Královna Alžběta II. se bude zřejmě stěhovat

David Kořínek
24. 6. 2015 17:21
Buckinghamský palác v dohledné době projde rekonstrukcí za 150 milionů liber. Královna Alžběta II. se tak bude muset vystěhovat. Republikáni doufají, že natrvalo.
Garden párty u Buckinghamského paláce v Londýně
Garden párty u Buckinghamského paláce v Londýně | Foto: Reuters

Londýn - Britská královna Alžběta II. by mohla v dohledné době opustit Buckinghamský palác. Uvádějí to britská média.

Rozsáhlý komplex má v následujících měsících projít rekonstrukcí za 150 milionů liber.

Pokud se tak stane, opustí panovník Buckinghamský palác poprvé od roku 1837, kdy z něj královna Viktorie udělala oficiální rezidenci britské panovnické rodiny.

Ani v současné době však královna palác nevyužívá naplno. Tráví v něm průměrně maximálně tři dny v týdnu, stále častěji pobývá na hradě Windsor.

Buckinghamský palác podle stavebních inspektorů potřebuje zásadní rekonstrukci. Ve špatném stavu je omítka, výmalby, rozvody nebo třeba elektroinstalace.

Posledními většími opravami budova prošla v roce 1952.

Chystaného stěhování se snaží využít britští republikáni. Vyzývají královnu k odstěhování natrvalo a přebudování paláce na muzeum či galerii.

"V případě, že daňoví poplatníci platí účet, měli by z toho i těžit," řekl deníku Guardian výkonný ředitel britských republikánů Graham Smith. "V Buckinghamském paláci už je jedna z největších sbírek uměleckých předmětů na světě – tak je předejme zpět lidem," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy