Krejčíř je nejlepší padouch z bondovek, žertují v JAR

Michal Žák Michal Žák
13. 11. 2013 19:48
Kolem českého zločince přibývá mrtvých. Stále častěji se ozývají hlasy pro jeho deportaci.
Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který rozhodoval o jeho vydání do Česka. (29. srpna 2013)
Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který rozhodoval o jeho vydání do Česka. (29. srpna 2013) | Foto: ČTK

Johannesburg - Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř začíná být v Jihoafrické republice známější než v rodném Česku. Stačí nahlédnout na sociální sítě.

"Krejčíř by mohl být nejlepším bondovským zloduchem všech dob. Ten týpek je nepolapitelný."

"Takže je v podstatě Jessica Fletcherová z ´To je vražda, napsala´? Kdykoliv se někde objevila, lidé začali umírat."

Dokonce se stal i součástí místních vtipů: "Co byste udělali, kdyby se vám někdo představil Ahoj, já jsem Radovan Krejčíř? A) Potřásli mu rukou; B) Byli zdvořilí; C) Utíkali jako o život?"

Ani kočka nemá tolik životů

Jihoafrická média o 45letém Čechovi už delší dobu hovoří jako o jedné z ústředních postav podsvětí. Podle mnohých tomu nasvědčuje i narůstající počet mrtvých, kteří se kolem něj objevují.

Zatím poslední incident se odehrál v úterý v johannesburské čtvrti Bedfordview.

Exploze v jeho obchodě MoneyPoint stála život dva jeho společníky, a to (alespoň podle České televize) včetně českého podnikatele Jana Charváta, na něhož byl v Česku vydán zatykač kvůli daňovým podvodům.

Policie nemá ponětí, kde se Krejčíř momentálně nachází, nicméně podle dostupných informací on sám vyvázl nezraněn. "Ani kočka nemá tolik životů," poznamenává další z uživatelů Twitteru.

Pryč s ním!

Místní úřady už šest let tápou, jak s uprchlíkem naložit. Sám Krejčíř usiluje o udělení politického azylu. Prozatím neuspěl, ale čeká, jak dopadne odvolání.

Mezi běžnými Jihoafričany se stále častěji objevuje volání po jeho vydání zpátky do Česka.

"Musí být deportován zpátky do Česka, aby se tam zodpovídal z obvinění. Jen tak zabráníme tomu, aby byla v naší krásné zemi prolita další krev," zní jeden z výkřiků. "Ten chlapík stojí jihoafrické daňové poplatníky spoustu peněz," stýská si další.

O vydání usiluje i Praha, ale soudy se vlečou. Podle některých komentátorů z JAR se ale Krejčířův čas na jihu kontinentu krátí. Rodák z Českého Těšína ale v minulosti už několikrát ukázal, že před spravedlností dokáže včas utéct.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy