Královna, která umí mlčet. Co víme o názorech Alžběty II. po 63 letech jejího panování

Martin Novák Martin Novák
21. 4. 2016 6:48
Alžběta II. si téměř jistě nepřála odtržení Skotska, pravděpodobně neměla moc v lásce Margaret Thatcherovou a zřejmě by nerada viděla Turecko v Evropské unii. Devadesátiletá britská panovnice ale politické záležitosti veřejně nikdy nekomentuje. A nikdy neposkytla novinářům rozhovor.
Alžběta II. se svými pěti pravnoučaty a dvěma nejmladšími vnoučaty.
Alžběta II. se svými pěti pravnoučaty a dvěma nejmladšími vnoučaty. | Foto: Reuters

Londýn - Královna, sama stojící před Buckinghamským palácem. Bez doprovodu, ochranky či zvědavců stojících před bránou.

Jen jednou bylo něco takového k vidění. V červenci 2005, kdy se Alžběta II. připojila k milionům Britů, kteří na ulici dvěma minutami ticha uctily památku obětí teroristických útoků v Londýně.

Atentáty v metru a autobuse, známé na ostrovech kvůli datu 7. července jako 7/7, si vyžádaly 52 mrtvých.

Byl to také jeden z mála případů, kdy panovnice, která právě dnes, 21. dubna, slaví devadesáté narozeniny, dala veřejně najevo svůj postoj.

Během své třiašedesátileté vlády důsledně ctí zásadu nezveřejňovat své politické názory. Zůstává mimo politické rozepře jako symbol britské jednoty.

Přesto lze z útržků některých rozhovorů či uniklých svědectví dát dohromady některé Alžbětiny politické názory.

Asi nejslavnější repliku na toto téma předvedl v roce 2014 premiér David Cameron. V New Yorku si za chůze povídal s tamním starostou Michaelem Bloombergem a podcenil ruchové mikrofony.

Američanovi s úsměvem sděloval, jak byla královna spokojená, když jí sděloval oficiální výsledek skotského referenda o odtržení z Velké Británie. "Vrněla blahem,“ řekl premiér.

Panovnice už před referendem naznačila, že si přeje zachování Spojeného království, když prohlásila: "Doufám, že voliči pečlivě zváží budoucnost."

Bývalý britský premiér Tony Blair se s královnou radil často, ale nikdy obsah rozhovorů neprozradil. "Absolutní důvěru můžete mít v Británii jen ke dvěma lidem. Ke své ženě a ke královně," řekl jednou žertem.

Bulvární The Sun před několika dny informoval o obsahu rozhovoru, který Alžběta II. vedla s lídrem liberálních demokratů Nickem Cleggem. Podle deníku, který se odvolává na účastníka schůzky, královna Cleggovi řekla, že se Evropská unie podle jejího názoru ubírá špatným směrem.

The Sun z toho vyvodil, že panovnice podporuje Brexit (Britové rozhodnou o setrvání v EU v referendu 23. června - pozn. red.). To je ale třeba brát s rezervou, neboť list je pověstný svojí extrémní kritičností vůči EU.

Ani další názory královny, které proniky na veřejnost z okruhu lidí, kteří ji vyslechli, nelze stoprocentně ověřit. Údajně neměla ráda ministerskou předsedkyni Margaret Thatcherovou a její ekonomickou politiku považovala za příliš bezohlednou pro slabší sociální vrstvy.

V roce 2011 se vyslovila proti členství Turecka v Evropské unii a v roce 1956 - když byla na trůně teprve třetím rokem - pochybovala o tom, zda je správné, aby se britská armáda po boku francouzské účastnila invaze do Egypta kvůli Suezskému průplavu.

Nikdy však nic takového zřejmě od královny samotné neuslyšíme. Nejenže se nevyjadřuje veřejně k politice, ale navíc nikdy nedává novinářům rozhovory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 39 minutami

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy