Kriket nabídl Indii a Pákistánu šanci usmířit se

Václav Viták
30. 3. 2011 19:25
Život v Indii i Pákistánu stojí. Hraje se kriketový "zápas zápasů"
Premiéři Singh (vpravo) a Gilání zdraví fanoušky na kriketovém stadionu v Mohali
Premiéři Singh (vpravo) a Gilání zdraví fanoušky na kriketovém stadionu v Mohali | Foto: Reuters

Mohali - Do krajně napjatých vztahů mezi Indií a Pákistánem vstoupil tentokrát pozitivní faktor - kriket.

Teroristický útok v Bombaji v roce 2008, při němž zahynulo nejméně 163 lidí, blokuje jakýkoli dialog mezi oběma asijskými jadernými velmocemi již téměř čtyři roky.

Nyní však Indie porazila na mistrovství světa favorizovanou Austrálii a dostala se do semifinále, v němž se ve středu potkala s Pákistánem.

Indický premiér Manmóhan Singh této skutečnosti okamžitě využil a pozval pákistánského předsedu vlády Júsufa Rázu Giláního do města Mohali v severoindickém státě Pandžáb, kde se zápas koná.

Gilání přijal a do Indie přiletěl. Každý z obou premiérů zatleskal, když dozněla soupeřova hymna, a pak si podal ruku s hráči své země i s jejich soupeři.

Žádná konkrétní agenda

Pákistánský premiér dal ale již před utkáním najevo, že jeho setkání s indickým protějškem nemá žádnou konkrétní oficiální agendu. "Mám na zřeteli pocity obyvatel obou zemí a jedu (do Indie), abych povzbudil náš i jejich tým a propagoval kriket," řekl reportérům před odletem.

Indický premiér se však již dlouho pokoušel prolomit ledy ve vztazích mezi oběma zeměmi a toto je skutečná příležitost.

Singhův krok je v Indii přijímán se smíšenými pocity. Mnozí ho obviňují, že chce s pomocí kriketu a neočekávaného setkání s Giláním jen odvést pozornost od korupčních skandálů indické vlády.

Indický premiér však může tímto krokem skutečně znovu získat politickou iniciativu. Vzájemné rozhovory o vyšetřování atentátu v Bombaji byly obnoveny až toto pondělí a jen na úrovni ministrů vnitra.

Po středečním kriketovém zápase by jejich průběh mohl být mnohem snazší.

Pokud by napětí polevilo, mohl by Pákistán stáhnout z indických hranic značnou část svých vojenských sil a přesunout je k hranicím s Afghánistánem, kde jsou zoufale potřeba.

Takový vývoj by uvítali všichni, především však Spojené státy.

Indie a Pákistán by si také uvolnily ruce pro jednání o ještě složitějších problémech, vzájemných sporech o Kašmír či o jaderných zbraních.

Kriket - jihoasijská vášeň

Na indickém subkontinentu je ale jen málo věcí, které vzbuzují více vášní než tento sport. Nad Mohali byla kvůli kriketovému zápasu mezi Indií a Pákistánem vyhlášena bezletová zóna, jejíž dodržování hlídaly armádní helikoptéry.

Protiteroristická opatření byla v tomto městě a sousedním Čándígarhu zcela mimořádná. Jen kolem hotelu s indickým týmem bylo rozmístěno 1500 policistů. Miliony Indů si na středu vzaly den dovolené, aby mohly sledovat zápas v televizi.

Další tisíce čekaly ve frontě před stadionem v Mohali v naději, že se jim podaří ještě koupit lístky, přestože organizátoři vyvěsili cedule, že je vyprodáno.

Teroristé zabili v Bombaji v roce 2008 nejméně 164 lidi.
Teroristé zabili v Bombaji v roce 2008 nejméně 164 lidi. | Foto: Reuters

Mnoho indických firem dalo zaměstnancům na tento match, který je v Indii nazýván "zápasem zápasů", raději rovnou půl dne volna.

Burza v Karáčí instalovala obří obrazovku, aby dealeři nepřišli o tento sportovní zážitek. Podle odhadů nakonec sledovalo tento zápas kolem miliardy lídí v celém světě.

Bangladéš, jehož tým byl  vyřazen v základní části, naopak oznámil, že bude vyšetřovat svůj tým kvůli politováníhodným výsledkům, které v Indii předvedl.

Kritici kroku premiéra Singha však upozorňují, že kriketovou diplomacii už obě tyto asijské jaderné velmoci zkoušely v minulosti několikrát a bez mimořádných výsledků.

Indové ale nakonec Pákistáncům velkou radost neudělali. Porazili je zcela hladce a v sobotu se ve finále střetnou se Srí Lankou.

 

Právě se děje

Další zprávy