Kreml omilostnil tisíce Britů,Ligu mistrů uvidí bez víz

Reuters, bh
6. 5. 2008 12:20
Na finále Ligy mistrů míří 40 tisíc Britů
Foto: new7wonders.com

Moskva/Londýn - Nekonečné fronty, strkanice fotbalových fanoušků a úplně vyčerpaní úředníci. Tak vypadala ještě počátkem týdne situace na ruském konzulárním oddělení v Londýně.

Důvod? V Moskvě se totiž 21. května hraje finále Ligy mistrů. A shodou okolností se do něj probojovaly dva britské kluby: Manchester United a Chelsea. Na stadion v Lužnikách si už lístek koupilo na 40 tisíc Britů.

Krizovou situaci nezachránilo ani šest úředníků, kteří narychlo přiletěli z Moskvy.

Na přímou intervenci fotbalových funkcionářů a britských politiků nakonec Kreml vízovou povinnost pro toto unikátní celoanglické utkání zrušil. Podmínkou ovšem je, že britští fandové v zemi nezůstanou déle než 72 hodin.

Hurá, jedeme do Moskvy. Chelsea se raduje z postupu.
Hurá, jedeme do Moskvy. Chelsea se raduje z postupu. | Foto: Reuters

"Je to historické rozhodnutí a skvělá zpráva pro všechny, kdo míří do Moskvy," pochválil rozhodnutí Kremlu šéf UEFA Michel Platini.

Britští fandové přiletí z ostrovů kromě regulérních linek také 120 zvláštními leteckými spoji. Podle předsedy přípravného výboru finálového utkání Alexeje Sorokina ale nehrozí, že by se rowdies obou klubů v Moskvě střetli.

"Přistanou na jiných letištích," řekl Sorokin s tím, že organizátoři už nasmlouvali na 600 autobusů, které dopraví britské hosty na stadion a do hotelu.

Ne všichni jsou ale kremelským pardonem nadšeni. Mnoho fanoušků totiž nechtělo nechat nic náhodě a frontu na vízum si už vystáli.

"Proč to trvalo tak dlouho, když se o finále v Moskvě rozhodlo už před léty?" argumentoval místopředseda sdružení britských fandů Jon Keen.

Čtěte více o postupu Chelsea do finále

 

 

Právě se děje

Další zprávy