Kosovo vrací úder, žádá vyšetřování haagské žalobkyně

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 12. 2012 19:30
Priština vyzvala trestní tribunál, aby si "posvítil" na Carlu Del Ponteovou

Priština - Od osvobození někdejšího velitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) a kosovského expremiéra Ramushe Haradinaje, jenž v Haagu čelil obvinění z válečných zločinů, uplynulo pár dnů. A Kosovo vyráží do ofenzivy.

Priština vyzvala Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), aby "kvůli její nelegální činnosti" zahájil nezávislé vyšetřování své bývalé hlavní žalobkyně Carly Del Ponteové.

Obvinění, jež Del Ponteová vznesla vůči Haradinajovi, byla "nepodložená, tendenční a nelegální", tvrdí kosovská vláda premiéra a bývalého povstaleckého velitele Hashima Thaçiho.

Proto žádá ICTY, aby začal vyšetřovat její nelegální činnost v Haradinajově případu.

Důkazy neexistují

Haradinaj byl u ICTY v době, kdy hlavní žalobkyní byla Del Ponteová, obviněn z toho, že má na svědomí vraždy, pronásledování, znásilňování a kruté zacházení se srbskými, romskými a albánskými civilisty. V dubnu 2008 soud Haradinaje osvobodil pro nedostatek důkazů.

Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012)
Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012) | Foto: Reuters

Předloni v červenci ale odvolací senát vrátil celý proces k novému projednání. V novém rozsudku se uvádí, že neexistují důkazy o tom, že by se Haradinaj osobně účastnil útoků proti Srbům a jejich spojencům ani že by se zapojil do zločinného spiknutí s cílem pronásledovat civilisty a násilně upevňovat moc UÇK.

Spolu s Haradinajem byli obvinění zproštěni i jeho dva spolupracovníci Lahi Brahimaj a Idriz Balaj. Jejich návrat z Haagu kosovští Albánci mohutně oslavili, Srbsko ale považuje verdikt tribunálu za neblahý důkaz zaujatosti haagských soudců.

Haradinaj se po návratu dohodl s nynějším šéfem kabinetu Thaçim na koalici a zřejmě se vrátí do vlády, možná i do jejího čela.

Bývalý prokurátor ICTY Geoffrey Nice řekl, že několik právníků radilo Del Ponteové a jejím kolegům, že ke stíhání Haradinaje není dost důkazů.

Obchod s orgány

Švýcarka Del Ponteová byla hlavní žalobkyní ICTY v letech 1999-2007. Letos v září byla jmenována členkou vyšetřovací komise OSN pro Sýrii.

V roce 2008 ve své knize "Lov. Já a váleční zločinci" napsala, že kosovští Albánci byli za kosovské války zapojeni do černého obchodu s lidskými orgány.

Podobná obvinění vznesl v roce 2010 švýcarský vyšetřovatel ve zprávě pro Radu Evropy Dick Marty, který obvinil několik vysokých představitelů UÇK včetně současného premiéra Hashima Thaçiho z obchodování s orgány srbských vězňů a dalších lidí v Albánii.

Údajné obchodování s lidskými orgány během války v Kosovu vyšetřují nyní mezinárodní vyšetřovatelé.

 

Právě se děje

Další zprávy