reklama
 
 

Kreml ustavil novou komisi. Má bránit zkreslování dějin

19. 5. 2009 13:05
"Nenecháme nikoho zpochybňovat hrdinské činy našeho národa," říká ruský prezident

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal výnos o zřízení komise, která bude mít v popisu práce „bojovat proti pokusům o falšování historie na úkor ruských zájmů".

Uvedl to s odvoláním na tiskové oddělení Kremlu ruský zpravodajský kanál Vesti.

Medveděv na toto téma promluvil už v předvečer tradičních oslav Dne vítězství, kdy si Rusové připomínají porážku vojsk hitlerovského Německa ve druhé světové válce.

„Stále častěji se musíme potýkat s tím, čemu se dnes říká historická falzifikace. Tyto snahy jsou navíc čím dál tím surovější, zlomyslnější, agresivnější," prohlásil ruský prezident v poselství, které zveřejnil na svém videoblogu.

Pamětníci vymírají, vzniká vakuum

„I když se nám válka čím dál tím víc vzdaluje, množství interpretací tehdejších událostí, někdy velice sporných, neubývá," domnívá se Medveděv, který zdůraznil, že úbytek počtu pamětníků a přímých účastníků války nahrává těm, kteří mohou mít z nejrůznějších důvodů zájem dějiny zkreslovat.

„A toto vakuum, tuto mezeru, ať už kvůli své neznalosti, či úmyslně, vyplňují (lidé) novými pohledy, novými interpretacemi války," uvedl ruský prezident.

„V podstatě se ocitáme v situaci, kdy musíme obhajovat historickou pravdivost a dokonce znovu dokazovat ta fakta, která se ještě docela nedávno jevila jako zcela očividná. Je to těžké a někdy, přiznejme, dokonce nepříjemné. Ale je nutné to dělat," zdůraznil Medveděv, který se sám narodil až dvacet let po skončení druhé světové války.

„Nemusíme zavírat oči před strašnou pravdou války. Na druhou stranu ale nenecháme nikoho zpochybňovat hrdinské činy našeho národa," řekl ruský prezident.

Kdo bude v nově ustavené komisi působit a jaká přesně bude náplň její práce, zatím není jasné, uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy.

autor: Pavel Vondra | 19. 5. 2009 13:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama