Kosovo vrací úder, žádá vyšetřování haagské žalobkyně

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 12. 2012 19:30
Priština vyzvala trestní tribunál, aby si "posvítil" na Carlu Del Ponteovou

Priština - Od osvobození někdejšího velitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) a kosovského expremiéra Ramushe Haradinaje, jenž v Haagu čelil obvinění z válečných zločinů, uplynulo pár dnů. A Kosovo vyráží do ofenzivy.

Priština vyzvala Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), aby "kvůli její nelegální činnosti" zahájil nezávislé vyšetřování své bývalé hlavní žalobkyně Carly Del Ponteové.

Obvinění, jež Del Ponteová vznesla vůči Haradinajovi, byla "nepodložená, tendenční a nelegální", tvrdí kosovská vláda premiéra a bývalého povstaleckého velitele Hashima Thaçiho.

Proto žádá ICTY, aby začal vyšetřovat její nelegální činnost v Haradinajově případu.

Důkazy neexistují

Haradinaj byl u ICTY v době, kdy hlavní žalobkyní byla Del Ponteová, obviněn z toho, že má na svědomí vraždy, pronásledování, znásilňování a kruté zacházení se srbskými, romskými a albánskými civilisty. V dubnu 2008 soud Haradinaje osvobodil pro nedostatek důkazů.

Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012)
Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012) | Foto: Reuters

Předloni v červenci ale odvolací senát vrátil celý proces k novému projednání. V novém rozsudku se uvádí, že neexistují důkazy o tom, že by se Haradinaj osobně účastnil útoků proti Srbům a jejich spojencům ani že by se zapojil do zločinného spiknutí s cílem pronásledovat civilisty a násilně upevňovat moc UÇK.

Spolu s Haradinajem byli obvinění zproštěni i jeho dva spolupracovníci Lahi Brahimaj a Idriz Balaj. Jejich návrat z Haagu kosovští Albánci mohutně oslavili, Srbsko ale považuje verdikt tribunálu za neblahý důkaz zaujatosti haagských soudců.

Haradinaj se po návratu dohodl s nynějším šéfem kabinetu Thaçim na koalici a zřejmě se vrátí do vlády, možná i do jejího čela.

Bývalý prokurátor ICTY Geoffrey Nice řekl, že několik právníků radilo Del Ponteové a jejím kolegům, že ke stíhání Haradinaje není dost důkazů.

Obchod s orgány

Švýcarka Del Ponteová byla hlavní žalobkyní ICTY v letech 1999-2007. Letos v září byla jmenována členkou vyšetřovací komise OSN pro Sýrii.

V roce 2008 ve své knize "Lov. Já a váleční zločinci" napsala, že kosovští Albánci byli za kosovské války zapojeni do černého obchodu s lidskými orgány.

Podobná obvinění vznesl v roce 2010 švýcarský vyšetřovatel ve zprávě pro Radu Evropy Dick Marty, který obvinil několik vysokých představitelů UÇK včetně současného premiéra Hashima Thaçiho z obchodování s orgány srbských vězňů a dalších lidí v Albánii.

Údajné obchodování s lidskými orgány během války v Kosovu vyšetřují nyní mezinárodní vyšetřovatelé.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy