Kritik islámu Wilders půjde znovu před soud

ČTK ČTK
30. 3. 2011 11:28
Soudci odmítli námitky ohledně kompetentnosti prokuratury
Wilders před soudem
Wilders před soudem | Foto: Reuters

Amsterodam - Šéf nizozemské krajní pravice, populista Geert Wilders, půjde znovu před soud. Amsterodamský tribunál ve středu nařídil obnovit jeho proces.

Wilders je obviněný z diskriminace a podněcování rasové nenávisti vůči muslimům. Další přelíčení, které by obžalovanému mohlo vynést až roční vězení, začne podle agentury Reuters v dubnu.

Proces s Wildersem začal loni 4. října, koncem téhož měsíce byl ale zastaven. Tehdy soud uznal námitku obhajoby o podjatosti soudců a nařídil jejich výměnu.

Nový proces měl začít 14. února, ale soud termín odložil do projednání nových výhrad obhajoby, tentokrát ohledně kompetentnosti prokuratury. Soud teď tyto výhrady - narozdíl od předchozího rozhodnutí - zamítl.

Wilders je kromě štvaní proti muslimům obviněn také z diskriminace a urážky. Islám totiž označil za "fašistickou ideologii" a jeho proroka Mohameda za "vraha a pedofila". Korán, posvátnou knihu muslimů, srovnal s knihou Mein Kampf Adolfa Hitlera.

Sedmačtyřicetiletý předseda populistické Strany pro svobodu (PVV) trvá na tom, že říkal pouze pravdu. Označil soudní stíhání za "politický proces".

Proces chce podle svých slov využít k šíření údajné pravdy o islámu a k obraně svobody názoru. Jde mu prý o "obranu svobody mínění pro nás všechny".

Wildersova strana, která v loňských parlamentních volbách skončila třetí, toleruje v haagském parlamentu menšinovou vládu liberálů a křesťanských demokratů. Vládní strany však musely souhlasit s tím, že omezí přistěhovalectví muslimů a dalších cizinců ze zemí třetího světa do Nizozemska na polovinu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy