Kotleba zastavil školám příspěvky na dotace z EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 2. 2014 14:55
Banskobystrický kraj tvrdí, že nemá peníze. Příspěvek obvykle činí pět procent
Marian Kotleba.
Marian Kotleba. | Foto: ČTK

Bratislava - Banskobystrický kraj pod vedením pravicového slovenského radikála a odpůrce členství země v Evropské unii Mariana Kotleby zastavil školám příspěvky na projekty financované z evropských fondů.

Úřad sice krok zdůvodnil nedostatkem peněz, sám Kotleba ale už při nástupu do funkce předsedy kraje koncem minulého roku naznačil, že by chtěl omezit právě využívání peněz z Bruselu.

Pokud školy nezískají potřebné peníze, mohou o projekty na svou modernizaci přijít.

"Neuvážené kroky"

Radikál v čele kraje

Kotleba, známý svými protiromskými výpady, se netají ani kritikou vůči členství Slovenska v EU. Při skládání slibu předsedy kraje prohlásil, že bude usilovat o snížení závislosti kraje na EU.

Nedávno zase tvrdil, že Slovensko po vstupu do EU prakticky ztratilo nezávislost a že pod hrozbou sankcí je nuceno dodržovat různé směrnice a předpisy, což prý způsobuje kromě jiného vysokou nezaměstnanost a ztrátu politické a ekonomické samostatnosti země.

Unijní fondy mají značný podíl na veřejných investicích na Slovensku.

Země tyto zdroje používá například k budování dopravní infrastruktury, výhodný způsob financování může na své projekty využít také samospráva. Ta obvykle potřebuje pokrýt pouze pět procent z hodnoty projektů, zbytek nákladů proplácejí fondy EU a stát.

Slovenské ministerstvo školství upozornilo, že Banskobystrický kraj odmítl více než dvěma desítkám středních škol přispět na programy zaměřené například na zlepšení jejich vybavení. Celková hodnota projektů činí zhruba 5,5 milionu eur (151 milionů korun), z toho by kraj měl proplatit pouze 270 000 eur.

"Neuvážené kroky banskobystrického samosprávného kraje sice neohrozí čerpání fondů EU jako celku, ale v praxi poškodí 22 škol," uvedlo ministerstvo.

Nemáme peníze, vzkázal kraj do škol

Veřejné střední školy na Slovensku spravují kraje.

Tamní školství se dlouhodobě potýká s nízkým rozpočtem na nákup moderních vyučovacích pomůcek nebo na zvýšení platů učitelů.

Kotlebův úřad školám napsal, že kraj se na zmiňovaných projektech nebude finančně podílet z důvodu nedostatku peněz. Toto zdůvodnění zpochybnil bývalý župan (hejtman) Vladimír Maňka.

Školy o projekty nepřijdou v případě, že potřebné peníze získají například od sponzorů nebo z vlastních zdrojů. Podle Kotlebova mluvčího Miroslava Beličky v současnosti nemají zajištěno spolufinancování programu už jen tři školy. Postoj ministerstva školství označil Belička za tendenční a amatérský.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy