Krádež vzorků půdy, hádky o vodku. Citujeme z tajných dokumentů KGB o Černobylu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
7. 6. 2019 19:07
Jaká je cena lží? To je ústřední otázka televizního seriálu Černobyl televizní stanice HBO, který sklízí ovace odborníků i běžných diváků. Klíčová pro odpověď je znalost způsobů, jimiž se sovětská moc snažila černobylskou havárii z roku 1986 a její následky utajit. Hlavní roli v tom sehrála všemocná tajná služba KGB. Unikátní vhled do její práce přináší téměř 1200stránkový sborník dokumentů Černobylský spis KGB, který nedávno vydal ukrajinský Institut národní paměti. Deník Aktuálně.cz připravil výběr nejzajímavějších pasáží zveřejněného dokumentu.
Foto: Shutterstock

Jak vysoká byla radiace?

Sovětská tajná služba dobře věděla, co se v Černobylu stalo a často měla přesnější údaje než jiné státní instituce. Tajemník vyšetřovací komise Nejvyššího sovětu SSSR Jurij Voroněžcev, se kterým deník Aktuálně.cz nedávno přinesl rozhovor, vzpomínal na svůj šok, když zjistil, že pracovníci KGB začali odebírat krev a biologické vzorky již sedm hodin po výbuchu reaktoru.

Až do vzniku poslanecké vyšetřovací komise v roce 1989 ale KGB tyto informace nikomu neposkytla. Téměř jako výsměch působí oficiálně zveřejněné hodnoty radiace. Její úroveň byla ve skutečnosti šestkrát vyšší.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy