Kreml: Uvalení amerických sankcí na Putina by se rovnalo přerušení vztahů

ČTK ČTK
13. 1. 2022 13:51
Kreml ve čtvrtek označil nedávná jednání mezi Ruskem, Spojenými státy a NATO o bezpečnostních zárukách jako "neúspěšná". V zásadních otázkách panovaly neshody, konstatoval mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS. Případné uvalení sankcí na šéfa Kremlu Vladimira Putina ze strany Washingtonu by podle něj bylo mimořádným krokem srovnatelným s přerušením vztahů.
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Reuters

Peskov zkritizoval návrh amerických demokratů, kteří zveřejnili návrh podoby protiruských sankcí pro případ, že by ruská armáda podnikla invazi na Ukrajinu. Návrh zákona dává prostor pro postihy týkající se plynovodu Nord Stream 2, ale také zmrazení majetku ruského prezidenta, premiéra a dalších ruských představitelů a armádních velitelů. Kreml to označil jako pokus o nátlak na Moskvu.

TASS s odkazem na Peskova píše, že Moskva by v takovém případě jednala "adekvátně". "Je to a priori nesmyslné, protože se mluví o sankcích, které lze v jejich podstatě a s ohledem na nevyhnutelnou adekvátní reakci fakticky přirovnat k iniciativě pro přerušení vztahů," nechal se slyšet Peskov.

"Takové dokumenty a prohlášení samozřejmě hodnotíme velmi negativně. Zejména na pozadí probíhající série jednání, byť neúspěšných, ale (stále) jednání," citoval TASS Peskova. Uvalení sankcí na hlavu ruského státu by podle něj bylo zcela mimořádným opatřením, které by bylo "srovnatelné s přerušením vztahů".

Jednání z tohoto týdne mezi západními a ruskými představiteli označil Peskov za neúspěšná. "Rozhovory byly zahájeny kvůli získání konkrétních odpovědí na konkrétně položené základní otázky. A v těchto zásadních otázkách byly zaznamenány neshody. To je špatné, lze to pouze považovat jako minus ze dvou kol (jednání), která se odehrála," prohlásil rovněž kremelský mluvčí.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru pro stanici RTVi prohlásil, že jednání mezi Ruskem, USA a Severoatlantickou aliancí se dostala do slepé uličky a není podle něj důvod v nejbližší době znovu zasedat k jednacímu stolu. Nové kolo rozhovorů podle něj nemá smysl, dokud Rusko nebude mít jasno v tom, zda na Západě existuje určitá "rezerva ve flexibilitě". Zároveň poznamenal, že jednání se v této chvíli odehrávají na různých úrovních.

Vojenští experti podle Rjabkova předkládají ruskému prezidentovi různé možnosti pro případ, že se situace kolem Ukrajiny zhorší. "Je ale třeba dát šanci diplomacii," uvedl náměstek ruského ministra zahraničí.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ve čtvrtek podle agentury Reuters prohlásil, že šance na pokračování rozhovorů s NATO a USA závisejí na reakci Západu na návrhy Moskvy. A ta očekává písemné "protinávrhy" příští týden. Jedním hmatatelným výsledkem jednání z tohoto týdne je podle něj připravenost Washingtonu a NATO jednat o raketách krátkého a středního doletu v Evropě. Případné americké sankce proti ruským představitelům označil za "arogantní a absurdní", Rusko by podle něj na represivní opatření reagovalo.

Rjabkov tento týden jednal v Ženevě se zástupkyní šéfa americké diplomacie Wendy Shermanovou. Ve středu poprvé od roku 2019 jednala i Rada NATO-Rusko. Další rozhovory se nyní konají pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Setkání se soustředí na řadu bezpečnostních požadavků, které Moskva vznesla vůči Západu, zatímco posiluje své síly v blízkosti Ukrajiny, poznamenala agentura Reuters. Spojené státy požadavky z Moskvy odmítly, ale Washington i NATO uvedly, že jsou ochotny vést s Ruskem rozhovory o kontrole zbrojení, rozmístění raket a opatřeních s cílem budování důvěry, píše Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy