Kouření marihuany může zvyšovat bolest

gaz
24. 10. 2007 11:35
Vyplývá to z vědecké studie
Pražská Letná získala po chvíli díky aktivním kuřákům nezaměnitelné aroma.
Pražská Letná získala po chvíli díky aktivním kuřákům nezaměnitelné aroma. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Los Angeles - Marihuana bývá považována za prostředek k utišení bolesti. Nejnovější vědecká studie však ukazuje, že tlumící účinky se liší podle toho, kolik drogy člověk požije.

Informuje o tom stanice BBC s odvoláním na zprávu uveřejněnou v časopise Anesthesiology.

Hodně drogy bolí

Výzkumníci z Kalifornské univerzity si vybrali patnáct dobrovolníků, kterým pod kůži vpravili dávku capsaicinu: látky, která se nachází v chilli papričkách. Dobrovolníci pak kouřili cigarety marihuany, které se jedna od druhé lišily obsaženým množstvím THC.

Někteří dostali cigarety se silnou dávkou THC, někteří se slabší dávkou, jiní pouze placebo.

Po 45 minutách od zapálení jointa dobrovolníci se slabou dávkou THC cítili výrazné zmírnění bolesti, zatímco u těch, kteří dostali silnější cigarety, se bolest zintenzivnila.

Potřebujeme důkladnější studie

Podle vedoucího výzkumu Marka Wallace by tyto výsledky mohly vést ke změně lékařské politiky v užívání marihuany jako utišujícího prostředku.

Katie Bellová z MS Society, která se zabývá studiem roztroušené sklerózy, je však zatím ohledně dopadů studie rezervovaná.

"Mnoho lidí s roztroušenou sklerózou hlásí při užívání marihuany zlepšení některých symptomů, jako je například bolest. Nicméně dosavadní studie, které se zabývají vlivem marihuany na bolest, jsou pouze omezeného rozsahu a je z nich obtížné učinit nějaké závěry," cituje Bellovou televize BBC.

Experti se také domnívají, že nelze jednoduše na pacienty s roztroušenou sklerózou a rakovinou aplikovat výsledky studie provedené na zdravých lidech.

"Zajímaly by nás výsledky z větších studií, které by se zaměřily na lidi s roztroušenou sklerózou," dodala Bellová.

Čtěte také:

Marihuana působí jako antikoncepce
Marihuana má vliv i na léčbu neplodnosti

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy