Krádež vzorků půdy, hádky o vodku. Citujeme z tajných dokumentů KGB o Černobylu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
7. 6. 2019 19:07
Jaká je cena lží? To je ústřední otázka televizního seriálu Černobyl televizní stanice HBO, který sklízí ovace odborníků i běžných diváků. Klíčová pro odpověď je znalost způsobů, jimiž se sovětská moc snažila černobylskou havárii z roku 1986 a její následky utajit. Hlavní roli v tom sehrála všemocná tajná služba KGB. Unikátní vhled do její práce přináší téměř 1200stránkový sborník dokumentů Černobylský spis KGB, který nedávno vydal ukrajinský Institut národní paměti. Deník Aktuálně.cz připravil výběr nejzajímavějších pasáží zveřejněného dokumentu.
Foto: Shutterstock

Jak vysoká byla radiace?

Sovětská tajná služba dobře věděla, co se v Černobylu stalo a často měla přesnější údaje než jiné státní instituce. Tajemník vyšetřovací komise Nejvyššího sovětu SSSR Jurij Voroněžcev, se kterým deník Aktuálně.cz nedávno přinesl rozhovor, vzpomínal na svůj šok, když zjistil, že pracovníci KGB začali odebírat krev a biologické vzorky již sedm hodin po výbuchu reaktoru.

Až do vzniku poslanecké vyšetřovací komise v roce 1989 ale KGB tyto informace nikomu neposkytla. Téměř jako výsměch působí oficiálně zveřejněné hodnoty radiace. Její úroveň byla ve skutečnosti šestkrát vyšší.

 

Právě se děje

Další zprávy