Krajní pravice sílí. Němci mají obavy

lem
5. 9. 2006 14:00
Berlín - Do parlamentu třetí spolkové země Meklenburska - Předního Pomořanska míří zástupci krajní pravice. Hrozba pravicového extremismu v Německu tak stoupá.
Již nyní sedí pravicoví extremisté v zemských sněmech v Sasku a v Braniborsku. Další na řadě je Meklenbursko.
Již nyní sedí pravicoví extremisté v zemských sněmech v Sasku a v Braniborsku. Další na řadě je Meklenbursko. | Foto: Reuters

Na výsledky regionálních voleb, které se 17. září konají v Meklenbursku - Předním Pomořansku, netrpělivě čekají především zástupci ultrapravicové Národní demokratické strany Německa (NDP). 

Podle průzkumu isntitutu Infratest Dimap je hodlá volit přibližně šest procent voličů, každý desátý přitom o této alternativě uvažuje. Místa v parlamentu této spolkové země tak mají příznivci pravice téměř jistá.

"Vy, socialisti, zmizíte!"

Federální úřad na ochranu ústavy však již nyní řeší stížnosti členů ostatních politických stran na agresivní chování pravicových příznivců i kandidátů.

Infobox
Autor fotografie: www.npd.de

Infobox

 

PŘEČTĚTE SI:

V srpnu tak byla například skupinkou pravicových extrémistů ohrožována sociální demokratka Margret Seemannová. "Když přijde naše chvíle, vy, socialisti, zmizíte," vyhrožovali jí členové ochranky kandidáta NPD Udo Pastörse.

Podle německého deníku Tageszeitung ale není tento incident ojedinělý. Podobnou zkušenost má také politička postkomunistické Strany demokratického socialismu (PDS) Gabi Mestanová, kterou se příznivci krajní pravice snažili zastrašit neustálým sledováním.

Přestože tradiční příznivce krajní pravice byl celá léta mladý muž v bomberu, kanadách a s holou hlavou, dnešní NPD se v Meklenbursku snaží zaujmout nejen starou "xenofobní a rasistickou" politikou, ale také novým vzhledem.

Sociální demokrat a předseda vlády v Meklenbursku Harald Ringstorff proto označil členy NDP za "vlky v rouše beránčím".

Za extrémismem je nespokojenost

Ačkoli krajní pravice zůstává i nadále problémem především v postkomunistické části Německa, která se potýká s vysokou nezaměstnaností, prohlubující se problémy stále častěji zasahují také západ země.

Sociální demokrat a předseda vlády v Meklenbursku Harald Ringstorff označil členy NDP za
Sociální demokrat a předseda vlády v Meklenbursku Harald Ringstorff označil členy NDP za | Foto: Aktuálně.cz

Počet lidí bez práce v Německu stále roste, a dokonce i během letních měsíců se zvýšil asi o pět tisíc, což je v rozporu s očekáváním.

Stejně tak ekonomové předpokládají, že po letech růstu německé ekonomiky dojde k prvním poklesům. Podle agentury Reuters výkonnost hospodářství klesne v dalších dvou až čtyřech letech o jedno až 1,5 procenta. Pro srovnání, letos dosáhl růst 2,1 procenta. 

Velká koalice křesťanských s sociálních demokratů navíc narazila během prvních měsíců společné vlády hned na několik problematických bodů ve vládním programu a zpomalila tím nastartované nebo plánované reformy. Po celém Německu se tak šíří nespokojenost se současným vývojem.

Pravicoví poslanci v parlamentech Saska a Braniborska

Nyní sedí pravicoví extremisté v zemských sněmech v Sasku a v Braniborsku. Jde o strany NPD, respektive DVU, které tam pronikly v zemských volbách koncem roku 2004.

V Německu roste rok od roku počet extremistických trestných činů, potvrdil ministr vnitra Wolfgang Schäuble.
V Německu roste rok od roku počet extremistických trestných činů, potvrdil ministr vnitra Wolfgang Schäuble. | Foto: Aktuálně.cz

Obě strany mají již tradičně značný počet sympatizantů na regionální úrovni, celonárodně se jim však nikdy nepodařilo překročit dvě procenta hlasů. Pro vstup do německého Spolkového sněmu je přitom potřeba získat minimálně pět procent.

V sasko-anhaltském parlamentu působila krátce koncem 90. let neonacistická DVU. Ve volbách v kdysi západoněmeckém Bádensku-Württembersku zase uspěli příznivci Republikánské strany (REP).

Podpora pravicových stran v Německu tak neustále roste. Poslanci NPD v Sasku se například v uplynulých letech odmítli zúčastnit pietní vzpomínky na oběti holocaustu, kritizovali  spojenecké nálety na Drážďany z 2. světové války a mluvili doslova o takzvaném "bombovém holocaustu".

Po celém Německu zaznamenaly úřady celkem 10.400 násilných neonacistů, což oproti předloňsku znamená nárůst o 400 lidí. Většinu z této skupiny tvoří krajně pravicoví skinheadi.
Po celém Německu zaznamenaly úřady celkem 10.400 násilných neonacistů, což oproti předloňsku znamená nárůst o 400 lidí. Většinu z této skupiny tvoří krajně pravicoví skinheadi. | Foto: Aktuálně.cz

Počet trestných činů stoupá

V Německu také rok od roku roste počet trestných činů spáchaných lidmi, kteří se hlásí k extremismu. Stejně tak vzrostl počet politicky motivovaných trestných činů. Vyplývá to ze zprávy německé kontrarozvědky za loňský rok, kterou na jaře tohoto roku zveřejnil ministr vnitra Wolfgang Schäuble.

"Je velmi znepokojivé, že počet politicky motivovaných činů s extremistickým pozadím stoupl o 27 procent na 15 361," prohlásil před novináři ministr.

Podle Schäubleho to může být tím, že se loni konalo mnohem více demonstrací krajní pravice, která v Německu stále sílí.

"Znepokojuje nás ale, že krajně pravicová ideologie očividně oslovuje určitou skupinu mladých mužských voličů mezi 18 a 24 lety. V loňských spolkových volbách volilo krajně pravicovou NPD přes pět procent a v nových spolkových zemích skoro deset procent mladých mužských voličů mezi 18 až 24 lety," poznamenal Wolfgang Schäuble.

 

Právě se děje

Další zprávy