Kosovské strany uzavřely koalici k vytvoření vlády, tři měsíce trvající krize končí

ČTK ČTK
4. 9. 2017 20:44
Kosovo bude mít po třech měsících od parlamentních voleb mít vládu s většinou. V pondělí podepsala Demokratická strana Kosova (PDK) dohodu o vytvoření vlády s menší stranou Aliance nové Kosovo (AKR). Aliance opustila koalici s Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy. Šéf AKR Behgjet Pacolli tento krok zdůvodnil snahou překonat ochromení institucí.
Volby v Kosovu
Volby v Kosovu | Foto: Reuters

Priština - Kosovo tři měsíce po parlamentních volbách zřejmě konečně vybředne z politické a institucionální krize. Koalice PAN vedená středopravou Demokratickou stranou Kosova (PDK), která vyhrála červnové volby, v pondělí podepsala dohodu o vytvoření vlády s menší stranou Aliance nové Kosovo (AKR).

PAN získala po volbách ve 120členném zákonodárném sboru 39 křesel, a k vytvoření vládní koalice proto potřebovala získat partnery, což se jí kromě zástupců národnostních menšin doposud nedařilo. Koalici s více než 60 poslanci ale nebyla schopna zajistit ani žádná jiná politická formace.

Patová situace paralyzovala i parlament, protože ten se nedokázal ustavit. Strany nebyly s to zvolit předsedu zákonodárného sboru. Po ustavení sněmovny totiž musí být ve lhůtě 15 dnů schválen premiér, jinak by Kosovo čekaly další volby.

Zásadní změna nastala až v pondělí, když Aliance nové Kosovo opustila koalici s Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy. Šéf AKR Behgjet Pacolli tento krok zdůvodnil snahou překonat ochromení institucí a neochotou Mustafy dohodnout se na vytvoření koalice s nacionalistickým hnutím Sebeurčení (Vetevendosje, VV), které ve volbách skončilo druhé.

Kandidátem PDK na post premiéra je jeden z bývalých vůdců kosovskoalbánských povstalců Ramush Haradinaj, kterého Srbsko považuje za válečného zločince. Pacolli by podle kosovských médií měl být za přestoupení na stranu koalice PAN "odměněn" křeslem ministra zahraničí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy