Krajně pravicové strany rokují ve Vídni o Evroské unii

Monika Horáková
23. 10. 2010 9:40
Ze Slovenska přijel také Ján Slota
Svobodní Heinze-Christiana Stracheho zaznamenali v nedávných volbách do vídeňské městské rady úspěch, stali se po tradiční sociální demokracii druhou nejsilnější stranou.
Svobodní Heinze-Christiana Stracheho zaznamenali v nedávných volbách do vídeňské městské rady úspěch, stali se po tradiční sociální demokracii druhou nejsilnější stranou. | Foto: Reuters

Vídeň - Ve Vídni začal v pátek dvoudenní kongres krajně pravicových politických stran z celé Evropy. Stranická akademie rakouských Svobodných je sem pozvala k diskuzi na téma budoucnosti EU v souvislosti s platnou Lisabonskou smlouvou.

Některé strany však pozvání neobdržely. Do skupiny "nezvaných" patří francouzská Le Penova Národní fronta, bulharská Ataka Volena Siderova, maďarský Jobbik či srbští nacionalisté. Byť například s Le Penovou Národní frontou rakouští Svobodní kontakt udržují, nepozvali je podle deníku Die Presse proto, aby další strany účast neodřekly. 

Podle jednoho z organizátorů, poslance Evropského parlamentu Andrease Mölzera, obdržely pozvánku jen ty strany, kterým je sice vlastní "patriotismus", ale zároveň jsou "schopny podílet se na vládě" a "nenechají se zcela vytlačit na pravý okraj". K pozvaným mimo jiné patří Slovenská národní strana (SNS). Tu přijede reprezentovat Ján Slota.

"Předseda SNS se zúčastní a pozdraví účastníky kongresu," uvedla pro Aktuálně.cz tisková mluvčí strany Jana Benková.

Kongres však není veřejně přístupný a organizátoři tají také místo konání. Podle agentury APA je důvodem utajování snaha zabránit narušování kongresu. Na webové stránce rakouských Svobodných není o setkání také žádná informace, umístěno je zde pouze avízo na sobotní tiskovou konferenci, na níž mají být oznámeny závěry, k nimž diskutující došli.  

Podobné setkání proběhlo již v roce 2008. Cílem, který se však nepodařilo uskutečnit, bylo vytvoření vzájemně spolupracující sítě krajně pravicových stran v rámci Evropy.

Samotář Wilders

Samotářem, který se na podobných fórech příliš neukazuje, je nizozemský politik Geert Wilders. Známý je sice především pro své vyhraněné antiislámské postoje, jeho obdiv k Izraeli, který si vybudoval během tamějšího několikaletého pobytu a také během častých návštěv, je však na krajně pravicové scéně poněkud nezvyklý.

Geert Wilders
Geert Wilders | Foto: Reuters

"Vyhýbá se kontaktům navenek," zdůvodnili podle deníku Der Standard organizátoři to, že Wilderse nepozvali.

Wilders se podobně jako Heinz-Christian Strache v Rakousku stal nepsaným vítězem posledních nizozemských voleb.

Liberálové z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), se nedohodli s levicovou Stranou práce (PvdA) na výši rozpočtových škrtů a sestavili proto menšinový kabinet s křesťanskými demokraty. Spoléhají se přitom právě na tichou podporu Wildersovy strany. Ta se po posledních volbách stala třetí nejsilnější stranou v Nizozemí. Její předseda se do povědomí veřejnosti dostal například výrokem, v němž Korán přirovnal ke knize Adolfa Hitlera Mein Kampf.

   

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy