Kotleba zastavil školám příspěvky na dotace z EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 2. 2014 14:55
Banskobystrický kraj tvrdí, že nemá peníze. Příspěvek obvykle činí pět procent
Marian Kotleba.
Marian Kotleba. | Foto: ČTK

Bratislava - Banskobystrický kraj pod vedením pravicového slovenského radikála a odpůrce členství země v Evropské unii Mariana Kotleby zastavil školám příspěvky na projekty financované z evropských fondů.

Úřad sice krok zdůvodnil nedostatkem peněz, sám Kotleba ale už při nástupu do funkce předsedy kraje koncem minulého roku naznačil, že by chtěl omezit právě využívání peněz z Bruselu.

Pokud školy nezískají potřebné peníze, mohou o projekty na svou modernizaci přijít.

"Neuvážené kroky"

Radikál v čele kraje

Kotleba, známý svými protiromskými výpady, se netají ani kritikou vůči členství Slovenska v EU. Při skládání slibu předsedy kraje prohlásil, že bude usilovat o snížení závislosti kraje na EU.

Nedávno zase tvrdil, že Slovensko po vstupu do EU prakticky ztratilo nezávislost a že pod hrozbou sankcí je nuceno dodržovat různé směrnice a předpisy, což prý způsobuje kromě jiného vysokou nezaměstnanost a ztrátu politické a ekonomické samostatnosti země.

Unijní fondy mají značný podíl na veřejných investicích na Slovensku.

Země tyto zdroje používá například k budování dopravní infrastruktury, výhodný způsob financování může na své projekty využít také samospráva. Ta obvykle potřebuje pokrýt pouze pět procent z hodnoty projektů, zbytek nákladů proplácejí fondy EU a stát.

Slovenské ministerstvo školství upozornilo, že Banskobystrický kraj odmítl více než dvěma desítkám středních škol přispět na programy zaměřené například na zlepšení jejich vybavení. Celková hodnota projektů činí zhruba 5,5 milionu eur (151 milionů korun), z toho by kraj měl proplatit pouze 270 000 eur.

"Neuvážené kroky banskobystrického samosprávného kraje sice neohrozí čerpání fondů EU jako celku, ale v praxi poškodí 22 škol," uvedlo ministerstvo.

Nemáme peníze, vzkázal kraj do škol

Veřejné střední školy na Slovensku spravují kraje.

Tamní školství se dlouhodobě potýká s nízkým rozpočtem na nákup moderních vyučovacích pomůcek nebo na zvýšení platů učitelů.

Kotlebův úřad školám napsal, že kraj se na zmiňovaných projektech nebude finančně podílet z důvodu nedostatku peněz. Toto zdůvodnění zpochybnil bývalý župan (hejtman) Vladimír Maňka.

Školy o projekty nepřijdou v případě, že potřebné peníze získají například od sponzorů nebo z vlastních zdrojů. Podle Kotlebova mluvčího Miroslava Beličky v současnosti nemají zajištěno spolufinancování programu už jen tři školy. Postoj ministerstva školství označil Belička za tendenční a amatérský.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy