Kosovo na hranici zatklo srbského vyjednavače, poté ho vyhostilo

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2018 21:24
Čtyřčlenná delegace byla složená ze srbského ministra obrany, hlavního vyjednavače Srbska, poradce srbského prezidenta Aleksandara Vučiče a srbského ministra kultury.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Priština - Kosovská policie v pondělí zatkla a krátce nato proputila a vyhostila hlavního vyjednavače Srbska v rozhovorech s Kosovem, které zprostředkovává EU. Marko Djurić byl součástí neoficiální čtyřčlenné srbské delegace, jež nedostala povolení ke vstupu do Kosova.

Krátce poté proti zatčení propukly protesty srbské menšiny v Mitrovici. Kosovská policie proti demonstrantům použila slzný plyn a zábleskové granáty. S odkazem na srbskou státní agenturu Tanjug a sdělení kosovského prezidenta o tom informovala agentura AP.

Djurić byl zatčen v Mitrovici a následně převezen do Prištiny, kde byl propuštěn a vyhoštěn. Zadržen byl poté, co do Kosova přijel navzdory zákazu, který podle agentury Reuters souvisel s jeho nacionalistickými výroky o Kosovu.

Během incidentu policie proti stovkám protestujících členů srbské kosovské menšiny použila zábleskové granáty a slzný plyn. Demonstrace se v Mitrovici konala před budovou, kde diplomaté jednali o zlepšení vztahů mezi Kosovem a Srbskem.

"Brutální zásah policie je překvapivý, možná chtějí vyvolat srbskou reakci," řekl Milovan Drecun, který stojí v čele srbské parlamentní komise, jež má na starosti vztahy s Kosovem.

Srbská média uvedla, že srbský prezident Aleksandar Vučić incident probere se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Rusko stojí v srbsko-kosovském sporu na straně Bělehradu. Moskva se zatím k tvrzení srbského tisku nevyjádřila.

Srbská delegace byla složená ze srbského ministra obrany, hlavního vyjednavače Srbska, poradce srbského prezidenta Vučiče a srbského ministra kultury. Všichni představitelé srbské vlády musejí před návštěvou Kosova získat od Prištiny povolení. Ačkoliv kosovské úřady srbské delegaci dnes vstup do severního Kosova zakázaly, Bělehrad oznámil, že se zákazem řídit nebude. Kosovská policie proto k severní hranici vyslala posily. Dva členové delegace však dorazili do kosovské Mitrovice, kde žije početná srbská komunita.

Kosovský ministr zahraničí Behgjet Pacolli na facebooku představitele srbské vlády upozornil, že ke vstupu do země nedostali povolení. "Kdokoliv se pokusí dostat do Kosova ilegálně, bude zatčen!" stálo v jeho příspěvku.

Srbský ministr kultury Vladan Vukosavljević v rozhovoru pro agenturu Tanjug uvedl, že ho před polednem zastavila kosovská policie na hraničním přechodu s Kosovem. Krok kosovských úřadů označil za "nepochopitelný a špatný". Kosovská policie tvrdí, že ministrovi kultury byl vstup do země umožněn, ale on se rozhodl nepokračovat v cestě.

Vukosavljević podle srbského tisku jel do Kosova s cílem navštívit srbské pravoslavné kostely. Nejnovější spor s kosovskými úřady podle něj diplomatickým stykům nepřispěje.

Napětí mezi Srbskem a Kosovem se v uplynulých měsících zvýšilo, zatímco EU na oba státy tlačí, aby v několika bodech došly ke kompromisu.

V roce 2008 Kosovo vyhlásilo na Srbsku nezávislost, Bělehrad ji ale neuznal a chce mít vliv na severu země, kde žije většina srbské menšiny.

Nejnovější incident na hranicích, které kontrolují vojáci pod velením NATO od intervence v roce 1999, jejímž cílem bylo ukončit krvavé útoky Srbů na albánské separatisty, není jediným svého druhu. Loni v lednu kosovské úřady na hranici zastavily vlak, který měl být prvním spojem mezi Bělehradem a Mitrovicí od války v letech 1998-1999.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová minulý týden pozvala Vučiče a jeho kosovského protějška Hashima Thaçiho do Bruselu, aby hovořili o "přípravách obsáhlé dohody o normalizaci (bilaterálních) vztahů".

 

Právě se děje

Další zprávy