Král nařídil vyšetření tragédie na pouti v Mekce, Írán vyhlásil třídenní smutek

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2015 21:22
Ve stanovém městečku Míná nedaleko Mekky se zřejmě střetly dvě skupiny poutníků, v následné tlačenici zemřelo 717 poutníků. Zraněno bylo dalších více než 860 lidí. Ministerstvo vnitra se kloní k tomu, že jedna ze skupin věřících nedodržela stanovené pokyny a vyrazila vykonat rituál kamenování Satana mimo stanovený harmonogram. Mezi mrtvými je nejméně 131 Íránců, íránský prezident Hasan Rúhání už vyzval vládu Saúdské Arábie, aby přiznala odpovědnost za tuto katastrofu.
Při neštěstí zemřelo přes 700 lidí.
Při neštěstí zemřelo přes 700 lidí. | Foto: Reuters

Mekka - Saúdskoarabský král Salmán nařídil revizi organizace pouti do Mekky.

Po čtvrtečním incidentu, při němž v tlačenici zemřelo přes 700 poutníků, nařídil všem agenturám a ministerstvům, jež za organizaci odpovídají, aby tragédii co nejrychleji vyšetřily.

Dvě skupiny poutníků se střetly, když mířily ke stélám, aby vykonaly rituál kamenování Satana poblíž stanového městečka Míná.

V městečku, odkud se vychází v několika širokých proudech, jsou lidé shromažďováni do skupin s pokynem, kdy se mají na trasu vydat. Ministerstvo vnitra se kloní k tomu, že se jedna ze skupin nedržela těchto pokynů a vyrazila mimo stanovený harmonogram.

Podle jiné verze na sebe narazily dvě různě "výkonné skupiny", když proud silných pěších narazil do pomalého proudu tvořeného starými lidmi. Ministr odpovídající za organizaci poutě Bandar Hadždžár řekl, že od planiny Muzdalifa, kde se sbírají oblázky ke kamenování, se vracela skupina, která se měla vrátit do svých stanů a počkat v nich na zařazení podle rozpisu.

V tlačenici bylo ušlapáno 717 lidí a zraněno 863 osob. Těžce raněné přepravily vrtulníky do nemocnic v Mekce, ostatní pak do dalších měst.

Mezi mrtvými je 131 Íránců

 Jednotlivé země se snaží zjistit, zda při tragédii zemřeli i jejich občané. Úplný seznam národností obětí Saúdská Arábie zatím nezveřejnila. Podle agentury AFP jsou ale mezi mrtvými občané přinejmenším 15 převážně blízkovýchodních a afrických států. 

Nejvíce obětí hlásí Teherán, podle něj v tlačenici zahynulo 131 Íránců. Zemřelo údajně také 87 Maročanů a asi dvacítka obyvatel Kamerunu. Po 14 obětech hlásí Egypt a Indie. Jednu oběť potvrdilo také Nizozemsko. Pákistán pohřešuje přes 230 lidí, ale jejich smrt zatím není potvrzena.

Prezident Hasan Rúhání vyzval vládu Saúdské Arábie, aby přiznala odpovědnost za tuto katastrofu. Za možnou příčinu neštěstí označil přesun zkušených vojáků, kteří dříve dohlíželi na poutníky, do Jemenu. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí považuje za příčinu špatnou organizaci. První viceprezident Ešák Jahangírí uvedl, že Teherán chce být součástí vyšetřovací komise, aby "získal jistotu, že se tragédie nebude v budoucnu opakovat".

Írán a Saúdská Arábie mezi sebou soupeří o vliv na muslimský svět, přičemž Saúdská Arábie je oporou sunnitského islámu, Írán jeho šíitské větve. V Íránu byl za mrtvé vyhlášen třídenní smutek. 

Teheránem v pátek pochodovalo několik tisíc lidí a provolávali kritiku Saúdské Arábie. V saúdskoarabském tisku se dnes naopak objevily informace, že vinu na neštěstí nesou íránští poutníci. Právě oni prý totiž neuposlechli pokynů a vyrazili na trasu dříve.

Do Saúdské Arábie přicházejí ze světa kondolence. Králi Salmánovi kondoloval telegramem také český prezident Miloš Zeman. "Chtěl bych jménem lidu České republiky vyjádřit svou upřímnou soustrast Vašemu veličenstvu, rodinám obětí, lidu Království Saúdské Arábie a celého muslimského světa," stálo v něm. Soustrast vyjádřil dnes v New Yorku také papež František.

Rituály pokračují

Poutníci strávili další noc v údolí Míná a dnes pokračují v provádění rituálů. Opět míří k Džamaratu a kamenují betonové stély, které představují Satana. Zatímco ve čtvrtek házeli sedm kaménků na hlavní pilíř, dnes jich mají hodit 21 na všechny tři pilíře.

Jde o připomínku biblického příběhu o Abrahámovi, který kaménky zaháněl Satana, jenž ho chtěl odradit od vykonání božího přání obětovat syna.

Dnes se na rozdíl od čtvrtka netvoří v Míná tak mohutný dav, protože tato část poutě už není povinná a navíc je atmosféra poznamenaná čtvrteční tragédií. Pětidenní pouť začala v úterý a její poslední dny se slaví svátek oběti. Mnoho poutníků také přejíždí z Mekky k hrobu proroka Mohameda do Medíny.

 

Právě se děje

Další zprávy