Krize v Itálii skončila, nová Conteho vláda složila přísahu

ČTK ČTK
5. 9. 2019 11:12
Nová koaliční vláda italského premiéra Giuseppeho Conteho, na níž se dohodli dva dosavadní političtí rivalové Hnutí pěti hvězd (M5S) a středolevá Demokratická strana (PD), složila přísahu. Končí tak měsíční vládní krize, v níž hrozilo vypsání předčasných voleb. Nový kabinet musí ještě získat většinu obou komor parlamentu, hlasovat by se mělo začít v pondělí, uvedla agentura ANSA.
Italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.
Italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte. | Foto: Reuters

V nové italské vládě je 21 ministrů, třetinu z nich tvoří ženy. Dosud vládní Hnutí pěti hvězd, označované v médiích často jako populistické, má deset ministerských resortů, devět připadlo Demokratické straně. Šéf M5S Luigi Di Maio je novým ministrem zahraničí (M5S) a ve svých 33 letech je podle agentury AFP nejmladším šéfem italské diplomacie v historii.

Šéf PD Nicola Zingaretti neměl zájem o žádný ministerský post, chce se soustředit na posílení své strany.

M5S si ponechala některá ministerstva, jež vedla v minulé vládě, například spravedlnosti. Novým ministrem hospodářství země s třetí největší ekonomikou eurozóny se stal zástupce PD Roberto Gualtieri.

Ministerstvo vnitra povede Luciana Lamorgeseová, která je bez politické příslušnosti a je považována za odbornici v otázkách migrace. Jedno křeslo dostala malá levicová strana Svobodní a rovní (LeU), jejíž vůdce Roberto Seranza se stal ministrem zdravotnictví. Díky podpoře této strany by měla koaliční vláda získat důvěru v obou rovnocenných komorách parlamentu.

Jednou z nejsledovanějších otázek v postupu nové vlády bude migrační politika. Předchozí ministr vnitra Matteo Salvini, jehož nacionalistická strana Liga byla do začátku srpna 14 měsíců koaličním partnerem Hnutí pěti hvězd, prosazoval přísnou protiimigrační politiku. V rámci ní uzavírala Itálie přístavy lodím nevládních organizací s migranty. Od nové vlády se očekává, že bude v této otázce umírněnější.

Prvním úkolem nové vlády ale bude předložit parlamentu rozpočet na rok 2020, který musí poslat do Bruselu do poloviny října. Podle AFP v něm bude muset nová vláda najít přes 20 milionů eur úspor, aby splnila rozpočtová pravidla eurozóny, pokud se chce vyhnout zvyšování daně z přidané hodnoty. Itálii hrozí kvůli rostoucímu dluhu od Evropské komise disciplinární řízení, očekává se ale, že nová vláda najde smířlivější tón v jednání s EU, než byl tvrdý postoj minulého kabinetu.

Předchozí koaliční vláda se v Itálii rozpadla kvůli názorovým rozporům a snaze Salviniho vyvolat předčasné volby, v nichž chtěl využít narůstající popularity své strany k posílení moci.

Na nové koaliční vládě se dohodli dva političtí rivalové proto, aby zabránili předčasným volbám, které by podle průzkumů vyhrála nacionalistická pravice. Podle analytiků tato vláda zřejmě nevydrží až do řádných voleb, které se mají konat nejpozději v květnu 2023. Od roku 1946 měla Itálie přes šest desítek kabinetů.

Podívejte se, jak Matteo Salvini hledá voliče i na pláži:

Předseda italské strany Liga Matteo Salvini agituje i v plavkách na pláži | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy