Kosovské strany uzavřely koalici k vytvoření vlády, tři měsíce trvající krize končí

ČTK ČTK
4. 9. 2017 20:44
Kosovo bude mít po třech měsících od parlamentních voleb mít vládu s většinou. V pondělí podepsala Demokratická strana Kosova (PDK) dohodu o vytvoření vlády s menší stranou Aliance nové Kosovo (AKR). Aliance opustila koalici s Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy. Šéf AKR Behgjet Pacolli tento krok zdůvodnil snahou překonat ochromení institucí.
Volby v Kosovu
Volby v Kosovu | Foto: Reuters

Priština - Kosovo tři měsíce po parlamentních volbách zřejmě konečně vybředne z politické a institucionální krize. Koalice PAN vedená středopravou Demokratickou stranou Kosova (PDK), která vyhrála červnové volby, v pondělí podepsala dohodu o vytvoření vlády s menší stranou Aliance nové Kosovo (AKR).

PAN získala po volbách ve 120členném zákonodárném sboru 39 křesel, a k vytvoření vládní koalice proto potřebovala získat partnery, což se jí kromě zástupců národnostních menšin doposud nedařilo. Koalici s více než 60 poslanci ale nebyla schopna zajistit ani žádná jiná politická formace.

Patová situace paralyzovala i parlament, protože ten se nedokázal ustavit. Strany nebyly s to zvolit předsedu zákonodárného sboru. Po ustavení sněmovny totiž musí být ve lhůtě 15 dnů schválen premiér, jinak by Kosovo čekaly další volby.

Zásadní změna nastala až v pondělí, když Aliance nové Kosovo opustila koalici s Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy. Šéf AKR Behgjet Pacolli tento krok zdůvodnil snahou překonat ochromení institucí a neochotou Mustafy dohodnout se na vytvoření koalice s nacionalistickým hnutím Sebeurčení (Vetevendosje, VV), které ve volbách skončilo druhé.

Kandidátem PDK na post premiéra je jeden z bývalých vůdců kosovskoalbánských povstalců Ramush Haradinaj, kterého Srbsko považuje za válečného zločince. Pacolli by podle kosovských médií měl být za přestoupení na stranu koalice PAN "odměněn" křeslem ministra zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy