Kouření marihuany může zvyšovat bolest

gaz
24. 10. 2007 11:35
Vyplývá to z vědecké studie
Pražská Letná získala po chvíli díky aktivním kuřákům nezaměnitelné aroma.
Pražská Letná získala po chvíli díky aktivním kuřákům nezaměnitelné aroma. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Los Angeles - Marihuana bývá považována za prostředek k utišení bolesti. Nejnovější vědecká studie však ukazuje, že tlumící účinky se liší podle toho, kolik drogy člověk požije.

Informuje o tom stanice BBC s odvoláním na zprávu uveřejněnou v časopise Anesthesiology.

Hodně drogy bolí

Výzkumníci z Kalifornské univerzity si vybrali patnáct dobrovolníků, kterým pod kůži vpravili dávku capsaicinu: látky, která se nachází v chilli papričkách. Dobrovolníci pak kouřili cigarety marihuany, které se jedna od druhé lišily obsaženým množstvím THC.

Někteří dostali cigarety se silnou dávkou THC, někteří se slabší dávkou, jiní pouze placebo.

Po 45 minutách od zapálení jointa dobrovolníci se slabou dávkou THC cítili výrazné zmírnění bolesti, zatímco u těch, kteří dostali silnější cigarety, se bolest zintenzivnila.

Potřebujeme důkladnější studie

Podle vedoucího výzkumu Marka Wallace by tyto výsledky mohly vést ke změně lékařské politiky v užívání marihuany jako utišujícího prostředku.

Katie Bellová z MS Society, která se zabývá studiem roztroušené sklerózy, je však zatím ohledně dopadů studie rezervovaná.

"Mnoho lidí s roztroušenou sklerózou hlásí při užívání marihuany zlepšení některých symptomů, jako je například bolest. Nicméně dosavadní studie, které se zabývají vlivem marihuany na bolest, jsou pouze omezeného rozsahu a je z nich obtížné učinit nějaké závěry," cituje Bellovou televize BBC.

Experti se také domnívají, že nelze jednoduše na pacienty s roztroušenou sklerózou a rakovinou aplikovat výsledky studie provedené na zdravých lidech.

"Zajímaly by nás výsledky z větších studií, které by se zaměřily na lidi s roztroušenou sklerózou," dodala Bellová.

Čtěte také:

Marihuana působí jako antikoncepce
Marihuana má vliv i na léčbu neplodnosti

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy