reklama
 
 

Krajně pravicové strany rokují ve Vídni o Evroské unii

23. 10. 2010 9:40
Ze Slovenska přijel také Ján Slota

Vídeň - Ve Vídni začal v pátek dvoudenní kongres krajně pravicových politických stran z celé Evropy. Stranická akademie rakouských Svobodných je sem pozvala k diskuzi na téma budoucnosti EU v souvislosti s platnou Lisabonskou smlouvou.

Některé strany však pozvání neobdržely. Do skupiny "nezvaných" patří francouzská Le Penova Národní fronta, bulharská Ataka Volena Siderova, maďarský Jobbik či srbští nacionalisté. Byť například s Le Penovou Národní frontou rakouští Svobodní kontakt udržují, nepozvali je podle deníku Die Presse proto, aby další strany účast neodřekly. 

Podle jednoho z organizátorů, poslance Evropského parlamentu Andrease Mölzera, obdržely pozvánku jen ty strany, kterým je sice vlastní "patriotismus", ale zároveň jsou "schopny podílet se na vládě" a "nenechají se zcela vytlačit na pravý okraj". K pozvaným mimo jiné patří Slovenská národní strana (SNS). Tu přijede reprezentovat Ján Slota.

"Předseda SNS se zúčastní a pozdraví účastníky kongresu," uvedla pro Aktuálně.cz tisková mluvčí strany Jana Benková.

Kongres však není veřejně přístupný a organizátoři tají také místo konání. Podle agentury APA je důvodem utajování snaha zabránit narušování kongresu. Na webové stránce rakouských Svobodných není o setkání také žádná informace, umístěno je zde pouze avízo na sobotní tiskovou konferenci, na níž mají být oznámeny závěry, k nimž diskutující došli.  

Podobné setkání proběhlo již v roce 2008. Cílem, který se však nepodařilo uskutečnit, bylo vytvoření vzájemně spolupracující sítě krajně pravicových stran v rámci Evropy.

Samotář Wilders

Samotářem, který se na podobných fórech příliš neukazuje, je nizozemský politik Geert Wilders. Známý je sice především pro své vyhraněné antiislámské postoje, jeho obdiv k Izraeli, který si vybudoval během tamějšího několikaletého pobytu a také během častých návštěv, je však na krajně pravicové scéně poněkud nezvyklý.

"Vyhýbá se kontaktům navenek," zdůvodnili podle deníku Der Standard organizátoři to, že Wilderse nepozvali.

Wilders se podobně jako Heinz-Christian Strache v Rakousku stal nepsaným vítězem posledních nizozemských voleb.

Liberálové z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), se nedohodli s levicovou Stranou práce (PvdA) na výši rozpočtových škrtů a sestavili proto menšinový kabinet s křesťanskými demokraty. Spoléhají se přitom právě na tichou podporu Wildersovy strany. Ta se po posledních volbách stala třetí nejsilnější stranou v Nizozemí. Její předseda se do povědomí veřejnosti dostal například výrokem, v němž Korán přirovnal ke knize Adolfa Hitlera Mein Kampf.

   

autor: Monika Horáková | 23. 10. 2010 9:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama