Kotleba zastavil školám příspěvky na dotace z EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 2. 2014 14:55
Banskobystrický kraj tvrdí, že nemá peníze. Příspěvek obvykle činí pět procent.
Marian Kotleba, vůdce extremistické strany Lidová strana Naše Slovensko.
Marian Kotleba, vůdce extremistické strany Lidová strana Naše Slovensko. | Foto: ČTK

Bratislava - Banskobystrický kraj pod vedením pravicového slovenského radikála a odpůrce členství země v Evropské unii Mariana Kotleby zastavil školám příspěvky na projekty financované z evropských fondů.

Úřad sice krok zdůvodnil nedostatkem peněz, sám Kotleba ale už při nástupu do funkce předsedy kraje koncem minulého roku naznačil, že by chtěl omezit právě využívání peněz z Bruselu.

Pokud školy nezískají potřebné peníze, mohou o projekty na svou modernizaci přijít.

"Neuvážené kroky"

Unijní fondy mají značný podíl na veřejných investicích na Slovensku.

Země tyto zdroje používá například k budování dopravní infrastruktury, výhodný způsob financování může na své projekty využít také samospráva. Ta obvykle potřebuje pokrýt pouze pět procent z hodnoty projektů, zbytek nákladů proplácejí fondy EU a stát.

Slovenské ministerstvo školství upozornilo, že Banskobystrický kraj odmítl více než dvěma desítkám středních škol přispět na programy zaměřené například na zlepšení jejich vybavení. Celková hodnota projektů činí zhruba 5,5 milionu eur (151 milionů korun), z toho by kraj měl proplatit pouze 270 000 eur.

"Neuvážené kroky banskobystrického samosprávného kraje sice neohrozí čerpání fondů EU jako celku, ale v praxi poškodí 22 škol," uvedlo ministerstvo.

Nemáme peníze, vzkázal kraj do škol

Veřejné střední školy na Slovensku spravují kraje.

Tamní školství se dlouhodobě potýká s nízkým rozpočtem na nákup moderních vyučovacích pomůcek nebo na zvýšení platů učitelů.

Kotlebův úřad školám napsal, že kraj se na zmiňovaných projektech nebude finančně podílet z důvodu nedostatku peněz. Toto zdůvodnění zpochybnil bývalý župan (hejtman) Vladimír Maňka.

Školy o projekty nepřijdou v případě, že potřebné peníze získají například od sponzorů nebo z vlastních zdrojů. Podle Kotlebova mluvčího Miroslava Beličky v současnosti nemají zajištěno spolufinancování programu už jen tři školy. Postoj ministerstva školství označil Belička za tendenční a amatérský.

 

Právě se děje

Další zprávy