Kosovo vyhlásilo nezávislost, Bělehrad ji neuznává

mih, Red Zah
17. 2. 2008 22:29
Kosovský parlament učinil historický krok
Kosovští Albánci oslavují v centru Prištiny nezávislost
Kosovští Albánci oslavují v centru Prištiny nezávislost | Foto: Reuters

Priština - Evropa se právě rozrostla o nový stát. Kosovský parlament dnes podle očekávání schválil jednostranné vyhlášení nezávislosti na Srbsku.

Bělehrad již dříve avizoval, že nový stát neuzná a svých nároků na Kosovo se nikdy nevzdá. Vyloučil však použití síly proti nové republice.

"Kosovo bylo, je a bude srbské," prohlásil na mimořádné tiskové konferenci v Bělehradě srbský premiér Vojislav Koštunica.

Světové televizní stanice vpodvečer odvysílaly záběry, na nichž byl vidět dav rozvášněných Srbů útočících na budovu amerického velvyslanectví v Bělehradě.

Granáty v Mitrovici

V samotném Kosovu zavládla euforická nálada. Jediný incident je hlášen z etnicky rozděleného města Kosovska Mitrovica, kde neznámý útočník hodil granáty na budovu, kde sídlí mezinárodní organizace.

Jeden granát explodoval u kanceláře OSN, druhý mířil na novou úřadovnu mise Evropské unie, ovšem nevybuchl.

Proti samostatnosti Kosova se ale staví Rusko, které dnes vyzvalo Organizaci spojených národů, aby vyhlášení kosovské nezávislosti anulovala.

"Rozhodnutí kosovského vedení může zvýšit napětí, přispět k propuknutí násilností mezi etniky a vyústit v nový konflikt na Balkáně," uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

ČTĚTE VÍCE: Svolána schůzka Rady bezpečnosti OSN kvůli Kosovu

NATO: Bezpečnost zajistíme

Severoatlantická aliance ve svém dnešním prohlášení oznámila, že je nadále připravena zajišťovat v Kosovu bezpečnost. Zároveň vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti.

Evropská unie i Spojené státy již dříve avizovaly, že jsou připraveny svrchovanost státu o rozloze Středočeského kraje uznat. Očekává se, že tak učiní zřejmě už zítra.

Kosovský parlament zahájil schůzi ve tři hodiny odpoledne, s projevem obhajujícími odtržení od Srbska vystoupili před poslanci premiér Hashim Thaçi a také prezident Fatmir Sejdiu.

Parlament by měl v nejbližší době schválit také státní symboly nezávislého Kosova.

Lidé po celé zemi mezitím vyvěsili albánské vlajky. V hlavním městě nového státu Prištině začaly mohutné oslavy. V ulicích jsou desetitisíce lidí. Reportáž zpravodajů Aktuálně.cz přímo z místa si přečtěte ZDE.

Foto: Aktuálně.cz

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 6 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 38 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy