Krejčíř není v JAR neznámý, média ho spojují s vraždami

Radek Nohl Radek Nohl, Tereza Šídlová
13. 2. 2012 19:11
Tamní novináři českému uprchlíkovi přezdívají "odpad ze střední Evropy" či "McMafie"
Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu.
Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. | Foto: Reuters

Praha/Pretoria - Je to jen pár dní, co se v jihoafrickém deníku Independent Online objevil obrázek dobře známý i z českých novin: fotka Radovana Krejčíře a kolem něj další postavy propojené do pavouka znázorňujícího vazby v podsvětí.

Tentokrát šlo o gangy v JAR, nikoli v Praze z 90. let minulého století.

Krejčířovo zatčení kvůli údajné účasti na ozbrojené loupeži v prodejně s elektronikou je jen drobný dílek skládanky aktivit Krejčíře v jeho jihoafrickém útočišti. Alespoň podle svědectví místních investigativních médií.

Krejčíř je v zemi spojován s mnohem tvrdšími měnami podsvětí, než jsou statisíce randů, které měly zmizet během této loupeže. Obchodovat má se zlatem, diamanty a drogami.

Jeho jméno se ale hlavně objevuje ve spojitosti hned s několika vraždami mezi jihoafrickými gangstery.

McMafie ze střední Evropy

"Nyní to vypadá, že odpad ze střední Evropy pomalu začíná omývat naše břehy. Láká je sem slabý trestní justiční systém, zdejší zranitelné politické a byrokratické vrstvy - a ústavní pořádek, který umožňuje směšně jednoduchý vstup do země a azyl pro ty, kteří si mohou dovolit nejlepší právníky," stojí v článku jihoafrického deníku Mail &Guardian s výřečným titulkem: Krejčíř, Gavrič... a jak McMafie dorazila do Jižní Afriky z letošního ledna.

Krejčířovým případem se v pondělí zabýval městský soud v Pretorii, český podnikatel by chtěl z vězení ven na kauci, soudci ale s rozhodnutím, zda mu to povolí, vyčkávají.

Policie zatkla Krejčíře a další dva muže podezírané v souvislosti s říjnovým incidentem v obchodě s elektronikou v Pretorii v neděli.

Podle jihoafrického serveru eyewitnessnews.co.za Krejčíř nebyl oholen a vypadal vyčerpaně.

Jeho právník Piet du Plessis svého klienta hájí tím, že si do prodejny přijel s jejími pákistánskými majiteli jen "popovídat".

Neoficiální zdroje z vyšetřování ze země ale mluví o tom, že šlo o vymáhání peněz, které obchodníci Krejčířovi dlužili. Český "podnikatel" do prodejny vyrazil po boku vyhazovače Jasona Domingueze a Veselina Laganina.

Mrtví gangsteři

Vila Radovana Krejčíře v Praze - Černošicích.
Vila Radovana Krejčíře v Praze - Černošicích. | Foto: Petr Kubín

Krejčíř má po letech relativního klidu v africké zemi vážné potíže s justicí, podezřelý je navíc z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 milionu randů (zhruba 11,5 milionu korun), v dubnu ho čeká soud. Jihoafrická policie také v poslední době řeší několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno.

Nejvýrazněji visí Krejčířův stín nad smrtí německého podnikatele s luxusními auty Uwe Gembally. Do JAR měl přijet právě na pozvání Krejčíře a stopy vraždy vedou podle jihoafrických novinářů ke Krejčířovým blízkým spolupracovníkům.

Mezi dalšími oběťmi byl Krejčířův soukromý vyšetřovatel Kevin Trytsman nebo developer údajně napojený na Krejčíře Chris Kouremetis.

Nejčastěji se Krejčíř míhá v jihoafrických médiích po boku srbského zabijáka Dobroslava Gavriče. Ten podobně jako Čech, kterému i doma hrozí vězení za majetkovou a násilnou trestnou činnost, utekl ze své rodné země pod hrozbou vězení.

Gavriče srbské úřady chtějí za podíl na vraždě gangstera a válečného zločince Željka Ražnatoviče alias Arkana.

Spolu s Krejčířem byl Gavrič údajně zapleten do praní špinavých peněz nebo také do vraždy majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona či již zmiňovaného Gembally. Tehdy jim měl pomáhat ještě Cyril Beeka, ale i ten byl později nalezen mrtev.

Vraťte nám Krejčíře

Stejně jako srbské úřady o Gavriče žádají i české úřady o vydání Radovana Krejčíře. Přestože soudce zatím zamítl Krejčířovi žádost o kauci s tím, že je potřeba prověřit například i to, zda na zadržené v souvislosti s loupeží v prodejně s elektronikou není vydaný mezinárodní zatykač, není pravděpodobné, že by Krejčíř pod zámkem byl "na dosah" i pro českou justici.

"Pokud byl Radovan Krejčíř zadržen jihoafrickou policií v souvislosti s trestnou činností spáchanou na území JAR, pak se tím pro ČR a její žádost o vydání Krejčíře do Česka nic nemění," konstatuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

"Vydávací řízení i nadále probíhá a ČR bude samozřejmě dále trvat na tom, aby její extradiční žádost byla v JAR řádně projednána," dodala.

Jihoafrický soud v Kempton Parku v únoru 2008 rozhodl o nepřípustnosti vydání Radovana Krejčíře do ČR, nicméně toto původní rozhodnutí zrušil v září 2010 Vrchní soud v Johannesburgu, a to mimo jiné z důvodu pochybení soudce, který o věci rozhodoval v prvním stupni.

Radovan Krejčíř se proti tomuto rozhodnutí vrchního soudu odvolal, nicméně vrchní soud jeho opravný prostředek v září 2011 zamítl. Následně podal Krejčíř další opravný prostředek - tentokrát k Nejvyššímu soudu JAR -, o kterém dosud nebylo rozhodnuto.

 

Právě se děje

Další zprávy