Krádež vzorků půdy, hádky o vodku. Citujeme z tajných dokumentů KGB o Černobylu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
7. 6. 2019 19:07
Jaká je cena lží? To je ústřední otázka televizního seriálu Černobyl televizní stanice HBO, který sklízí ovace odborníků i běžných diváků. Klíčová pro odpověď je znalost způsobů, jimiž se sovětská moc snažila černobylskou havárii z roku 1986 a její následky utajit. Hlavní roli v tom sehrála všemocná tajná služba KGB. Unikátní vhled do její práce přináší téměř 1200stránkový sborník dokumentů Černobylský spis KGB, který nedávno vydal ukrajinský Institut národní paměti. Deník Aktuálně.cz připravil výběr nejzajímavějších pasáží zveřejněného dokumentu.
Foto: Shutterstock

Jak vysoká byla radiace?

Sovětská tajná služba dobře věděla, co se v Černobylu stalo a často měla přesnější údaje než jiné státní instituce. Tajemník vyšetřovací komise Nejvyššího sovětu SSSR Jurij Voroněžcev, se kterým deník Aktuálně.cz nedávno přinesl rozhovor, vzpomínal na svůj šok, když zjistil, že pracovníci KGB začali odebírat krev a biologické vzorky již sedm hodin po výbuchu reaktoru.

Až do vzniku poslanecké vyšetřovací komise v roce 1989 ale KGB tyto informace nikomu neposkytla. Téměř jako výsměch působí oficiálně zveřejněné hodnoty radiace. Její úroveň byla ve skutečnosti šestkrát vyšší.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy