Kratší grilovačka, nebo vstávání do hluboké tmy? Ptáme se, jestli chcete zrušit letní čas

Helena Truchlá Helena Truchlá
14. 7. 2018 21:00
Evropská komise se ptá občanů EU, jestli chtějí zrušit střídání času. Evropské instituce přišly se dvěma návrhy: zachovat rotaci letního a zimního času, nebo ji naopak plošně zakázat. Evropané se mohou vyjádřit až do poloviny srpna. Přečtěte si argumenty o každé z variant. V anketě níže můžete hlasovat, jakou možnost byste uvítali.

V anketě Evropské komise můžete odpovědět ZDE.

Letní čas jako rána pro biorytmus

Foto: iStock

Odpůrci střídání letního a zimního času naopak odkazují na studie, podle kterých mají tyto posuny spíše negativní důsledky. A myslí si to i EU.

Ostatně je to jeden z důvodů, proč komise v odpovědi na výzvu Evropského parlamentu anketu vyhlásila. Posun času lidem může způsobovat pásmovou nemoc, která se objevuje třeba při dlouhých letech napříč časovými pásmy. Narušuje přirozený biorytmus střídání spánku a bdělosti, což vede k únavě a poruchám soustředění. Jsme méně efektivní v práci, a hrozí dopravní nehody z nepozornosti. Než se tělo změně přizpůsobí, může trvat i několik dní. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy