Královna, která umí mlčet. Co víme o názorech Alžběty II. po 63 letech jejího panování

Martin Novák Martin Novák
21. 4. 2016 6:48
Alžběta II. si téměř jistě nepřála odtržení Skotska, pravděpodobně neměla moc v lásce Margaret Thatcherovou a zřejmě by nerada viděla Turecko v Evropské unii. Devadesátiletá britská panovnice ale politické záležitosti veřejně nikdy nekomentuje. A nikdy neposkytla novinářům rozhovor.
Alžběta II. se svými pěti pravnoučaty a dvěma nejmladšími vnoučaty.
Alžběta II. se svými pěti pravnoučaty a dvěma nejmladšími vnoučaty. | Foto: Reuters

Londýn - Královna, sama stojící před Buckinghamským palácem. Bez doprovodu, ochranky či zvědavců stojících před bránou.

Jen jednou bylo něco takového k vidění. V červenci 2005, kdy se Alžběta II. připojila k milionům Britů, kteří na ulici dvěma minutami ticha uctily památku obětí teroristických útoků v Londýně.

Atentáty v metru a autobuse, známé na ostrovech kvůli datu 7. července jako 7/7, si vyžádaly 52 mrtvých.

Byl to také jeden z mála případů, kdy panovnice, která právě dnes, 21. dubna, slaví devadesáté narozeniny, dala veřejně najevo svůj postoj.

Během své třiašedesátileté vlády důsledně ctí zásadu nezveřejňovat své politické názory. Zůstává mimo politické rozepře jako symbol britské jednoty.

Přesto lze z útržků některých rozhovorů či uniklých svědectví dát dohromady některé Alžbětiny politické názory.

Asi nejslavnější repliku na toto téma předvedl v roce 2014 premiér David Cameron. V New Yorku si za chůze povídal s tamním starostou Michaelem Bloombergem a podcenil ruchové mikrofony.

Američanovi s úsměvem sděloval, jak byla královna spokojená, když jí sděloval oficiální výsledek skotského referenda o odtržení z Velké Británie. "Vrněla blahem,“ řekl premiér.

Panovnice už před referendem naznačila, že si přeje zachování Spojeného království, když prohlásila: "Doufám, že voliči pečlivě zváží budoucnost."

Bývalý britský premiér Tony Blair se s královnou radil často, ale nikdy obsah rozhovorů neprozradil. "Absolutní důvěru můžete mít v Británii jen ke dvěma lidem. Ke své ženě a ke královně," řekl jednou žertem.

Bulvární The Sun před několika dny informoval o obsahu rozhovoru, který Alžběta II. vedla s lídrem liberálních demokratů Nickem Cleggem. Podle deníku, který se odvolává na účastníka schůzky, královna Cleggovi řekla, že se Evropská unie podle jejího názoru ubírá špatným směrem.

The Sun z toho vyvodil, že panovnice podporuje Brexit (Britové rozhodnou o setrvání v EU v referendu 23. června - pozn. red.). To je ale třeba brát s rezervou, neboť list je pověstný svojí extrémní kritičností vůči EU.

Ani další názory královny, které proniky na veřejnost z okruhu lidí, kteří ji vyslechli, nelze stoprocentně ověřit. Údajně neměla ráda ministerskou předsedkyni Margaret Thatcherovou a její ekonomickou politiku považovala za příliš bezohlednou pro slabší sociální vrstvy.

V roce 2011 se vyslovila proti členství Turecka v Evropské unii a v roce 1956 - když byla na trůně teprve třetím rokem - pochybovala o tom, zda je správné, aby se britská armáda po boku francouzské účastnila invaze do Egypta kvůli Suezskému průplavu.

Nikdy však nic takového zřejmě od královny samotné neuslyšíme. Nejenže se nevyjadřuje veřejně k politice, ale navíc nikdy nedává novinářům rozhovory.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy