Kříž zůstal, lavice nahradily postele. Z kostela je ubytovna pro běžence, místní si zvykli

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 12. 2015 18:56
V kostele na předměstí německého Oberhausenu bydlí několik desítek uprchlíků. Tam, kde dříve stál oltář a židle, jsou dnes kovové postele. Místní obyvatelé si na myšlenku nových sousedů zpočátku nemohli zvyknout a proti rozhodnutí přebudovat kostel na provizorní ubytování protestovali. O měsíc později řada z nich běžencům v mnoha ohledech pomáhá. Naučit se těžkému německému jazyku, zabavit děti nebo se vypořádat s úředními peripetiemi. Do města přichází co týden až 140 uprchlíků. Berlín odhaduje, že tento rok do Německa přijde okolo jednoho milionu migrantů.
Fotografie "před" a "po". Židle zmizely, kříž zůstal.
Fotografie "před" a "po". Židle zmizely, kříž zůstal. | Foto: Reuters

Oberhausen - Když se lidé na periferii německého Oberhausenu dozvěděli, že v jejich místním kostele bude ubytováno několik desítek uprchlíků, dostali strach. S nedůvěrou sledovali, jak se budova vystěhovává a přeměňuje na přístřeší pro běžence.

Oltář i lavice nahradily kovové postele. Obří kříž zůstal, přestože mezi nově příchozími převažují muslimové.

"Zpočátku ve čtvrti panoval strach. Mě nevyjímaje," vypráví Daniela Handwerková. "Mám dvě malé děti a samozřejmě jsem měla strach, co se tu bude dít."

V kostele bydlí i dvě desítky dětí.
V kostele bydlí i dvě desítky dětí. | Foto: Reuters

Rozruch mezi sousedy trval jen chvíli. Žena sama dnes patří do asi stočlenné skupiny dobrovolníků, kteří nově příchozím pomáhají. Naučit se těžkému německému jazyku, vypořádat se s úředními peripetiemi nebo zabavit děti, kterých nyní v kostele žije na dvě desítky.

"Mnoho starších členů farnosti zpočátku nemohlo pochopit, co se to děje s kostelem, do kterého tolik let chodili. Ušli jsme ale dlouhou cestu a nyní lidé oceňují význam křesťanské dobročinnosti," uvedla duchovní Stephanie Zuechnerová.

Místní lidé se nejdřív snažili farnost i úředníky přesvědčit, aby nápad ubytovat asi 50 běženců přehodnotili. Ze strachu o bezpečnost i o majetek.

Názor změnil i Sebastian Possner, který ještě před měsícem sousedy burcoval k protestům. Později sám uprchlíkům daroval například hračky pro děti. "Někteří z nich už nás dokážou pozdravit v němčině," pochvaluje si.

Protestantský kostel v Oberhausenu je prvním německým svatostánkem, který byl přebudován na přístřeší pro uprchlíky. Jeho příběh vystopovala agentura Reuters.

Jedna z uprchlických rodin, které našly útočiště v upraveném kostele.
Jedna z uprchlických rodin, které našly útočiště v upraveném kostele. | Foto: Reuters

Asi dvacítce pravidelných návštěvníků nedělních bohoslužeb se kostel znovu otevře v únoru příštího roku, kdy by se uprchlíci z provizorního ubytování měli přestěhovat do nově vybudovaných přístřešků. Stísněné prostory nevyhovují ani uprchlíkům, pro náznak soukromí mají pouze příčkami provizorně oddělené postele.

"Jak můžete vidět, nejsem křesťan," říká jedna z běženkyň, Zabyl Olabiová. "Zpočátku na nás proto působilo podivně, že bychom žili v kostele. Nyní jsme jen vyčerpaní a zvědaví, co přijde dalšího," uvedla žena, která dnes v kostele bydlí se svým mužem a osmnáctiletým synem.

Do města přichází co týden až 140 uprchlíků. Takové množství nově příchozích nutí úřady, aby pro ně nacházely nové prostory. Německo je nejčastější vysněnou cílovou zemí běženců. Berlín odhaduje, že tento rok do země přijde okolo jednoho milionu migrantů.

 

Právě se děje

Další zprávy