Londýn - Britská královna Alžběta II., která si zakládá na své politické nestrannosti, se během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Spojeném království možná uchýlila k netradičnímu protestu. Panovnice během Trumpova pobytu nosila brože, které jsou považovány za kontroverzní.
Upozornili na to uživatelé na Twitteru, kteří mezi sebou začali téma probírat. Internetová debata zaujala řadu médií, mimo jiné i britský bulvární deník Daily Mail.
Ve čtvrtek, kdy Trump přiletěl do Londýna, si královna šaty ozdobila šperkem od někdejšího prezidenta USA Baracka Obamy a jeho manželky Michelle. Brož ve tvaru zeleného květu zakoupili Obamovi za vlastní peníze jako osobní dárek. Republikán Trump svého demokratického předchůdce opakovaně kritizuje, proto skutečnost, že si Alžběta II. na šaty připnula dar od Obamy, může být vnímána jako určitý vzkaz novému šéfovi Bílého domu.
As I said today and many times before, “I have GREAT confidence in MY intelligence people.” However, I also recognize that in order to build a brighter future, we cannot exclusively focus on the past – as the world’s two largest nuclear powers, we must get along! #HELSINKI2018
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 16, 2018
V pátek královna přijala Trumpa na hradě Windsor k odpolednímu čaji. Prezidenta a první dámu Melanii uvítala s broží, kterou měla její matka Alžběta, známá jako královna matka, na pohřbu svého muže Jiřího VI. Alžběta II. brož ve tvaru palmového listu zdědila v roce 2002, kdy královna matka zemřela.
Fakt, že během setkání s Trumpem královna měla na klopě šperk, který její matka měla na pohřbu otce nynější panovnice, podle názorů na Twitteru hovoří za vše.
Ve středu, kdy Trump soukromě pobýval ve Skotsku, kde se připravoval na pondělní summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se Alžběta II. ve Windsoru setkala s belgickým králem Philippem a jeho ženou Mathildou. Na šaty si tentokrát připnula safírovou brož v podobě sněhové vločky. Tu Alžběta II. dostala v roce 2017 od kanadského lidu u příležitosti jejího safírového jubilea, tedy 65 let panování.
Tento šperk by mohl být vnímán kontroverzně vzhledem k tomu, že Trump se dostal s Kanadou a jejím premiérem Justinem Trudeauem opakovaně do sporu kvůli celním poplatkům.