Kosovské strany uzavřely koalici k vytvoření vlády, tři měsíce trvající krize končí

ČTK ČTK
4. 9. 2017 20:44
Kosovo bude mít po třech měsících od parlamentních voleb mít vládu s většinou. V pondělí podepsala Demokratická strana Kosova (PDK) dohodu o vytvoření vlády s menší stranou Aliance nové Kosovo (AKR). Aliance opustila koalici s Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy. Šéf AKR Behgjet Pacolli tento krok zdůvodnil snahou překonat ochromení institucí.
Volby v Kosovu
Volby v Kosovu | Foto: Reuters

Priština - Kosovo tři měsíce po parlamentních volbách zřejmě konečně vybředne z politické a institucionální krize. Koalice PAN vedená středopravou Demokratickou stranou Kosova (PDK), která vyhrála červnové volby, v pondělí podepsala dohodu o vytvoření vlády s menší stranou Aliance nové Kosovo (AKR).

PAN získala po volbách ve 120členném zákonodárném sboru 39 křesel, a k vytvoření vládní koalice proto potřebovala získat partnery, což se jí kromě zástupců národnostních menšin doposud nedařilo. Koalici s více než 60 poslanci ale nebyla schopna zajistit ani žádná jiná politická formace.

Patová situace paralyzovala i parlament, protože ten se nedokázal ustavit. Strany nebyly s to zvolit předsedu zákonodárného sboru. Po ustavení sněmovny totiž musí být ve lhůtě 15 dnů schválen premiér, jinak by Kosovo čekaly další volby.

Zásadní změna nastala až v pondělí, když Aliance nové Kosovo opustila koalici s Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy. Šéf AKR Behgjet Pacolli tento krok zdůvodnil snahou překonat ochromení institucí a neochotou Mustafy dohodnout se na vytvoření koalice s nacionalistickým hnutím Sebeurčení (Vetevendosje, VV), které ve volbách skončilo druhé.

Kandidátem PDK na post premiéra je jeden z bývalých vůdců kosovskoalbánských povstalců Ramush Haradinaj, kterého Srbsko považuje za válečného zločince. Pacolli by podle kosovských médií měl být za přestoupení na stranu koalice PAN "odměněn" křeslem ministra zahraničí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy