Kremelští úředníci mají odvézt děti ze studií na Západě. Jinak je to může stát kariéru

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
16. 10. 2016 9:30
Kreml vydal neoficiální diktát pro úředníky na vyšších postech, aby své děti stáhli z prestižních škol na Západě. Jako jeden z důvodů uvedly ruské zdroje patriotismus, který se vytrácí v případě, že děti nestudují v Rusku, ale v cizině. Pokud tak neudělají, mohlo by je to stát kariéru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva – Obvykle dobře informovaný ruský server Znak napsal, že Kreml vydal neoficiální nařízení, že vysoce postavení úředníci mají ze zahraničí odvézt své děti studující na prestižních školách. V opačném případě mohou přijít o práci.

Podle zdroje serveru Znak.com se doporučení týká všech volených zástupců, pracovníků prezidentské kanceláře a úřadů gubernátorů. Nejsou vynecháni ani pracovníci státních korporací.

"Samozřejmě, člověk na to dostane nějaký čas, ale pokud to odmítne udělat, tak třeba nedostane tu práci, se kterou počítal," vysvětlil situaci jeden ze zaměstnanců prezidentské administrativy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že o něčem takovém "ani neslyšel, ani nic takového neviděl". Dále to nechtěl nijak komentovat.

Pravda je, že zákaz pro děti vrcholových představitelů studovat v zahraničí byl v roce 2013 v návrhu zákona, který státním zaměstnancům zapovídal vlastnit nemovitosti a mít bankovní účty v zahraničí. Tehdy šlo o pozměňovací návrh frakce komunistů, který ale parlament neschválil. Na rozdíl od výše zmíněných účtů a nemovitostí.

Prokremelský politolog Vitalij Ivanov tvrdí, že děti se měly vrátit už dávno. "Vzdělávání dětí ruské elity v zahraničí je důvodem neustálých útoků na režim. Na celostátní úrovni se propaguje patriotismus a děti přitom studují na Západě. Takže pokud takové opatření skutečně bude, tak to přinese důslednost, kterou tak potřebujeme," prohlásil.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Loni se k tématu vyjádřil i prezident Vladimir Putin. "Vysoce postavení úředníci by se neměli léčit v zahraničí nebo tam posílat své děti. Měli by přemýšlet, jak zlepšit zdravotnictví a školství u nás, aby se tu chtěli léčit a nechat děti studovat," řekl na setkání s aktivisty prokremelské Lidové fronty.

Opoziční politolog Stanislav Belkovskij se domnívá, že to povede k odchodu lidí ze státní služby. "Jedna věc jsou vily a účty v zahraničí. Ale léčení a vzdělávání dětí jsou součástí životní strategie establishmentu," myslí si.

Ostatně některé kariéry již kvůli podobným důvodům skončily. V odchodu Vladimira Jakunina z křesla ředitele ruské železnice podle všeho hrál roli fakt, že jeho synové žijí v Londýně, a dokonce požádali o britské občanství. Dnes již bývalému dětskému ombudsmanovi Pavlu Astachovovi bylo vyčítáno, že jeho děti žijí ve Francii.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy