Alžběta II. věnovala své vánoční poselství obyčejným lidem, kteří dělají neobyčejné věci

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2016 17:32
Téměř po 30 letech se nebude královna Alžběta II. účastnit tradiční vánoční mše v kostele v Sandringhamu v hrabství Norfolk, kde s rodinou slaví Vánoce. Panovnice účast musela odřeknout kvůli silnému nachlazení, se kterým se potýká.
Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Britská královna Alžběta II. se v neděli neúčastnila tradiční vánoční mše kvůli silnému nachlazení. Oznámil to mluvčí Buckinghamského paláce. Je to poprvé po téměř 30 letech, co královna na mši chybí, napsala agentura Reuters. 

V tradičním vánočním poselství vyzdvihla "obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci". Právě tito lidé jsou pro ni prý velkou inspirací a dodávají jí sílu. Projev byl nahraný předem.

"Občas se domníváme, že problémy světa jsou příliš velké, abychom s nimi mohli pomoci. My sami nedokážeme ukončit války či skoncovat s nespravedlností, ale tisíce malých dobrých činů mohou celkově dosáhnout víc, než si umíme představit," prohlásila.

Královna přitom složila hold dobrovolníkům, pečovatelům či komunitním pracovníkům, kteří jsou "neopěvovanými hrdiny, jejichž tichá oddanost práci je činí mimořádnými". Ocenila rovněž britské sportovce, kteří se zúčastnili letní olympiády v Brazílii, či zaměstnance letecké záchranné služby v Cambridgi, u které působí i její vnuk princ William.

Devadesátiletá královna, která je v současnosti nejdéle panujícím monarchou na světě, a její pětadevadesátiletý manžel tradičně tráví Vánoce s dalšími členy rodiny ve venkovské rezidenci v Sandringhamu v hrabství Norfolk na východě Anglie. Tam se také pravidelně účastní mše v místním kostele.

Letos královna s manželem odcestovali do Sandringhamu se zpožděním, protože oba se potýkají s nachlazením. Místo aby jeli vlakem, letěli vrtulníkem. Královský palác uvedl, že se Alžběta II. stále zotavuje z nachlazení a na mši nepřijde.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

Další zprávy