Královna, která umí mlčet. Co víme o názorech Alžběty II. po 63 letech jejího panování

Martin Novák Martin Novák
21. 4. 2016 6:48
Alžběta II. si téměř jistě nepřála odtržení Skotska, pravděpodobně neměla moc v lásce Margaret Thatcherovou a zřejmě by nerada viděla Turecko v Evropské unii. Devadesátiletá britská panovnice ale politické záležitosti veřejně nikdy nekomentuje. A nikdy neposkytla novinářům rozhovor.
Alžběta II. se svými pěti pravnoučaty a dvěma nejmladšími vnoučaty.
Alžběta II. se svými pěti pravnoučaty a dvěma nejmladšími vnoučaty. | Foto: Reuters

Londýn - Královna, sama stojící před Buckinghamským palácem. Bez doprovodu, ochranky či zvědavců stojících před bránou.

Jen jednou bylo něco takového k vidění. V červenci 2005, kdy se Alžběta II. připojila k milionům Britů, kteří na ulici dvěma minutami ticha uctily památku obětí teroristických útoků v Londýně.

Atentáty v metru a autobuse, známé na ostrovech kvůli datu 7. července jako 7/7, si vyžádaly 52 mrtvých.

Byl to také jeden z mála případů, kdy panovnice, která právě dnes, 21. dubna, slaví devadesáté narozeniny, dala veřejně najevo svůj postoj.

Během své třiašedesátileté vlády důsledně ctí zásadu nezveřejňovat své politické názory. Zůstává mimo politické rozepře jako symbol britské jednoty.

Přesto lze z útržků některých rozhovorů či uniklých svědectví dát dohromady některé Alžbětiny politické názory.

Asi nejslavnější repliku na toto téma předvedl v roce 2014 premiér David Cameron. V New Yorku si za chůze povídal s tamním starostou Michaelem Bloombergem a podcenil ruchové mikrofony.

Američanovi s úsměvem sděloval, jak byla královna spokojená, když jí sděloval oficiální výsledek skotského referenda o odtržení z Velké Británie. "Vrněla blahem,“ řekl premiér.

Panovnice už před referendem naznačila, že si přeje zachování Spojeného království, když prohlásila: "Doufám, že voliči pečlivě zváží budoucnost."

Bývalý britský premiér Tony Blair se s královnou radil často, ale nikdy obsah rozhovorů neprozradil. "Absolutní důvěru můžete mít v Británii jen ke dvěma lidem. Ke své ženě a ke královně," řekl jednou žertem.

Bulvární The Sun před několika dny informoval o obsahu rozhovoru, který Alžběta II. vedla s lídrem liberálních demokratů Nickem Cleggem. Podle deníku, který se odvolává na účastníka schůzky, královna Cleggovi řekla, že se Evropská unie podle jejího názoru ubírá špatným směrem.

The Sun z toho vyvodil, že panovnice podporuje Brexit (Britové rozhodnou o setrvání v EU v referendu 23. června - pozn. red.). To je ale třeba brát s rezervou, neboť list je pověstný svojí extrémní kritičností vůči EU.

Ani další názory královny, které proniky na veřejnost z okruhu lidí, kteří ji vyslechli, nelze stoprocentně ověřit. Údajně neměla ráda ministerskou předsedkyni Margaret Thatcherovou a její ekonomickou politiku považovala za příliš bezohlednou pro slabší sociální vrstvy.

V roce 2011 se vyslovila proti členství Turecka v Evropské unii a v roce 1956 - když byla na trůně teprve třetím rokem - pochybovala o tom, zda je správné, aby se britská armáda po boku francouzské účastnila invaze do Egypta kvůli Suezskému průplavu.

Nikdy však nic takového zřejmě od královny samotné neuslyšíme. Nejenže se nevyjadřuje veřejně k politice, ale navíc nikdy nedává novinářům rozhovory.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy