Advokát nechce dále zastupovat Radovana Krejčíře. Nezaplatil mi, postěžoval si

ČTK ČTK
4. 7. 2016 14:16
Cliff Alexander je již čtvrtým advokátem, který si stěžuje na nespolehlivost plateb od Radovana Krejčíře. Pohrozil proto, že jej přestane zastupovat v případu české žádosti o Krejčířovo vydání do České republiky. Podnikatel, který byl v Česku odsouzen mimo jiné k 15 letům vězení za daňový únik, od roku 2007 žije v Jihoafrické republice, kam uprchl a kde je od roku 2013 ve vazbě.
Podnikatel Radovan Krejčíř u Nejvyššího soudu v Johannesburgu v pátek 11. září 2015.
Podnikatel Radovan Krejčíř u Nejvyššího soudu v Johannesburgu v pátek 11. září 2015. | Foto: ČTK

Johannesburg - Advokát uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře pohrozil, že jej přestane zastupovat v případu české žádosti o Krejčířovo vydání, protože nedostal za své služby od klienta zaplaceno.

V pondělí to napsal zpravodajský server IOL, podle kterého to může vést k dalším průtahům v této soudní kauze.

Soudní přelíčení ohledně vydání stíhaného Krejčíře mělo pokračovat minulý čtvrtek, ale bylo odloženo, protože se Krejčíř nedostavil kvůli zmatku s řešením jiné kauzy. Odložené stání se má uskutečnit 7. července za účasti Krejčíře a jeho advokáta Cliffa Alexandera. Ten je už čtvrtým advokátem, který si stěžuje na nespolehlivost plateb od Krejčíře.

Server The Star také zjistil, že tamní úřady podporují žádost o vydání, protože už podle nich odpadl hlavní Krejčířův argument proti tomuto kroku. Krejčíř původně žádal o status uprchlíka. Tento proces je zdlouhavý a Krejčířovi advokáti ho využívali k odkladům při projednávání klientova vydání.

"Podle zdrojů blízkých případu ale Krejčíř žádost o status uprchlíka stáhl," uvedl server.

Jihoafrický soud nyní podle zdrojů The Star posoudí žádost české vlády o Krejčířovo vydání. Pokud žádosti vyhoví, bude na ministrech spravedlnosti ČR a JAR, aby se dohodli, zda Krejčíř bude před návratem do vlasti muset v JAR projít všemi soudními procesy, ve kterých čelí obviněním z různých zločinů.

Krejčíř v roce 2005 uprchl z České republiky během domovní prohlídky své vily. Od roku 2007 žije v JAR, od listopadu 2013 je ve vazbě. V JAR přitom čelí řadě obvinění.

Až k verdiktu v JAR zatím dospěl pouze jeden Krejčířův případ. V něm podnikatel dostal 35 let vězení za únos a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. V Česku byl Krejčíř mezitím odsouzen k 15 rokům vězení za více než půlmiliardový daňový únik, snahu o vytunelování státního podniku Čepro, přípravu vraždy celníka a další trestné činy.

 

Právě se děje

Další zprávy