Rusko-americké vztahy se nacházejí v žalostném stavu, tvrdí Kreml

ČTK ČTK
21. 12. 2016 12:57
Rusko-americké vztahy charakterizuje "krajní stupeň nedůvěry". V reakci na rozšíření ekonomických sankcí USA proti Rusku kvůli anexi Krymu to uvedl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Bílý dům podle něj vůči Kremlu uplatňuje "destruktivní" politiku. Vláda USA v úterý zahrnula na takzvaný černý seznam subjektů dalších osm společností a sedm osob.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva – Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova se rusko-americké vztahy nacházejí v žalostném stavu a charakterizuje je "krajní stupeň nedůvěry". 

Peskov to prohlásil v reakci na úterní rozhodnutí americké vlády rozšířit ekonomické sankce proti Rusku kvůli anexi Krymu. Rusko podle Peskova na rozšíření sankcí náležitě odpoví.

Bílý dům vůči Kremlu prosazuje "destruktivní" politiku, poznamenal Peskov. "S takovou linií nesouhlasíme, protože našim dvoustranným vztahům velmi škodí. Můžeme jen litovat, že ze strany našich amerických kolegů zaznamenáváme tak destruktivní tvrdohlavost," dodal.

Vláda USA v úterý zahrnula dalších osm společností a sedm osob na takzvaný černý seznam subjektů, které se předloni na zabrání ukrajinského poloostrova podílely. Je mezi nimi například jedna ruská firma na výstavbu dálnic a ruskou vládou sponzorované dva krymské podniky. Jeden na poloostrově spravuje železnici, druhý přístavy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy