Krejčíř chce z vazby, zažádal o propuštění na kauci

ČTK ČTK
16. 2. 2012 16:11
Český uprchlík čelí v JAR obvinění z podílu na ozbrojené loupeži
Radovan Krejčíř loni u jihoafrického soudu.
Radovan Krejčíř loni u jihoafrického soudu. | Foto: Reuters

Pretoria - Český podnikatel Radovan Krejčíř, který v Jihoafrické republice čelí podezření z účasti na ozbrojené loupeži, požádal ve čtvrtek soud v metropoli Pretorii o propuštění na kauci.

Informaci přinesl server eyewitnessnews.co.za. Krejčíře a další dva muže zatkla jihoafrická policie v neděli v souvislosti s říjnovou ozbrojenou loupeží v pretorijském obchodu s elektronikou.

Všichni tři ve čtvrtek stanuli před soudem v hlavním městě. Podle serveru se zdáli být více fit než v pondělí, kdy se před soudem v této věci ocitli poprvé. Soud tehdy žádost o kauci nevyslechl, protože prý bylo třeba vyjasnit některé dosud nedořešené záležitosti týkající se záznamů z mobilních telefonů a oprávnění k pobytu zadržených.

Utekl prý kvůli politickým vazbám

Krejčíř, oblečený v černém saku a bílém tričku, do soudní síně vešel s úsměvem a pozdravil se s manželkou a synem, kteří seděli v části vyhrazené pro veřejnost. Obhájce pak přečetl Krejčířovo prohlášení. Zmínil události z Krejčířova života a to, jak byl Čech "kvůli politickým vazbám nucen utéct ze země", uvedl také web.

Krejčíře a dvojici mužů zatkla policie v souvislosti s říjnovým incidentem v obchodě s elektronikou v Pretorii. Podle jihoafrických médií do obchodu vtrhla skupina šesti mužů a ohrožovala pistolemi jeho majitele. Vynutila si od něj 200 tisíc randů (asi 500 tisíc korun).

Loupež skončila přestřelkou mezi lupiči a majitelem obchodu, který jednoho z útočníků postřelil. Zdroje blízké vyšetřování krátce po loupeži uváděly, že lupiči šli do obchodu vymáhat peníze, které majitel údajně Krejčířovi dlužil.

Český podnikatel je v JAR také podezřelý z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 milionu randů (zhruba 11,5 milionu korun). Jihoafrická policie v poslední době řeší i několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno.

V Česku je Krejčíř stíhán v souvislosti s rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činností. Českým úřadům utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce a od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam dorazil přes Seychely. Česko žádá o jeho vydání.

Proces s Krejčířem v JAR kvůli údajnému pojistnému podvodu a vyšetřování dalších podezřelých aktivit podnikatele v této africké zemi ovšem s českou žádostí nesouvisejí.

 

Právě se děje

Další zprávy