Křesťanů zabitých kvůli víře loni přibylo. Nejhorší pronásledovatel ale není Islámský stát

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
16. 1. 2016 20:34
V pětatřiceti z padesátky zemí, které sleduje křesťanská nevládní organizace Open Doors, hrají hlavní roli při pronásledování křesťanů islámští radikálové. Nejvíce vyznavačů křesťanství loni zemřelo v Nigérii. Pro svou víru tam bylo loni "zabito více lidí než ve zbytku celého světa dohromady, 4028 z celosvětově zaznačených 7100 úmrtí", uvádí zpráva. Podle Open Doors se situace v loňském roce značně zhoršila v mnoha regionech, zejména pak v subsaharské Africe, ale i na Blízkém východě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Přestože ze svých domovů na Blízkém východě a v severní Africe prchají miliony křesťanů, první příčku mezi zeměmi - kde jsou nejvíce perzekvováni - si už počtrnácté "vydobyla" Severní Korea.

Ve své výroční zprávě to uvedla organizace Open Doors.

V pracovních táborech stalinistického režimu údajně trpí na 50 000 až 70 000 křesťanů. "Na křesťanství není nahlíženo pouze jako na 'opium lidstva', jak je u komunistických států normální. Je vnímáno také jako hluboce západní a zavrženíhodné," vysvětluje křesťanské nevládní uskupení.

"Moje matka se mnou mluvila klidně, ale její oči byly červené a nateklé: 'Čtyři agenti z národního bezpečnostního úřadu vtrhli k nám do domu. Zabavili jednu z biblí a zatkli otce'," vypráví svůj příběh Hee Young. Její otec zmizel v 90. letech a ona už ho nikdy neviděla. Křesťané v KLDR spadají do třídy, kterou režim označuje za "nepřátelskou".

Pokud jde o množství perzekucí, obsadily další příčky za KLDR Irák, Eritrea, Afghánistán, Sýrie, Pákistán, Somálsko, Súdán a Írán. V těchto zemích je podle organizace perzekuce křesťanů "extrémní".

Hlavní roli hrají islámští radikálové

Ve 35 z 50 zemí, které uskupení sleduje, nicméně hlavní roli při pronásledování křesťanů hrají islámští radikálové. Podle Open Doors se situace v loňském roce značně zhoršila v mnoha regionech, zejména pak v subsaharské Africe, ale i na Blízkém východě.

Pro svou víru bylo nejvíce křesťanů zabito v Nigérii, kde operuje islamistické hnutí Boko Haram. "Titulky se soustředí na Blízký východ. Jen v severní Nigérii ale bylo za rok 2015 kvůli své víře zabito více lidí než ve zbytku celého světa dohromady. 4028 z celosvětově zaznamenaných 7100 úmrtí," uvádí zpráva. V severní Nigérii uprchly před násilnostmi už více než dva miliony lidí. Kromě Boko Haram po nich jdou i kmeny Hausů a Fulaniů, na svědomí mají asi 1500 nábožensky motivovaných vražd.

Řadu násilných smrtí křesťanů pak hlásí i další země subsaharské Afriky, zejména Středoafrická republika, Čad, Demokratická republika Kongo, Keňa a Kamerun. Zvláštní postavení pak má Eritrea, "Severní Korea Afriky", kde se život křesťanů prudce zhoršil a posunul tak Eritreu na třetí místo perzekučního žebříčku.

"Minimálně v číselném vyjádření, i když co do míry, převyšuje pronásledování křesťanů v tomto regionu to, co se děje na Blízkém východě," uvádí zpráva.

Foto: Aktuálně.cz

Na Blízkém východě jsou hlavní hrozbou islamisté

Na Blízkém východě je pak hlavní perzekuční silou teroristická organizace Islámský stát, před kterou utíkají věřící z Iráku a Sýrie.

"Hluboce zakořeněná náboženská nenávist, nenávist vůči odlišnostem, pohání systematickou kampaň deportací a exodu, ponižující zacházení - včetně sexuálního násilí -, zotročování a barbarské popravy. Systematicky se snaží zničit celou historii a kulturu, která není jejich vlastní," uvedl  David Alton, odborník citovaný serverem The Guardian.

Počet křesťanů, kteří byli loni kvůli své víře zavražděni, se loni oproti roku 2014 takřka zdvojnásobil. Z 4344 obětí stoupnul na zmíněných 7100. Ke křesťanství se po celém světě hlásí asi 2,2 miliardy lidí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy