Králík není žádný mazel, ale maso. Venezuela vyhlásila Plán králík, který má odstranit hlad v zemi

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 9. 2017 20:41
Venezuelská vláda se snaží bojovat s katastrofickou ekonomickou situací v zemi. Lidé hladoví, ceny za jídlo strmě stoupají. Proto prezident Nicolás Maduro vyhlásil takzvaný Plán králík. Jeho cílem je, aby obyvatelé Venezuely začali chovat králíky na maso, protože jsou malí a rychle se množí. První pokus o zavedení nového programu ale nevyšel. Lidé králíky nejedli a začali je chovat jako domácí mazlíčky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Caracas - Obyvatelům Venezuely chybí nejen hygienické potřeby a léky, ale i základní potraviny. Jejich prezident Nicolás Maduro proto v úterý ve státní televizi vyhlásil "Plán králík".

Hladovějícímu obyvatelstvu země zmítané hlubokou ekonomickou krizí poradil, aby chovali a jedli králíky.

"Kvůli živočišné bílkovině, která je tolik důležitá, byl schválen 'Plán králík'. Protože králíci se množí jako králíci," zavtipkoval podle latinskoamerického listu El Universo prezident v televizním vysílání.

Plán je součástí venezuelských snah odvrátit údajnou hospodářskou válku, kterou podle vlády vedou proti Venezuele "imperialistické síly". Tedy Spojené státy americké.

Projekt vláda představila nejprve v 15 komunitách, podle Madura ale nedopadl nejlépe.

Ministr zemědělství Freddy Bernal upřesnil, že za neúspěchem stojí "kulturní problém". Lidé dávali králíkům jména, roztomilé oblečky a chovali je jako domácí mazlíčky.

Opoziční poslanci označili podle britské stanice BBC nový plán za hloupý vtip.

Bernal se ale nehodlá vzdát. Podle něj je akorát potřeba odstartovat v médiích rozsáhlou informační kampaň. "Králík není žádný domácí mazlíček, ale 2,5 kila masa," nechal se slyšet.

Hluboká krize

Venezuela se už několik měsíců potácí v chaosu a politické, ekonomické a humanitární krizi. Tamní obyvatele trápí nedostatek základních potravin, jako je mouka nebo olej, a chybí jim běžné léky včetně antibiotik.

To, co je k dostání, je pro běžné obyvatele kvůli vysoké inflaci příliš drahé.

Podle průzkumu z letošního jara vyhladovělí Venezuelané zhubli kvůli nedostatku potravin průměrně 8,7 kilogramu.

Vláda z krize viní zahraniční imperialismus - především Spojené státy, které v srpnu na Madurův režim uvalily ekonomické sankce. Podle vedení Venezuely se USA spolu s pravicovou opozicí v zemi snaží sesadit socialistického prezidenta Madura.

Vláda tak stále více omezuje pravomoci parlamentu, který ovládá venezuelská opozice. Ta na protest proti tomu svolává lidi do ulic. Od dubna už během protestů zemřelo přes 120 lidí.

Ulice ve venezuelském Caracasu se změnily ve válečnou zónu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy