Kritika Merkelové a chvála Trumpa. Odtajněný hovor Zelenského je pohroma pro Ukrajinu

Martin Novák Martin Novák
26. 9. 2019 15:00
Americký prezident Donald Trump nežádal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o povolení zveřejnit obsah jejich telefonického rozhovoru. Zelenskyj to řekl novinářům v sídle OSN s tím, že očekával zveřejnění pouze Trumpových slov.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Donald Trump.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Donald Trump. | Foto: Reuters

Bílý dům dal přepis červencového telefonátu k dispozici poté, co poslanci Demokratické strany ve Sněmovně reprezentantů spustili proces odvolání prezidenta, takzvaný impeachment. Důvodem je obvinění, že se Trump pokoušel Zelenského vydírat a žádal po něm, aby ukrajinská justice vyšetřovala syna Joe Bidena kvůli korupci.

Biden je jedním z kandidátů demokratů v prezidentských volbách roku 2020 a jeho syn Hunter pracoval pět let pro ukrajinskou firmu Burisma Holdings, která se zabývá těžbou a přepravou zemního plynu.

Ukrajina se tak nechtěně ocitla v epicentru tvrdého amerického vnitropolitického boje. Zveřejněný přepiš zároveň odhalil, co říkal Trumpovi Volodymyr Zelenskyj, nový ukrajinský prezident, který získal letos ve druhém kole volby 73 procent hlasů.

V rozhovoru s Trumpem si Zelenskyj stěžuje na to, že Ukrajinu málo podporuje Evropská unie. Konkrétně zmínil německou kancléřku Angelu Merkelovou a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

"Merkelová a Macron nedělají dost v otázce sankcí proti Rusku. Nedělají, co by mohli. Evropská unie by měla být naším největším partnerem, ale technicky jsou jím Spojené státy a já jsem vám za to velmi vděčný," prohlásil Zelenskyj kromě jiného v rozhovoru.

Jsme vděční každému

Ve čtvrtek po schůzce s Trumpem v New Yorku se Zelenskyj snažil slova o Merkelové a Macronovi zlehčit. "Nechci o nikom říkat nic špatného. Jsme vděční každému, kdo nám pomáhá," řekl novinářům.

Francouzská ani německá oficiální místa poznámky prezidenta Ukrajiny nekomentovala, ale podle ukrajinského politologa Volodymyra Fesenka z výzkumného centra Penta je jasné, že v Berlíně ani Paříži se tato slova líbit nebudou.

"Samozřejmě, že vztahy s evropskými politiky a obzvláště s Merkelovou se zhorší. Sice to nebyla přímá kritika, ale z kontextu vyplývá, že si Zelenskyj stěžoval Trumpovi na Merkelovou," řekl Fesenko agentuře Reuters.

Nekompetentní prezidentský tým

Česká ukrajinistka Lenka Víchová se domnívá, že se potvrdily obavy některých kritiků Zelenského z jeho politické nezkušenosti. Upozorňuje zároveň na nekompetentnost prezidentových poradců pro zahraniční politiku. "Zelenského přitakání slovům Donalda Trumpa o zemích Evropské unie bylo naprosto nešťastné, tím spíše, že to není pravda. Protože země Evropské unie se v pomoci Ukrajině angažují hodně," vysvětluje deníku Aktuálně.cz Víchová.

"Problém Volodymyra Zelenského je, že se obklopil právníky a producenty, kteří nemají žádné zkušenosti v tak delikátních věcech, jako je zahraniční politika a diplomacie," dodává ukrajinistka s tím, že ve snaze vzít vše pod svou kontrolu prezident převedl zahraniční politiku z ministerstva zahraničí do své kanceláře.

Německý týdeník Der Spiegel v souvislosti se Zelenského nepřímou kritikou Berlína uvádí, že Německo od roku 2014, kdy začala válka na Donbase, Ukrajině poslalo pomoc a půjčky ve výši 1,4 miliardy eur.

Video: Projev ukrajinského prezidenta na Valném shromáždění OSN

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také silný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý, mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy