Krize je příležitost pro dynamické hráče, tvrdí Dánové

Roman Gazdík
24. 10. 2008 18:00
Dánští průmyslníci chtějí prodávat její řešení
Krize přinese peníze těm, kdo ji umí řešit
Krize přinese peníze těm, kdo ji umí řešit | Foto: Reuters

Kodaň Od našeho zvláštního zpravodaje/ - "Se zvyšujícími se důkazy o všech třech světových krizích (klimatické, energetické, potravinové - pozn. red.), doplněných pokračujícími otřesy finanční krize, se dnes zdají moje výzvy do zbraně vzdálené a příliš opatrné," (generální tajemník OSN Pan Ki-mun, Harvardská univerzita 22. října 2008).

"Národy, instituce a společnosti, které budou schopny najít řešení pro tyto tři krize, zažíjí slibnou budoucnost." (prezident dánské společnosti vyrábějící průmyslové komponenty Danfoss Niels B. Christiansen, Peking 23. října 2008).

Tři krize

Tři současné krize spolu podle odborníků úzce souvisí. Přestože ceny ropy nyní prudce klesly, jsou stále velmi vysoko, takže se zvedá poptávka po biopalivech, kterou ženou i ekologické závazky zemí Evropské unie.

Biopaliva se pěstují na polích, která by jinak mohla být využita k produkci potravin, jejichž ceny zvyšují i vysoké ceny fosilních paliv.

Cílem nemá být vyrábět více, ale ušetřit, kde můžeme
Cílem nemá být vyrábět více, ale ušetřit, kde můžeme | Foto: Ludvík Hradilek

Jak ropa, tak biopaliva jsou pak zkoumány z hlediska množství skleníkových plynů, které jejich výroba a spotřeba uvolňuje do atmosféry a tím otepluje klima země.

Národní, regionální i celosvětové plány pro snižování emisí vyvolávají vrásky mnohých průmyslníků na zeměkouli, protože náklady na výrobu se tím mohou ještě zvýšit.

Spojené státy se coby největší znečišťovatel v přepočtu na osobu odmítly podepsat pod Kjótský protokol a i oba američtí prezidentští kandidáti, kteří toto slibují napravit, musejí vystupovat proti hororovým scénářům strašícími hrozivými následky pro průmysl USA.

Krize je příležitost

Některé dánské firmy, mezi kterými je i výše zmíněný Danfoss, to však vidí zcela jinak. Spatřují otevřené okno trhu, který se v budoucnu zaměří na produkty chránící nejen životní prostředí, ale také peněženky zákazníků tím, že významně sníží jejich účty za energie.

"Všechny krize jsou příležitostí pro ty, kteří nabídnou to, jak je vyřešit," říká ředitel divize Danfossu pro styk s veřejností Lars Dyrhagen. "Například evropské ekologické direktivy podpořily náš prodej v České republice. Energetická krize nás nutí dodávat výrobky, které konzumují méně energie."

Dánové už mají i první nízkoenergetickou vesnici. Osada Stenlose jih je vystavěna jen z nízkoenergetických domů
Dánové už mají i první nízkoenergetickou vesnici. Osada Stenlose jih je vystavěna jen z nízkoenergetických domů | Foto: Roman Gazdík

Zástupci světové jedničky ve výrobě tepelných a zvukových izolací z kamenné vlny Rockwool analyzují situaci obdobně.

"Konkurenceschopnost ekonomik bude záviset na tom, jakým způsobem budou využívat energii," říká vrchní konzultantka firmy Susanne Kuehnová. "Studie ukazují, že ekonomický růst není závislý na zvyšování spotřeby energie. Spoustou drahé energie zbytečně plýtváme."

Sluší se připomenout, že environmentálně zaměřené produkty nejsou v Dánsku okrajovým zbožím, ale nejrychleji rostoucím odvětvím dánského průmyslu a třetím nejdůležitějším vývozním artiklem.

Plýtvání energií

Podle statistik Evropské komise produkují domácností 40 procent emisí CO2 v EU, dvě třetiny z toho jdou na zateplení a klimatizaci. Sedmdesát až devadesát procent této energie může být ušetřeno, což by znamenalo celkovou úsporu 19 až 24 procent veškerých emisí Unie.

Toto číslo se téměř vyrovná emisím, které produkuje průmysl. Ty tvoří 26 procent celkového množství v EU, za 33 procent odpovídá transport.

Evropská unie i OSN by se měly podle dánských byznysmenů co nejdříve dohodnout na balíčcích týkajících se redukcí emisí skleníkových plynů. To by totiž zajistilo společnostem možnost plánovat do budoucna.

Potřebujeme stabilitu

"Pokud se soustředí na to, abychom stavěli lepší domy, říkám ano, pokud půjde pouze o obecné snížení CO2, i tak říkám ano," vysvětluje Kurt Emil Eriksen, manažer pro politické vztahy a strategický marketing výrobce oken Velux.

Celkem jich má ve Stenlose stát 750
Celkem jich má ve Stenlose stát 750 | Foto: Roman Gazdík

"Jakákoliv stabilita je pro byznys dobrá," doplňuje konzultant Rockwoolu Thomas Nordli a stejně smýšlí i Dyrhagen z Danfossu.

"Je to věc, na kterou jsem se ptal sám ve Světové bance před týdnem," říká. "Pokud se OSN v prosinci 2009 v Kodani nedohodne, budou mít banky menší tendenci půjčovat nízkoenergetickým projektům. Bude zde nestabilita a ony nebudou moci přesně počítat rizika."

Příležitost pro všechny

Danfoss, Velux i Rockwool jsou společnosti, které už dlouho produkují energeticky šetrné výrobky a nynější problémy tak zájem o jejich produkty spíše podporují. Jaké výzvy a šance však v současných těžkostech mohou vidět průmyslové firmy, kterým to přinese jen větší účty za elektřinu a teplo a brzy i nutnost kupovat emisní povolenky aukční metodou?

"Podívejte se na to takhle: otázka spotřeby energie bude vždy důležitá, firmy, které se tím začnou zabývat už teď, získají oproti ostatním výhodu do budoucna," říká si Dyrhagen. "Neexistuje průmyslová politika, která by byla statická, všechny jsou dynamické. Politici bývají trochu pozadu."

Výroba energie z obnovitelných zdrojů je v Dánsku tradicí
Výroba energie z obnovitelných zdrojů je v Dánsku tradicí | Foto: Roman Gazdík

"Když se například podíváme na automobilový průmysl, tak krize zvýší poptávku po hybridních autech a autech s nízkou spotřebou. Opět se tedy jedná o příležitost," doplňuje.

A Kuehnová z Rockwoolu s ním souhlasí.

"Lidé raději kupují progresivní věci. Už dnes je třeba myslet na zítřek, v osmdesáti procentech ropných zemí klesá produkce," říká. "Japonské automobilky například zabraly velkou část trhu kvůli tomu, že jejich auta spotřebovávala méně než ta americká."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy