Kreml ustavil novou komisi. Má bránit zkreslování dějin

Pavel Vondra
19. 5. 2009 13:05
"Nenecháme nikoho zpochybňovat hrdinské činy našeho národa," říká ruský prezident
Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal výnos o zřízení komise, která bude mít v popisu práce „bojovat proti pokusům o falšování historie na úkor ruských zájmů".

Uvedl to s odvoláním na tiskové oddělení Kremlu ruský zpravodajský kanál Vesti.

Medveděv na toto téma promluvil už v předvečer tradičních oslav Dne vítězství, kdy si Rusové připomínají porážku vojsk hitlerovského Německa ve druhé světové válce.

„Stále častěji se musíme potýkat s tím, čemu se dnes říká historická falzifikace. Tyto snahy jsou navíc čím dál tím surovější, zlomyslnější, agresivnější," prohlásil ruský prezident v poselství, které zveřejnil na svém videoblogu.

Pamětníci vymírají, vzniká vakuum

„I když se nám válka čím dál tím víc vzdaluje, množství interpretací tehdejších událostí, někdy velice sporných, neubývá," domnívá se Medveděv, který zdůraznil, že úbytek počtu pamětníků a přímých účastníků války nahrává těm, kteří mohou mít z nejrůznějších důvodů zájem dějiny zkreslovat.

Medveděv zdraví ruské veterány. Tradice vojenských přehlídek na Rudém náměstí na Den vítězství byla loni obnovena
Medveděv zdraví ruské veterány. Tradice vojenských přehlídek na Rudém náměstí na Den vítězství byla loni obnovena | Foto: Reuters

„A toto vakuum, tuto mezeru, ať už kvůli své neznalosti, či úmyslně, vyplňují (lidé) novými pohledy, novými interpretacemi války," uvedl ruský prezident.

„V podstatě se ocitáme v situaci, kdy musíme obhajovat historickou pravdivost a dokonce znovu dokazovat ta fakta, která se ještě docela nedávno jevila jako zcela očividná. Je to těžké a někdy, přiznejme, dokonce nepříjemné. Ale je nutné to dělat," zdůraznil Medveděv, který se sám narodil až dvacet let po skončení druhé světové války.

„Nemusíme zavírat oči před strašnou pravdou války. Na druhou stranu ale nenecháme nikoho zpochybňovat hrdinské činy našeho národa," řekl ruský prezident.

Kdo bude v nově ustavené komisi působit a jaká přesně bude náplň její práce, zatím není jasné, uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 23 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy