Extremista Kotleba prohrál. V krajských volbách na Slovensku překvapivě ztratil i Směr

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2017 15:01
Šéf slovenské krajní pravice Marian Kotleba v boji o křeslo hejtmana Banskobystrického kraje prohrál. K výhře jeho soupeře Jána Luntera přispělo sjednocení koaličních i opozičních stran.
Marian Kotleba.
Marian Kotleba. | Foto: ČTK

Bratislava - Jasnou porážkou vůdce slovenské ultrapravice Mariana Kotleby a překvapivým neúspěchem kandidátů podporovaných vládní sociální demokracií (Směr-SD) premiéra Roberta Fica skončily sobotní krajské volby na Slovensku.

Kotleba, který obhajoval post předsedy Banskobystrického kraje, výrazně zaostal za svým soupeřem Jánem Lunterem, k jehož podpoře se spojily koaliční i opoziční strany.

Kandidáti pravicové koalice zaznamenali vítězství v pěti krajích, Směr se svými vládním spojenci bude mít hejtmany jen ve dvou. 

Definitivní výsledky hlasování potvrdila v neděli odpoledne státní volební komise.

Kotleba získal v Banskobystrickém kraji 23,2 procenta hlasů, zatímco Lunterovi dalo hlas přes 48 procent voličů. Volební účast v kraji přesáhla 40 procent, byla tak nejvyšší ze všech regionů. Celostátní účast voličů dosáhla nového maxima téměř 30 procent, v roce 2013 hlasoval jen každý pátý oprávněný volič.

Přímé volby hejtmanů, takzvaných županů, a členů krajských zastupitelstev byly poprvé jednokolové. Zvolení hejtmani a poslanci krajské samosprávy zůstanou v úřadu mimořádně pět let místo obvyklých čtyř. Tento krok umožní spojit v roce 2022 krajské volby s volbami primátorů měst, starostů vesnic a poslanců místní samosprávy.

Levice neuspěla

Kandidáti pravicové koalice získali hejtmanské křeslo v Trnavě, Žilině, Bratislavě, Prešově a Košicích, což je zatím největší úspěch spojené opozice v krajských volbách. Sociální demokraté a jejich vládní spojenci budou mít župany jen v Trenčíně a Nitře. Dosud levice kontrolovala šest krajů. V sobotních volbách ztratila Prešov i Košice. V Bratislavě prohrál favorizovaný Milan Ftáčnik podporovaný sociálními demokraty souboj s Jurajem Drobou z nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS).

Vůbec poprvé uspěla ve volbách hejtmanů žena; poslankyně opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Erika Jurinová vyhrála v Žilinském kraji, kde přesvědčivě porazila úřadujícího předsedu kraje a místopředsedu Směru-SD Juraje Blanára.

Ve volbách poslanců krajských zastupitelstev se podle dílčích výsledků dařilo hlavně nezávislým kandidátům před zástupci pravicové koalice. Až na třetím místě skončili kandidáti koalice okolo Směru-SD. Pohořela Kotlebova strana LSNS, která získala pouze dvě křesla z celkového počtu 416 poslaneckých míst v zastupitelstvech samosprávných krajů.

Výsledky krajských voleb potvrdily klesající podporu Směru-SD. Strana premiéra Fica je sice dlouhodobě nejsilnější politickou stranou na Slovensku, výrazně ale ztratila už v loňských parlamentních volbách. Premiér Fico zase v roce 2014 prohrál rozhodující kolo přímé volby hlavy státu s nynějším prezidentem Andrejem Kiskou. Stávající vládní koalice Směru-SD, Slovenské národní strany (SNS) a strany Most-Híd by podle dřívějších průzkumů již nesložila vládu s většinovou podporou ve sněmovně.

Zástupci pravicové opozice neskrývali z výsledků krajských voleb nadšení. Média i politologové výsledky označili za překvapení zejména v souvislosti s úspěchem pravicové koalice.

"Župní volby se staly přesvědčivou demonstrací odporu angažovaných občanů vůči populismu, korupci a extremismu. Nespokojenost s vládou stran Směr-SD, SNS a Most-Híd zesílila. Stejně jako poznání, že strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko nemá pro Slovensko žádný reálný a zároveň pozitivní program," uvedla SaS.

Předseda mimoparlamentního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Alojz Hlina prohlásil, že "čtvrtý listopad je dnem, kdy na Slovensku Směr skončil". Igor Matovič, šéf opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), hodnotil volební překvapení slovy "Začala revoluce, padla první kostka domina".

Samosprávné kraje na Slovensku letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur (32 miliard Kč). Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.

 

Právě se děje

Další zprávy