Kremelští úředníci mají odvézt děti ze studií na Západě. Jinak je to může stát kariéru

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
16. 10. 2016 9:30
Kreml vydal neoficiální diktát pro úředníky na vyšších postech, aby své děti stáhli z prestižních škol na Západě. Jako jeden z důvodů uvedly ruské zdroje patriotismus, který se vytrácí v případě, že děti nestudují v Rusku, ale v cizině. Pokud tak neudělají, mohlo by je to stát kariéru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva – Obvykle dobře informovaný ruský server Znak napsal, že Kreml vydal neoficiální nařízení, že vysoce postavení úředníci mají ze zahraničí odvézt své děti studující na prestižních školách. V opačném případě mohou přijít o práci.

Podle zdroje serveru Znak.com se doporučení týká všech volených zástupců, pracovníků prezidentské kanceláře a úřadů gubernátorů. Nejsou vynecháni ani pracovníci státních korporací.

"Samozřejmě, člověk na to dostane nějaký čas, ale pokud to odmítne udělat, tak třeba nedostane tu práci, se kterou počítal," vysvětlil situaci jeden ze zaměstnanců prezidentské administrativy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že o něčem takovém "ani neslyšel, ani nic takového neviděl". Dále to nechtěl nijak komentovat.

Pravda je, že zákaz pro děti vrcholových představitelů studovat v zahraničí byl v roce 2013 v návrhu zákona, který státním zaměstnancům zapovídal vlastnit nemovitosti a mít bankovní účty v zahraničí. Tehdy šlo o pozměňovací návrh frakce komunistů, který ale parlament neschválil. Na rozdíl od výše zmíněných účtů a nemovitostí.

Prokremelský politolog Vitalij Ivanov tvrdí, že děti se měly vrátit už dávno. "Vzdělávání dětí ruské elity v zahraničí je důvodem neustálých útoků na režim. Na celostátní úrovni se propaguje patriotismus a děti přitom studují na Západě. Takže pokud takové opatření skutečně bude, tak to přinese důslednost, kterou tak potřebujeme," prohlásil.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Loni se k tématu vyjádřil i prezident Vladimir Putin. "Vysoce postavení úředníci by se neměli léčit v zahraničí nebo tam posílat své děti. Měli by přemýšlet, jak zlepšit zdravotnictví a školství u nás, aby se tu chtěli léčit a nechat děti studovat," řekl na setkání s aktivisty prokremelské Lidové fronty.

Opoziční politolog Stanislav Belkovskij se domnívá, že to povede k odchodu lidí ze státní služby. "Jedna věc jsou vily a účty v zahraničí. Ale léčení a vzdělávání dětí jsou součástí životní strategie establishmentu," myslí si.

Ostatně některé kariéry již kvůli podobným důvodům skončily. V odchodu Vladimira Jakunina z křesla ředitele ruské železnice podle všeho hrál roli fakt, že jeho synové žijí v Londýně, a dokonce požádali o britské občanství. Dnes již bývalému dětskému ombudsmanovi Pavlu Astachovovi bylo vyčítáno, že jeho děti žijí ve Francii.

 

Právě se děje

Další zprávy