Kritik islámu Wilders půjde znovu před soud

ČTK ČTK
30. 3. 2011 11:28
Soudci odmítli námitky ohledně kompetentnosti prokuratury
Wilders před soudem
Wilders před soudem | Foto: Reuters

Amsterodam - Šéf nizozemské krajní pravice, populista Geert Wilders, půjde znovu před soud. Amsterodamský tribunál ve středu nařídil obnovit jeho proces.

Wilders je obviněný z diskriminace a podněcování rasové nenávisti vůči muslimům. Další přelíčení, které by obžalovanému mohlo vynést až roční vězení, začne podle agentury Reuters v dubnu.

Proces s Wildersem začal loni 4. října, koncem téhož měsíce byl ale zastaven. Tehdy soud uznal námitku obhajoby o podjatosti soudců a nařídil jejich výměnu.

Nový proces měl začít 14. února, ale soud termín odložil do projednání nových výhrad obhajoby, tentokrát ohledně kompetentnosti prokuratury. Soud teď tyto výhrady - narozdíl od předchozího rozhodnutí - zamítl.

Wilders je kromě štvaní proti muslimům obviněn také z diskriminace a urážky. Islám totiž označil za "fašistickou ideologii" a jeho proroka Mohameda za "vraha a pedofila". Korán, posvátnou knihu muslimů, srovnal s knihou Mein Kampf Adolfa Hitlera.

Sedmačtyřicetiletý předseda populistické Strany pro svobodu (PVV) trvá na tom, že říkal pouze pravdu. Označil soudní stíhání za "politický proces".

Proces chce podle svých slov využít k šíření údajné pravdy o islámu a k obraně svobody názoru. Jde mu prý o "obranu svobody mínění pro nás všechny".

Wildersova strana, která v loňských parlamentních volbách skončila třetí, toleruje v haagském parlamentu menšinovou vládu liberálů a křesťanských demokratů. Vládní strany však musely souhlasit s tím, že omezí přistěhovalectví muslimů a dalších cizinců ze zemí třetího světa do Nizozemska na polovinu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy