Sláva Ukrajině. Žena zmínila v restauraci válku, po střetu s vojákem ji zatkla garda

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
7. 2. 2023 13:09
Na jedné straně manželé, kteří přišli posedět do restaurace v Krasnodaru. Na druhé veterán z Donbasu a příslušníci národní gardy Rosgvardia. Potyčka kvůli provolávání slávy Ukrajině skončila zadržením manželů, vězením a pokutou. Případ z města u Černého moře je dalším z řady těch, kdy ruské úřady proti svým občanům použily zákon o trestné diskreditaci ruské armády přijatý po invazi na Ukrajinu.
Příslušníci Ruské národní gardy zvané Rosgvardia. Garda nahradila někdejší Vojska ministerstva vnitra a zodpovídá se přímo prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Příslušníci Ruské národní gardy zvané Rosgvardia. Garda nahradila někdejší Vojska ministerstva vnitra a zodpovídá se přímo prezidentovi Vladimiru Putinovi. | Foto: ČTK

Vložit recenzi krasnodarské restaurace Na drovach do turistické aplikace Tripadvisor je v tuto chvíli nemožné. "Kvůli události, která přitáhla pozornost médií a způsobila příliv zpráv nepopisujících přímou zkušenost, jsme vkládání dočasně zastavili," varuje uživatele oznámení administrátorů. V luxusním podniku na nábřeží řeky Kubáň byli 29. ledna zatčeni manželé Olesja a Alexej Ovčinnikovi po zásahu těžkooděnců národní gardy.

"Kašlu na to, ať si každý myslí, co chce! Sláva mé Ukrajině! Miláčku, prosím, nahraj to a zveřejni na všech sociálních sítích!" vykřikuje Ovčinnikovová na videu ze zatýkání, které se objevilo na sociální síti Telegram. "Nebudu mlčet, sláva Ukrajině, sláva Zelenskému!" zmínila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterého ruské úřady označují za zločince. "Jděte do p*dele, b*zeranti!" odsekla na zemi v poutech příslušníkovi národní gardy.

Do restaurace s manželem dorazili na schůzku s kamarádkou. Podle verze, kterou sdělili ruskému serveru Mediazona, si povídali u stolu a rozhovor zaslechl kolem procházející muž. "Byl o hlavu vyšší, urostlý a hrubě nám vyhrožoval. Jestli prý ještě něco uslyší o Ukrajině, rozbije nám hubu. Taky jsme reagovali hrubě. Nejdřív mě chytil za rameno, pak za krk a začal konflikt," popsala Ovčinnikovová.

Potyčku se snažil ukončit její manžel, zasáhla i obsluha restaurace. Do podniku dorazili příslušníci národní gardy Rosgvardia - v zásahových uniformách, helmách a neprůstřelných vestách - a oba manžele zadrželi. "Položili nás na zem, dali nám ruce za záda a vypnuli hudbu. Do protokolu zapsali, že hovoříme o Ukrajině, to jsem slyšela dost dobře," uvedla dvaačtyřicetiletá žena, která ve městě pracuje jako manažerka.

Gardisté odvezli pár na policejní stanici. Ovčinnikov zůstal přes noc ve vazbě, další den ho soud poslal na 15 dnů do vězení za výtržnost. Jeho manželka dostala pokutu tisíc rublů, v přepočtu asi 317 korun. A také trestní oznámení za diskreditaci ruské armády, tedy provinění proti zákonu zavedenému loni krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Sama Ovčinnikovová tvrdí, že žádné urážky armády nepoužila. Muž, který potyčku začal, ale tvrdí opak.

Čtyřiapadesátiletý Vladimir Černov se narodil ve východoukrajinském městě Doněck, od roku 2014 bojoval na straně místních proruských separatistů. Do Krasnodaru přijel za příbuznými a nocoval v hotelu nedaleko restaurace. "Začalo to výkřiky: Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům! Zabolelo mě to, nebojoval jsem osm let proto, abych poslouchal tato hesla v Krasnodaru," řekl a dodal, že Ovčinnikovová mohla být pod vlivem drog.

Podle svých slov v restauraci po potyčce zjistil, že se narodila v ukrajinské Oděse, přestěhovala se do Ruska a získala ruský pas. "Údajně jsou tito uprchlíci tak dobří! Jenže z nějakého důvodu utekli ne do Evropské unie, ale do Ruska," stěžoval si.

Server Mediazona se původ Ovčinnikovové pokusil ověřit. Podle úředních dokumentů se narodila ve městě Selco v Brjanské oblasti na západě Ruska, poblíž hranic s Běloruskem a Ukrajinou. Vdala se a nový pas dostala v Krasnodaru poté, co si vzala manželovo příjmení. Ovčinnikovová tvrdí, že v přímořské Oděse nikdy nebyla.

Trestní odpovědnost za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě a diskreditaci ozbrojených sil platí od loňského března. Dolní komora parlamentu ji přijala jednomyslně. Ještě tentýž den ji schválil Senát a podepsal prezident Vladimir Putin. Za provinění proti tomuto zákonu hrozí až 15 let vězení a pokuta 50 tisíc rublů, tedy zhruba 17 tisíc korun. Podle lidskoprávních aktivistů odsouzených na jeho základě přibývá.

Letos 2. února poslal okresní soud v Ivanovském, ležícím v Amurské oblasti na Dálném východě, na tři roky do vězení aktivistu Vladislava Nikitenka. V květnu loňského roku se stal prvním člověkem stíhaným za diskreditaci ruské armády. Krátce po invazi na Ukrajinu žádal trestní řízení proti Putinovi a členům Rady bezpečnosti Ruska podle šesti článků trestního zákoníku Ruské federace včetně zahájení nebo vedení války.

Video: Někdejší Putinův spojenec Strelkov kritizuje Kreml. Rusku hrozí občanská válka, varuje (17. 01. 2023)

Video: Telegram/strelkovii
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy