky Jinglaky Šinavatrové.

Poté, co šéfka kabinetu oznámila, že neodstoupí, pokusily se do vládního sídla vtrhnout tisíce demonstrantů. Policie ale použila slzný plyn i gumové projektily a zabránila jim v tom.

Foto: Reuters

Kolem premiérčina sídla vyrostla už o víkendu provizorní betonová zeď.

Opozičník Thaugsuban ministerskou předsedkyni vyzval, aby do úterka odstoupila a předala moc "Lidové radě". Protestující zároveň vyhlásili generální stávku.

Opozice tvrdí, že zemi fakticky vládne premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl v roce 2006 svržen a žije v exilu. Moc nad Thajskem by se podle nespokojených občanů "měla vrátit do rukou lidu".

Původně poklidné demonstrace, které začali organizátoři nazývat "lidovým převratem", o víkendu přerostly v násilnosti a některé části Bangkoku se proměnily v bitevní pole.

Podle dostupných zpráv si pouliční nepokoje zatím vyžádaly nejméně čtyři oběti na životech, 120 lidí utrpělo zranění.

Ministerská předsedkyně, jež na konci listopadu ustála hlasování o důvěře vládě a která je obviňována z korupce a zneužívání pravomocí, v pondělí na mimořádné tiskové konferenci prohlásila, že je otevřená jednání s opozicí, ale neodstoupí, protože předání moci do rukou nikým nevolené rady odporuje ústavě.

Slíbila nicméně, že se bezpečnostní složky nebudou uchylovat ke zbytečnému násilí.

Ustoupit nehodlá ani opozice. Pokračuje v demonstracích, které začaly už 24. listopadu.

Podle reportéra BBC Jonaha Fishera se v sobotu k pokojným demonstrantům přidaly skupiny mladých mužů, kteří provokují strážce zákona, hází po nich kamením a demolují policejní auta.

Agentura AP píše, že se dokonce jednoho z nich zmocnili a prorazili s ním zátaras. Betonové zábrany, vystavěné před strategickými vládními budovami, musejí odolávat rozzuřeným demonstrantům na vícero místech Bangkoku.

Školy, univerzity a sídlo OSN v pondělí zůstaly zavřené. Podle hlášení reportérů přímo z místa se ale zdá, že je v pondělí v ulicích méně lidí než o víkendu.

Šéf thajské bezpečnostní rady Paradorn Pattanathabutr řekl agentuře Reuters, že pořádkové síly střídavě sahají po vodních dělech, slzném plynu a gumových projektilech. "Ty používáme pouze na jediném místě, a to u vládní budovy," tvrdí

 

Právě se děje

Další zprávy