Kosovští opoziční poslanci útočili v parlamentu slzným plynem kvůli dohodám se sousedy

17. 11. 2015 13:45
Opozice se už poněkolikáté pokusila přimět vládu, aby odvolala nedávné dohody se Srbskem a Černou horou. Zákonodárci vládní koalice později uspořádali zasedání v jiném sále budovy. Opoziční poslanci nebyli dovnitř vpuštěni.
Opoziční kosovští poslanci narušili jednání parlamentu slzným plynem, 23. říjen 2015
Opoziční kosovští poslanci narušili jednání parlamentu slzným plynem, 23. říjen 2015 | Foto: Reuters

Priština - Kosovští opoziční poslanci dnes dopoledne opět přerušili zasedání parlamentu slzným plynem a pepřovým sprejem. Již poněkolikáté se tak pokusili přimět vládu, aby odvolala nedávné dohody se Srbskem a Černou horou. Na policisty před soudní budovou pak členové opozice a její přívrženci zaútočili kameny, zápalnými láhvemi a růžovou barvou. Informovala o tom agentura AP.

Opozice protestuje proti dohodě, díky níž mají oblasti, kde žije většina Srbů, získat větší pravomoci, a proti dohodě o vymezení hranic s Černou Horou. Opoziční strany jsou odhodlány blokovat práci parlamentu, který by měl dohody potvrdit, a pokračovat v protestech tak dlouho, dokud jejich požadavek nebude splněn.

Zakladatel a bývalý šéf nacionalistického hnutí Sebeurčení Albin Kurti dnes v budově parlamentu použil pepřový sprej proti ministrům a donutil poslance k evakuaci hlavního zasedacího sálu. V chodbě pak někdo zaútočil slzným plynem.

Zákonodárci vládní koalice později uspořádali zasedání v jiném sále budovy. Opoziční poslanci nebyli dovnitř vpuštěni a bez jejich přítomnosti byl schválen rozpočet na rok 2016 poměrem 79 ku 1 hlasu, napsala agentura AP.

"Tato zasedání jsou nezákonná a takováto rozhodnutí nemohou být považovaná za legitimní," prohlásil Visar Ymeri ze strany Sebeurčení. Vláda se snaží "zřídit v naší zemi srbskou republiku a dát Černé hoře 8000 hektarů naší půdy", postěžoval si.

Kosovo s 1,8 milionu obyvatel je bývalou jihosrbskou provincií, která v únoru 2008 vyhlásila jednostranně nezávislost na Bělehradu, což Srbsko neuznalo. Vyhlášení nezávislosti předcházela v letech 1998 a 1999 krvavá válka. Nezávislost Kosova uznává necelá stovka členských zemí OSN, včetně České republiky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy