Kritika Merkelové a chvála Trumpa. Odtajněný hovor Zelenského je pohroma pro Ukrajinu

Martin Novák Martin Novák
26. 9. 2019 15:00
Americký prezident Donald Trump nežádal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o povolení zveřejnit obsah jejich telefonického rozhovoru. Zelenskyj to řekl novinářům v sídle OSN s tím, že očekával zveřejnění pouze Trumpových slov.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Donald Trump.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Donald Trump. | Foto: Reuters

Bílý dům dal přepis červencového telefonátu k dispozici poté, co poslanci Demokratické strany ve Sněmovně reprezentantů spustili proces odvolání prezidenta, takzvaný impeachment. Důvodem je obvinění, že se Trump pokoušel Zelenského vydírat a žádal po něm, aby ukrajinská justice vyšetřovala syna Joe Bidena kvůli korupci.

Biden je jedním z kandidátů demokratů v prezidentských volbách roku 2020 a jeho syn Hunter pracoval pět let pro ukrajinskou firmu Burisma Holdings, která se zabývá těžbou a přepravou zemního plynu.

Ukrajina se tak nechtěně ocitla v epicentru tvrdého amerického vnitropolitického boje. Zveřejněný přepiš zároveň odhalil, co říkal Trumpovi Volodymyr Zelenskyj, nový ukrajinský prezident, který získal letos ve druhém kole volby 73 procent hlasů.

V rozhovoru s Trumpem si Zelenskyj stěžuje na to, že Ukrajinu málo podporuje Evropská unie. Konkrétně zmínil německou kancléřku Angelu Merkelovou a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

"Merkelová a Macron nedělají dost v otázce sankcí proti Rusku. Nedělají, co by mohli. Evropská unie by měla být naším největším partnerem, ale technicky jsou jím Spojené státy a já jsem vám za to velmi vděčný," prohlásil Zelenskyj kromě jiného v rozhovoru.

Jsme vděční každému

Ve čtvrtek po schůzce s Trumpem v New Yorku se Zelenskyj snažil slova o Merkelové a Macronovi zlehčit. "Nechci o nikom říkat nic špatného. Jsme vděční každému, kdo nám pomáhá," řekl novinářům.

Francouzská ani německá oficiální místa poznámky prezidenta Ukrajiny nekomentovala, ale podle ukrajinského politologa Volodymyra Fesenka z výzkumného centra Penta je jasné, že v Berlíně ani Paříži se tato slova líbit nebudou.

"Samozřejmě, že vztahy s evropskými politiky a obzvláště s Merkelovou se zhorší. Sice to nebyla přímá kritika, ale z kontextu vyplývá, že si Zelenskyj stěžoval Trumpovi na Merkelovou," řekl Fesenko agentuře Reuters.

Nekompetentní prezidentský tým

Česká ukrajinistka Lenka Víchová se domnívá, že se potvrdily obavy některých kritiků Zelenského z jeho politické nezkušenosti. Upozorňuje zároveň na nekompetentnost prezidentových poradců pro zahraniční politiku. "Zelenského přitakání slovům Donalda Trumpa o zemích Evropské unie bylo naprosto nešťastné, tím spíše, že to není pravda. Protože země Evropské unie se v pomoci Ukrajině angažují hodně," vysvětluje deníku Aktuálně.cz Víchová.

"Problém Volodymyra Zelenského je, že se obklopil právníky a producenty, kteří nemají žádné zkušenosti v tak delikátních věcech, jako je zahraniční politika a diplomacie," dodává ukrajinistka s tím, že ve snaze vzít vše pod svou kontrolu prezident převedl zahraniční politiku z ministerstva zahraničí do své kanceláře.

Německý týdeník Der Spiegel v souvislosti se Zelenského nepřímou kritikou Berlína uvádí, že Německo od roku 2014, kdy začala válka na Donbase, Ukrajině poslalo pomoc a půjčky ve výši 1,4 miliardy eur.

Video: Projev ukrajinského prezidenta na Valném shromáždění OSN

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 8 minutami

Disident Jiří Wonka uspěl se soudní rehabilitací za omezení osobní svobody

Okresní soud v Pardubicích ve čtvrtek vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení jeho osobní svobody. Dva dny v listopadu 1988 byl násilně hospitalizován na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice, kam ho dopravili po zásahu příslušníků Státní bezpečnosti. Právní zástupce Lubomír Müller u soudu uvedl, že jde o morální satisfakci, do dnešního dne se Wonkovi nikdo neomluvil.

"To byla perzekuce, to si nikdo neumí představit. Dva dny jsem byl neoprávněně zadržován na psychiatrii. Doktoři se mnou nechtěli nic mít, říkali, ježišmarjá, zítra vás pustíme zadním vchodem, my to ani neřekneme estébákům," řekl novinářům Wonka.

Jiří Wonka podepsal Chartu 77. Následně ho vyhodili z práce, živil se pak jako dělník. Byl opakovaně stíhaný za protestní dopisy úřadům a soudům. V roce 1986 v bytě disidenta Pavla Wonky, jeho bratra, StB zabavila 7500 korun. Podle Jiřího Wonky byly peníze jeho.

Jiří Wonka podal žalobu, soud, který ji zamítl, se konal 23. listopadu 1988. Po skončení za ním přišli dva příslušníci StB. Podle Wonky se neprokázali žádným oprávněním a chtěli, aby šel s nimi. Wonka se chytil ústředního topení a volal o pomoc. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti (SNB), kteří přijeli, vyhodnotili jeho chování jako narušování veřejného pořádku. Policisté mu nasadili mu pouta, odvlekli ho do auta a odvezli na okresní správu SNB. Lékařka pak doporučila Wonkovo vyšetření na psychiatrii, kam ho navečer odvezli. Na příjmu Wonka uvedl, že je "celý zmlácený a má chromé horní končetiny". Stěžoval si na "brutální zákrok policie", že mu příslušníci SNB "pohmoždili ruce a sešlapali ho do auta".

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

SZPI varuje před nebezpečným doplňkem stravy Amygdalín. Po požití se v těle mění na jedy. Z jedné dávky vzniká život ohrožující množství kyanovodíku

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Ukrajina začala vyšetřovat údajné vměšování do voleb v USA

Ukrajina zahájila vyšetřování ohledně vměšování do prezidentských voleb ve Spojených státech, oznámila agentura Reuters s odvoláním na kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Spojené státy tento měsíc uvalily sankce na několik Ukrajinců, včetně vlivného poslance z prezidentovy strany, za jejich spoluúčast na pokusech zdiskreditovat Joea Bidena před prezidentskými volbami v USA.

Šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak v prohlášení, zveřejněném na webu prezidentova úřadu, přislíbil, že státní orgány učiní vše, co je v jejich silách, aby postavily před soud ty, kteří vměšování organizovali, anebo se na něm podíleli, a to bez ohledu na jejich postavení.

Kriminální ústředna DBR podle Jermaka zahájila v této věci trestní řízení. "Vyšetřování probíhá a čekáme na jeho výsledky. Vyšetřování musí zodpovědět na mnoho otázek," uvedl šéf prezidentské kanceláře. Ujistil, že Kyjev by si přál, aby spolupráce s novou americkou vládou dosáhla zcela nové kvality.

Zdroj: ČTK
Další zprávy